WSA: Ubóstwo nie uzasadnia trzymania psa w złych warunkach

Prawo karne Środowisko

Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.12.2023

SN: Strażnik graniczny nie mógł popełnić czynu w areszcie

Prawo karne

Sąd Rejonowy błędnie przyjął, że strażnik graniczny kontynuował realizację przestępczego zachowania, czyli brał łapówki w warunkach izolacji, będąc już w areszcie. Z treści przypisanego mu czynu wynika również, że dopuszczał się on przestępstwa jeszcze przez osiem dni po zakończeniu śledztwa, co było oczywistym błędem sądu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

19.12.2023

Sąd zbada sprzeczność tzw. „ustawy abolicyjnej” z prawem Unii

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Watchdog Polska ma prawo wystąpić w imieniu obywateli w celu ochrony ich danych osobowych przekzanych Poczcie Polskiej przez 130 wójtów i burmistrzów w wyborach kopertowych na Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego – tak orzekł Sąd Rejonowy w Szamotułach. Teraz Sąd Rejonowy będzie merytorycznie badał argumenty dotyczące sprzeczności tzw. ustawy abolicyjnej z prawem Unii Europejskiej.

12.12.2023

NSA: Wykonanie projektu przez architekta nie przesądza o zgodności z przepisami

Budownictwo

Organ zarzucił, że projekt budowlany jest niezgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc odmówił jego zatwierdzenia. Skarżąca nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Zwróciła uwagę, że projekt został wykonany przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia, a więc zgodnie ze sztuką budowlaną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że fakt ten nie przesądza o zgodności z miejscowym planem oraz nie zwalnia organu od dokonania oceny projektu budowlanego w tym zakresie.

11.12.2023

NSA: Wyboksowany wniosek o dostęp do informacji publicznej

Administracja publiczna

Stanowisko kongresu sprawozdawczego Polskiego Związku Bokserskiego i przyjęte na nim uchwały stanowią informację publiczną. Związek powinien ją udostępnić we wskazanej we wniosku formie, a na wypadek wydania decyzji odmownej - pozyskać od wnioskodawcy jego dane. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

10.11.2023

NSA: Stanowiska kierownika GOPS-u nie można powierzyć osobie z łapanki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Trudności w wyłonieniu kandydata na stanowisko kierownika GOPS-u nie uzasadniają powierzenie go bez konkursu wybranej osobie. Pełniący obowiązki musi spełniać te same warunki formalne co kierownik takiej jednostki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Inaczej dochodziłoby do obchodzenia przepisów stawiających kierownikowi określone wymagania.

08.11.2023

WSA: Cmentarz może zakazać palenia papierosów

Samorząd terytorialny

Nie można zakazać uchwałą rady miasta jazdy na rowerze czy deskorolką po cmentarzu komunalnym. Jednak zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych dotyczy także cmentarza, a nakaz, aby dzieci do lat 13 przebywały tam wyłącznie pod opieką osób dorosłych należy odczytywać jako dążenie do zapewnienia zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

31.10.2023

WSA: Radny naruszył zakaz antykorupcyjny - mandat musi być wygaszony

Samorząd terytorialny

Spółka, w której radny jest członkiem zarządu, nie może świadczyć odpłatnych usług na rzecz miasta. Narusza bowiem zakaz wykorzystywania mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności zawarcia umowy, jak wojna na Ukrainie czy zapaść na rynku węgla.

28.10.2023

WSA: Lasy Państwowe muszą zająć stanowisko w sprawie reklamy w mediach

Finanse publiczne Administracja publiczna

Lasy Państwowe wadliwie uznały, że sprawę o ujawnienie kwot przeznaczanych na reklamę w mediach, można załatwić dyskretnie. Konieczne jest udzielenie odpowiedzi albo wydanie decyzji odmowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

26.10.2023

SN: Nie można uzupełniać braków formalnych w proteście wyborczym

Wybory

W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

25.10.2023

NSA: Informować o referendum lokalnym można także w internecie

Propozycje referendalne mogą być przedstawione zarówno w prasie tradycyjnej, ale też w internecie i mediach społecznościowych. Inicjatorzy referendum nie muszą się przy tym ograniczać wyłącznie do prasy codziennej. Dopuszczalne jest bowiem skorzystanie ze stron każdego innego periodyku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.10.2023

Sąd: Decyzja uwłaszczeniowa bez pieczątki to problem strony

Samorząd terytorialny

Organ może wydać zaświadczenie wyłącznie w oparciu o posiadane dane. Braki w dokumentacji uwłaszczeniowej są przeszkodą do stwierdzenia ostateczności aktu własności ziemi. A wójt nie ma obowiązku ustalenia faktu ostateczności decyzji w drodze postępowania dowodowego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

23.10.2023

SN: Zbiorczy protokół komisji wyborczych nie skomplikuje wyborów

Wybory

Sąd Najwyższy uznał, że wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie liczenia głosów oddanych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie kodeksu wyborczego. Inny niż zbiorczy protokół komisji wyborczych prowadziłby do znacznych komplikacji i poważnego wydłużenia czasu ustalania wyników głosowania – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

13.10.2023

Sąd: Prezydent miasta sam decyduje, komu poręczyć kredyt

Finanse publiczne Finanse samorządów Finanse

Wyrażenie przez radę miasta zgody na poręczenie kredytu zaciągniętego przez spółkę miejską nie ma podstawy prawnej. Rada może co najwyżej ustalić maksymalną wysokość pożyczek i poręczeń w danym roku, ale ostatecznie decyzja w tych sprawach i tak należy do prezydenta miasta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

12.10.2023

SN: Wytyczne PKW dotyczące obserwatorów w referendum – uchylone

RODO Wybory

Sprzeczne z prawem, a zarazem wykraczające poza kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej było niedopuszczenie obserwatorów społecznych do referendum. Dlatego należało wykreślić ten punkt z uchwały Komisji, podobnie jak i punkt dotyczący kolejności przekazywania przez mężów zaufania nagrań zarejestrowanych w lokalu wyborczym. Najważniejszy zarzut dotyczący adnotacji na spisach wyborców, że wyborca nie pobrał karty referendalnej – zostanie rozpoznany w piątek, 6 października.

05.10.2023

SN: Spółka wod.-kan. musi zawrzeć umowę na odbiór ścieków, nawet gdy cofnięto jej pozwolenie

Samorząd terytorialny Odpady Wymiar sprawiedliwości

Organy gospodarki wodnej mogą nakazać spółce zawarcie umów z mieszkańcami gminy o odbiór ścieków lub dostarczanie wody – taki jest sens uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przy czym taka spółka komunalna nie musi mieć zezwolenia na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków na terenie gminy, która tę spółkę utworzyła.

26.09.2023

NSA: Zwrot kosztów opieki nad zwierzętami nie zawsze od ręki

Środowisko Prawo cywilne

Nawet jeżeli interwencyjne odebranie zwierząt niosło ze sobą określone koszty, ich zwrot, w postępowaniu administracyjnym, należy się tylko określonym podmiotom. Chodzi tu o: schronisko dla zwierząt, gospodarstwo rolne lub ogrody zoologiczne. Pozostałe jednostki muszą wszcząć w tym celu powództwo cywilne. Do takiego wniosku doszedł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

21.09.2023

WSA: Jeden adres, ale dwa gospodarstwa – dodatek węglowy należy wypłacić

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

W jednym budynku mogą znajdować się dwa gospodarstwa domowe, którym należy wypłacić dodatek węglowy. Nie będzie tutaj przeszkodą fakt, że budynek ma jeden adres, a poszczególne osoby zostały wskazane jako członkowie drugiego gospodarstwa. Taki wniosek wynika z wydanego niedawno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

18.09.2023

WSA: Wyciszenie dzwonnicy kościelnej nie narusza Konkordatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Zastosowanie się do powszechnie obowiązujących norm hałasu nie narusza prawa do wolności religijnej, ani też nie wyłącza wolności sprawowania kultu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. A zatem dzwony kościelne na terenie miasta nie mogą emitować trzy razy dziennie hałasu ponad dopuszczalne normy. Teraz parafia musi dzwonić ciszej.

16.09.2023

WSA: Można przyznać dodatek węglowy po śmierci wnioskodawcy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Jeżeli po złożeniu wniosku o dodatek węglowy wnioskodawca zmarł, organ powinien w drodze wywiadu środowiskowego ustalić, czy istnieją osoby we wspólnym gospodarstwie, którym dodatek można wypłacić. Pozostawiając wniosek bez rozpatrzenia, organ naraża się na zarzut bezczynności. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

16.09.2023