Samorządowcy kochają disco polo, ale czy zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

To samorządy kształtują rynek koncertów disco polo. To dzięki nim topowe zespoły zarabiają krocie. Samorządowe instytucje kultury potrafią na występ gwiazdy wydać nawet połowę swojego budżetu. Zdaniem ekspertów wiele samorządów myli działalność kulturalną, o której mowa w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z rozrywką. Wydawanie na ten cel publicznych pieniędzy wydaje się więc problematyczne.

07.09.2024

Lasy Państwowe podatnikiem podatku od nieruchomości - wyrok NSA

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Lasy Państwowe są podatnikiem podatku od nieruchomości w stosunku do gruntów Skarbu Państwa znajdujących się w ich zarządzie, objętych umową o ustanowienie służebności przesyłu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Lasy Państwowe, jako samodzielny i wymieniony wyraźnie w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych podatnik, nie mogą w imieniu Skarbu Państwa „przenosić” obowiązku podatkowego na dalszych posiadaczy nieruchomości będących w ich zarządzie i to bez względu na zakres tego posiadania.

05.09.2024

W ramach KPO uruchomiono 8 naborów, 5 planowanych dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

W ramach Krajowego Planu Odbudowy samorządy mogą zostać beneficjentami 18 inwestycji, zarówno jako bezpośredni odbiorcy finansowania lub jako korzystający z działań realizowanych przez inne podmioty. Trzynaście naborów jest zakończonych, pięć jest planowanych, a osiem jest uruchomionych.

26.08.2024

Kierunek reformy finansów JST słuszny, ale są i problemy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Choć przedstawiciele organizacji samorządowych pozytywnie zaopiniowali przedstawione przez ministerstwo finansów zmiany finansowania jednostek samorządu terytorialnego, to samorządowcy wciąż podtrzymują wiele uwag. Największą obawą jest to, że do budżetów samorządowych trafią zbyt małe środki, w stosunku do potrzeb i oczekiwań różnych typów JST. Nierozwiązanym problemem jest finansowanie oświaty.

23.08.2024

Prawidłowe stosowanie aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Beneficjenci, którzy pozyskali środki w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w podpisywanych umowach znajdą zapisy obligujące ich do stosowania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Aby jednak móc je prawidłowo zastosować w praktyce, konieczna jest właściwa interpretacja i zrozumienie celu, jaki przyświeca autorom tej regulacji.

22.08.2024

Reforma dochodów JST z pozytywną opinią samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W środę, 21 sierpnia, odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem ministra finansów Andrzeja Domańskiego i wiceminister Hanny Majszczyk. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy. Po zmianach dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) wzrosną w 2025 r. o 24,8 mld złotych w stosunku do obowiązującego systemu. Z planu wynika, że w perspektywie najbliższej dekady dochody JST wzrosną o ponad 345 mld złotych.

21.08.2024

MF zapewnia: Nie będzie nowego podatku od fotowoltaiki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem nowych obciążeń podatkowych dla farm i instalacji fotowoltaicznych - potwierdził w środę resort. Zaznaczył, że w projekcie zmiany ustawy o podatkach lokalnych utrzymany będzie dotychczasowy sposób opodatkowania. Wątpliwości dotyczące objęcia daniną fotowoltaiki mają związek z przygotowywanymi zmianami w definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.

21.08.2024

Fundusz sołecki nie dołoży do inwestycji powiatu lub województwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie prowadzi prac legislacyjnych, polegających na umożliwieniu realizacji w ramach funduszu sołeckiego przedsięwzięć należących do zadań własnych powiatów i województw – poinformował wiceminister Tomasz Szymański. Taki postulat zgłasza wiele sołectw.

13.08.2024

Wiele gmin rozświetli Polskę tylko na własnych słupach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Energetyka

Samorządy mają zabezpieczone w budżetach pieniądze na realizację programu „Rozświetlamy Polskę” ale nie mogą z nich skorzystać w pełnym zakresie. Problemem jest własność infrastruktury i niekorzystne dla samorządów umowy, jakie chcą narzuć im spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie widzi potrzeby nowelizacji Prawa energetycznego. Zdaniem samorządowców problem rozwiązałaby też poprawa regulaminu.

12.08.2024

Posłowie chcą wzmocnić sołtysów oraz finanse sołectw

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wysokość diet sołtysów jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy z nich nie otrzymują ich wcale. Ponad 30 proc. gmin nie ma budżetów sołeckich. Zmiany w tym zakresie zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Samorządowcy podchodzą jednak do niektórych pomysłów sceptycznie, przede wszystkim zwracają uwagę na koszty zmian. A te są spore.

09.08.2024

O pieniądze z KPO mogą ubiegać się wszystkie domy kultury w Polsce

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Biblioteki z całego kraju, działające jako samorządowe instytucje kultury, mogą składać wnioski w ramach Inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”. Zmienił się przy tym regulamin, który do tej pory przewidywał wsparcie tylko dla bibliotek w miastach o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys. mieszkańców.

07.08.2024

Organizacje samorządowe chcą korekty projektu ustawy o dochodach JST

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Zdaniem wszystkich organizacji samorządowych zawarte w projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania nie gwarantują samodzielności finansowej oraz stabilizacji dochodów gmin, powiatów i województw. Wnoszą one o pilne powołanie zespołu roboczego ekspertów strony rządowej i samorządowej, którzy przygotują propozycje zmian do przedstawionego projektu ustawy, na podstawie opinii i wniosków przesłanych przez organizacje samorządowe.

29.07.2024

Minister finansów szykuje zmiany w audycie wewnętrznym i kontroli zarządczej w JST

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wyższe progi, od których jednostka samorządu terytorialnego (JST) musi zatrudnić audytora wewnętrznego lub do których może zlecić audyt na zewnątrz; nowe obowiązki sprawozdawcze dla szefów JST, np. o stanie kontroli zarządczej czy lepsza ochrona praw pracowniczych audytorów wewnętrznych - resort finansów pracuje nad zmianą przepisów dotyczących audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach samorządu terytorialnego.

25.07.2024

NFOŚiGW przekaże pieniądze na budowę oczyszczalni ścieków

Środowisko Finanse samorządów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 265 mln złotych z unijnego programu FEnIKS na budowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych w siedmiu miejscowościach w Polsce. Fundusz potwierdził to w środę. Z zapowiedzi wynika, że inwestycje będą realizowane m.in. w Rzeszowie, Gostyninie, Kętach i Izabelinie.

18.07.2024

Dotacja na nieodpłatną pomoc prawną nadal poniżej oczekiwań powiatów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła w przyszłym roku 6104 zł. Zdaniem strony samorządowej kwota ta jest rażąco niska i zagraża możliwości wykonywania przez powiaty tego zadania. Dlatego projekt został oceniony przez Komisje Wspólną negatywnie.

17.07.2024

Rząd szykuje zmiany w finansach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt zakłada zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. Projektowana ustawa ma zmniejszyć wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST.

15.07.2024

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.

11.07.2024

MSWiA: Od 1 lipca pomoc dla uchodźców z Ukrainy na innych zasadach

Pomoc społeczna Finanse samorządów Ukraina

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2024 r. przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Zakwaterowanie uchodźców wojennych będzie możliwe tylko w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów – poinformowało w sobotę w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców.

29.06.2024

Zamiast starych problemów, będą nowe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Kilka dni temu, po wielu szumnych zapowiedziach, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona sagi dotyczącej opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Czekali na nią wszyscy – podatnicy, samorządowcy, doradcy podatkowi i naukowcy. Nowy odcinek okazał się jednak rozczarowujący. Problemy zostaną – ba, nawet ich przybędzie. W dodatku więcej osób będzie płacić podatek.

27.06.2024