Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (nr UD72). 

- Projekt, choć ponad od dekady społecznie oczekiwany, stanowi tylko częściową odpowiedź na bieżące, wielopłaszczyznowe problemy opodatkowania nieruchomości. Dlatego RPO w pierwszej kolejności ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych, która polegałaby na wdrożeniu gruntownych zmian systemowych. Aktualny stan przepisów podatkowych co do opodatkowania nieruchomości, zwłaszcza nieprecyzyjna treść regulacji, brak jednolitej terminologii, częste zmiany czy liczne odesłania niezmiennie stanowią główne źródło licznych problemów interpretacyjnych i w konsekwencji przyczynę prowadzenia wieloletnich sporów między podatnikami a organami - apeluje RPO.

Ustosunkowując się zaś do samego projektu, RPO podkreśla, że zasadniczym punktem odniesienia powinny być wytyczne, wynikające z wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21) oraz z 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19). W pewnym stopniu może zaskakiwać fakt, że w uzasadnieniu zmian, w ogóle się do nich nie odwołano.

Według RPO zastrzeżenia podatników może budzić to, że zaproponowane zmiany zwiększą obciążenia fiskalne z uwagi na uwzględnienie w definicji budowli także instalacji i urządzeń, jeżeli stanowią wraz z obiektem całość techniczno-użytkową. W tym kontekście Rzecznik przypomina, że resort finansów w ostatniej korespondencji oz RPO zapewniał, że planowana nowelizacja zakłada zachowanie tzw. fiskalnego status quo względem regulacji obecnie obowiązującej. Podobne sformułowanie są w uzasadnieniu projektu. 

- Odwołanie się do pojęcia całości techniczno-użytkowej, które nota bene już funkcjonowało w poprzednim stanie prawnym, może finalnie okazać się niekorzystne dla podatników, powodując niespodziewany wzrost opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Ponadto, szeroki zakres definicji pojęcia całości techniczno-użytkowej, który obejmuje zespół elementów niezbędnych do realizacji określonego celu gospodarczego, może wygenerować nowe spory w zakresie katalogu instalacji i urządzeń powiązanych funkcjonalnie z budowlą - pisze Rzecznik. 

Czytaj również: Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory >>