united kingdom
ukraine

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” także dla prowadzących działalność gospodarczą

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do uzyskania świadczenia „aktywny rodzic w pracy” poprzez wprowadzenie zasady, że preferencyjne oskładkowanie jest równoznaczne z opłacaniem składek od podstawy 100 proc. minimalnego wynagrodzenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - ,,Aktywny rodzic”. Złożyli go w Sejmie posłowie klubu parlamentarnego Polska2050-Trzecia Droga. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
We Wrocławiu lekarze zdiagnozowali u sześcioletniego chłopca śmiertelnie niebezpieczną błonicę. Kilka dni później wykryto drugi przypadek u osoby dorosłej, która wcześniej miała kontakt z dzieckiem. To jedne z nielicznych od wielu lat przypadków tej choroby w naszym kraju. – W Polsce rośnie liczba dzieci, które w ogóle nie są szczepione. Coraz więcej chorób, o których sądziliśmy, że już nie wrócą, znów zaczyna zagrażać – wskazują lekarze rodzinni. Szacuje się, że w Polsce jest już ponad 90 tys. niezaszczepionych dzieci.
Monika Stelmach
27.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Mimo że sąd prawomocnie orzekł, że mąż matki nie jest ojcem małoletniej, to mężczyźnie odmówiono sporządzenia nowego aktu urodzenia dziecka. W piątek, 4 kwietnia br., Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpozna wniosek rzecznika praw obywatelskich. Sąd uznał, że jeśli w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to taki wniosek zgłoszony już po wyroku o zaprzeczenie ojcostwa powinien być oddalony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2025
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Za krótkie vacatio legis nadal jednym z głównych grzechów ustawodawcy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Choć liczby dotyczące produkcji prawa w Polsce wyglądają znacznie lepiej niż na przestrzeni ostatnich lat, część problemów w procesie stanowienia prawa nadal pozostaje w praktykach ustawodawcy. Przykładem jest choćby skracanie vacatio legis ustaw, które powinno być wyjątkiem - tymczasem w ubiegłym roku było 20 aktów prawnych, które miały taką samą datę publikacji i wejścia w życie. Wcześniejszą niż data publikacji - aż 39.
Jacek Jasionek Inga Stawicka
27.03.2025
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy sygnalista jest osobą szczególnie chronioną przed zwolnieniem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Sygnaliści
Ochrona sygnalisty przed działaniami odwetowymi to nie to samo, co szczególna ochrona przewidziana w art. 755(5) k.p.c. – uważają pracodawcy i prawnicy. Ci ostatni twierdzą wręcz, że przywracanie do pracy zwolnionego pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania na mocy zabezpieczenia, budzi wiele wątpliwości. Wskazują na wady przepisu i niejednoznaczne orzecznictwo. Dlatego ich zdaniem, ten wadliwy przepis trzeba albo usunąć z porządku prawnego, albo go poprawić.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Sygnaliści
MSWiA poprawiło projekt rozporządzenia w sprawie alarmów i komunikatów ostrzegawczych. Projekt określa, że będzie dwa rodzaje alarmów i cztery rodzaje komunikatów. Wśród alarmów akustycznych pojawi się alarm ćwiczebny - ciągły dźwięk syreny trwający jedną minutę. Projekt doprecyzowuje też tryb czynności, jakie będą musiały wykonać poszczególne terytorialne organy ochrony ludności.
Robert Horbaczewski
27.03.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna
Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji kodeksu karnego, która ma przewidywać kary także za nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. W wersji wstępnej katalog był rozszerzony o tożsamość płciową ale w trakcie prac ją usunięto.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
26.03.2025
Prawo karne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów. Pierwszy termin wypłaty przypada na 1 kwietnia br. Środki dla osób pobierających emerytury i renty w tym terminie zostaną przekazane na pocztę 27 marca, natomiast do banku trafią 31 marca.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Domowe finanse Emerytury i renty
Nowela zawieszającą prawa do ochrony międzynarodowej, mimo bardzo poważnych obiekcji prawnych, które zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu, a wcześniej m.in. Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych. Zarzuty dotyczą sprzeczności projektu z prawem krajowym i międzynarodowym. Prezydent podpisał nowelę 26 marca.
Regina Skibińska
26.03.2025
Administracja publiczna Prawo europejskie
Wprowadzenie przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy negatywnie wpłynie na organizację pracy w firmach i spowoduje duży wzrost kosztów funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia i przeprowadzenie szczegółowych analiz. Bo, jak podkreśla, ocena skutków regulacji nie zawiera analizy obecnej sytuacji w kluczowych sektorach gospodarki czy skutków finansowych dla pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Pracownik, chcący skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z niepełnosprawnością swego dziecka, musi przedstawić pracodawcy orzeczenie o jego niepełnosprawności, gdzie są dane wrażliwe, które powinny być szczególnie chronione. W ocenie RPO nie ma uzasadnionej potrzeby, aby pracodawca przetwarzał tak szeroki zakres danych osobowych. Wątpliwości budzi nie tylko przetwarzanie danych wrażliwych dziecka, ale i okres ich przechowywania oraz niemożność kwestionowania ich przetwarzania przez dziecko.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Prawo pracy RODO Niepełnosprawność

Egzaminatorzy łakomym kąskiem do oskładkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Członkowie komisji weryfikujących wiedzę kandydatów do zawodów powinni płacić składkę zdrowotną od swoich przychodów, a stowarzyszenia branżowe muszą zgłosić tych egzaminatorów do ubezpieczenia już po ich wyborze na kadencję. Zasiadający w komisjach dyscyplinarnych związków sportowych muszą zaś płacić obowiązkowe składki na ZUS.
Michał Kosiarski
26.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby zatrudnieni w samorządach dostali podwyżki z wyrównaniem nie od 1 stycznia, ale od 1 marca 2025 r. Projekt rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje ok. 5 proc. podwyżki dla zatrudnionych na podstawie wyboru oraz powołania i wzrost stawek minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Najnowsza wersja projektu przewiduje też inne zmiany.
Robert Horbaczewski
26.03.2025
Samorząd terytorialny
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, przedłożony przez minister kultury i dziedzictwa narodowego. Chodzi o przesunięcie wejścia w życie kontrowersyjnej zmiany w ustawie o ochronie zabytków, która znosi obowiązek uzyskiwania pozwoleń wydawanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków, przy użyciu urządzeń elektronicznych lub technicznych.
Monika Sewastianowicz
25.03.2025

Rada Ministrów za podniesieniem zasiłku pogrzebowego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 25 marca, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy podnoszący od 1 stycznia 2026 r. wysokość zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. Kwota tego zasiłku będzie waloryzowana. Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy w przyszłym roku 1,2 mld złotych.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2025
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej umożliwiającego ustalenie kolejności ich udzielania, który ma pozwolić na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji - to główny cel projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został właśnie przekazany do konsultacji.
Inga Stawicka
25.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna

Za spokój trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy
20 tysięcy złotych - tyle trzeba zapłacić za spokój i pewność, że rozliczenie podatkowe transakcji jest prawidłowe. Spokój względny jest tańszy - ustawodawca wycenił go jedynie na 40 złotych. Problem jednak w tym, że ten ostatni nie daje właściwie żadnej ochrony. Podatnicy coraz częściej wybierają więc droższą opcję. Świadczy to jednak o złym poziomie legislacji podatkowej i niemal całkowitym braku zaufania do skarbówki.
Krzysztof Koślicki
25.03.2025
Ordynacja Doradca podatkowy
Opieszała legislacja, zła organizacja, brak rzetelnych danych o odpadach, nieprawidłowości w selektywnej zbiórce, niewystarczający poziom finansowania. NIK oceniła negatywnie działania administracji publicznej na rzecz ograniczenia powstawania odpadów oraz zapewnienia ich recyklingu. W skali całego kraju do odzysku przekazano zaledwie 47,6 proc. odpadów, w tym do recyklingu niespełna 16 procent.
Robert Horbaczewski
25.03.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Prawo.pl otrzymało od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej listę chorób, które znalazły się w wytycznych wysłanych przez resort do powiatowych i wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Ministerstwo przygotowało dwa dokumenty z wytycznymi dla zespołów - jeden dotyczy chorób, które uprawniają do otrzymania punktu 7 i 8 w orzeczeniu, a drugi - tylko punktu 8. Publikujemy wytyczne resortu rodziny.
Beata Dązbłaż
25.03.2025
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Absencja chorobowa w 2024 r. oraz nadużycia na L4 w Polsce

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Aż 34 proc. z 33 000 skontrolowanych w 2024 roku zwolnień lekarskich stanowiły nadużycia – wynika z najnowszego raportu Conperio. Średni roczny wskaźnik absencji chorobowej w przedsiębiorstwach współpracujących z Conperio w 2024 roku wyniósł 7,38 proc. W ujęciu branżowym najwyższą absencję odnotowano w sektorze logistyki i automotive, gdzie w szczytowych miesiącach wskaźniki przekraczały 9 proc. Nastąpił też wyraźny wzrost zwolnień jednodniowych, pobieranych w poniedziałki oraz piątki.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Młodzi pracownicy najszybciej adaptują się do nowych technologii, ale jednocześnie to oni odczuwają wobec nich największe obawy. Z najnowszego badania Pracuj.pl wynika, że aż 38 proc. osób w wieku 18-24 lat obawia się, że sztuczna inteligencja może zagrozić ich sytuacji zawodowej, mimo że to właśnie ta grupa najczęściej korzysta z AI w pracy i najlepiej rozumie jej działanie. Ich wątpliwości nie dotyczą jednak tylko automatyzacji.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2025
Prawo pracy Rynek pracy Nowe Technologie

Orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez wojewódzki zespół jest ostateczne

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w wyniku odwołania się, jest ostateczne - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I takie stanowisko przekazał resort w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Ma to szczególne znaczenie, m.in. dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne, bo oznacza, że gmina nie będzie go już wypłacać, jeśli odwołanie od orzeczenia z powiatowego zespołu nie zostało uznane i w nowym orzeczeniu nie ma odpowiednich wskazań.
Beata Dązbłaż
25.03.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Produkcja prawa wyhamowała, ale legislacyjnych absurdów nie brakuje

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse Opieka zdrowotna Poprawmy prawo
Rok 2024 przyniósł w końcu spadki w produkcji prawa w Polsce. W polskiej legislacji wciąż jednak wiele jest do poprawy. Wśród przykładów można wskazać choćby nieżyciowe przepisy w sprawach cywilnych dla pełnomocników z urzędu, specustawę drogową, która stała się regułą, zamiast wyjątkiem, czy martwe przepisy dotyczące egzekwowania zakazu posiadania zwierząt. Punktujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".
Inga Stawicka Tomasz Ciechoński Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Jacek Jasionek Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2025
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Dlaczego (nie)warto mieć inspektora ochrony danych osobowych

Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych
Opublikowany w ostatnich dniach poradnik UODO dotyczący obowiązków administratora związanych ze zgłaszaniem naruszeń ochrony danych osobowych wywołał m.in. ponową dyskusję na temat statusu inspektora ochrony danych. Treść poradnika, jak i związaną z tym dyskusję, trudno uznać za zadowalającą. Nie chodzi przy tym o to, kto ma rację. Chodzi o to, że trudno w tej dyskusji znaleźć argumentację opartą o to, co dla prawnika kluczowe, czyli o konstrukcje prawne i ustalenie znaczenia pojęć prawnych - pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.
Arkadiusz Sobczyk
25.03.2025
Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Gminy nie wypracują wymaganego na ten rok poziomu recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu odpadów. Większość samorządowców twierdzi, że to niemożliwe, a karanie gmin nie rozwiąże przecież problemu. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne zmiany prawa i podjęcie działań, które wesprą gminy w realizacji obowiązku. Takie zmiany postulują także eksperci.
Maria Dec-Kiełb
25.03.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Podniesienie progów dotacji dla organizacji pożytku publicznego do 200 tys. zł i przychodów do 6 mln zł zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego. Zmiany mają na celu uproszczenie działalności OPP oraz redukcję kosztów badania. W konsekwencji mniejsza liczba OPP objęta zostanie obowiązkiem badaniem.
Robert Horbaczewski
24.03.2025
Finanse

Od 1 stycznia 2026 r. zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć do 7 tys. zł

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
We wtorek na posiedzeniu rządu ma być dyskutowany projekt ustawy podwyższającej z obecnych 4 tys. zł do 7 tys. zł wysokość zasiłku pogrzebowego, także dla służb mundurowych. Nowe przepisy, które - jak się zakłada – wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., przewidują również waloryzację zasiłku od dnia 1 marca, jeżeli wskaźnik waloryzacji jest wyższy niż 105.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2025
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Do końca listopada 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydłużył nabór środków w ramach programu Czyste Powietrze na usuwanie skutków powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Budżet programu pozostał bez zmian - 300 mln zł. NFOŚiGW wprowadził zapisy ułatwiające sięgnięcie po dotacje, ale jednocześnie ograniczające ryzyko nadużyć.
Robert Horbaczewski
24.03.2025
Samorząd terytorialny Powódź
Warunek umowny zobowiązujący młodego sportowca do przekazania części swoich dochodów, jeżeli zostanie on sportowcem zawodowym, może być nieuczciwy. Sąd krajowy powinien ocenić nieuczciwy charakter takiego warunku, biorąc pod uwagę w szczególności jego jasność i zrozumiałość w odniesieniu do skutków finansowych zobowiązania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2025
Prawo cywilne Rynek i konsument

Czy rektorzy powinni podlegać ustawie kominowej

Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Najwyższe wynagrodzenia zasadnicze polskich rektorów, wraz z dodatkiem funkcyjnym przekraczają 30 tys. zł. Rektorzy otrzymują też dodatki zadaniowe, które rady uczelni mogą przyznawać im samodzielnie - bez zgody i wiedzy ministra. Do tego dochodzi zwykle obniżone pensum. Zdaniem prawników, rektorzy powinni podlegać ustawie kominowej. Pojawiają się też głosy, że dodatkowe zarobkowanie - np. w radach nadzorczych, powinno być reglamentowane, z uwagi na możliwość wystąpienia konfliktu interesów.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2025
Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie