united kingdom
ukraine
Prawo.pl

Ulga mieszkaniowa na garaże - decyduje księga wieczysta

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Osoba sprzedająca nieruchomość uniknie podatku, jeśli uzyskane pieniądze zainwestuje np. w mieszkanie z przynależnym do niego garażem (bez księgi wieczystej). Jeśli jednak garaż ma oddzielną, własną księgę wieczystą, na jego zakup nie przysługuje już ulga. Eksperci postulują objęcie ulgą wszystkich garaży na równych zasadach.
Monika Pogroszewska
11.01.2025
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Otyłość może utrudnić podjęcie pracy w niektórych zawodach. Zarówno zawiniona, jak i niezależna od pracownika nie jest - jako taka - równoznaczna z niepełnosprawnością, gdyż nie zawsze wiąże się z występowaniem ograniczeń. Lekarze i urzędnicy patrzą jednak na BMI przy kwalifikowaniu nas do specjalistycznego leczenia.
Michał Kosiarski
11.01.2025
Prawo pracy BHP
Kredyt frankowy mógł służyć finansowaniu inwestycji. Były osoby, które brały go po to, żeby sfinansować polisolokaty. Po wyroku TSUE uznającym, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest konsumentem, pojawiają się dylematy, czy status ten odnosi się także do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne na cele inne niż mieszkaniowe.
Regina Skibińska
11.01.2025
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
Właściciel pojazdu, uprawniony do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych, nie uiścił opłaty za postój w strefie płatnego parkowania. Tłumaczył, że wszystkie miejsca uprzywilejowane były zajęte, dlatego zajął miejsce ogólnodostępne, auto jest wyposażone w CB radio, co oznacza, że korzysta również ze zwolnienia dla pojazdów ratowniczych.
Marek Sondej
11.01.2025
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
To narzędzie otworzyło mi głowę i pokazało, że można tworzyć treści inaczej. Ale też zdjęło mi z barków ogromny ciężar, który jako prawniczka sobie nałożyłam – ciężar nieomylności, że muszę wiedzieć lepiej, czego klient potrzebuje i nie mogę się pomylić – mówi w rozmowie z Prawo.pl Dorota Węgrzyńska-Jarząbek, radczyni prawna z sercem do prostego języka, jak sama o sobie mówi, ze Związku Banków Polskich.
Beata Dązbłaż
11.01.2025
Finanse Banki Prawo europejskie
Agent ubezpieczeniowy wykonujący działalność agencyjną zawsze jest przedsiębiorcą, a pośrednictwo ubezpieczeniowe zawsze jest działalnością gospodarczą. Wynika to ze specyfiki tej działalności, m. in. z reguł odpowiedzialności za podejmowane przez agenta działania. Tym samym podlega ubezpieczeniu społecznemu. Taka jest konkluzja wyroku Sądu Najwyższego z 8 stycznia, wydanego na podstawie skargi nadzwyczajnej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.01.2025
Małe i średnie firmy
Ponownie wyłączną kompetencją rady gminy będzie zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie mogłyby ingerować w taryfy tylko w ograniczonym zakresie w dwóch przypadkach. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Robert Horbaczewski
10.01.2025
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Od 1 stycznia 2025 roku osobom, które skończą 100 lat, przysługuje świadczenie honorowe na mocy ustawy. Wcześniej było przyznawane jako tzw. świadczenie w drodze wyjątku. Wysokość świadczenia honorowego to teraz 6246,13 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana w marcu. Świadczenie honorowe wypłacane do 31 grudnia 2024 r. w niższej kwocie ZUS podwyższył do 6246,13 zł.
Grażyna J. Leśniak
10.01.2025
Domowe finanse Emerytury i renty
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania Benjamina Netanjahu, premiera Izraela i Joawa Galanta, byłego ministra obrony Izraela. Prezydent RP Andrzej Duda wezwał premiera Donalda Tuska do zagwarantowania, że ewentualny pobyt Benjamina Netanjahu w Polsce pozostanie "niezakłócony", wskazując na "absolutnie wyjątkowe okoliczności" tego wydarzenia, czyli jego udział w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Sprawa swój kontekst polityczny, ale i aspekt prawny: czy istnieją formalnoprawne podstawy uwzględnienia wniosku Prezydenta RP? - pisze dr Paweł Bała.
Paweł Bała
10.01.2025
Prawo karne Prawo europejskie
Minister rozwoju zapewnia, że jego resort pracuje nad nowym programem kredytowym, nawiązującym do programu Mieszkanie dla Młodych, obowiązującego w latach 2014-2018. Będą m.in. limity cen mieszkań, które wolno będzie kupić na preferencyjnych zasadach. Wciąż jednak brakuje konkretów w postaci projektu ustawy. Poza tym MdM nie był programem idealnym, faworyzował zamożne osoby, a limity cen były nieżyciowe. Wzorowanie się na nim może być więc mocno ryzykowne.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.01.2025
Budownictwo Kredyty

Choć grasz w firmowej koszulce, to nie jesteś w pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Kontuzja albo śmierć podczas firmowego turnieju sportowego rzadko kiedy są uznawane przez pracodawców, ZUS bądź sądy za wypadek przy pracy. Tylko wyjątkowo udział pracownika w takiej imprezie można byłoby tak zakwalifikować i to dość twórczo interpretując wymóg, aby to wprost promowało pracodawcę.
Michał Kosiarski
10.01.2025
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Mec. Knut: W obszarze mowy nienawiści potrzeba wielotorowych działań

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W obszarze przeciwdziałania mowie nienawiści potrzebujemy wielotorowych działań. Po pierwsze, musimy starać się wykorzystywać dostępne narzędzia prawne, choć są one wciąż bardzo niedoskonałe. Po drugie, konieczna jest też nowelizacja kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści. Cieszę się, że rząd pracuje obecnie nad stosownym projektem zmian, choć propozycja, która aktualnie leży na stole budzi niedosyt - mówi Prawo.pl adwokat Paweł Knut.
Patrycja Rojek-Socha
10.01.2025
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przedstawiciele urzędów wojewódzkich uważają, że przyjęte przez MSWiA kryteria mogą spowodować, że zabraknie szkolących z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Nie wszystkich przekonuje też zaproponowany zakres szkoleń. Samorządowcy uważają, że za dużo tam teorii, za mało praktyki, choćby odpowiedzi na wnioski płynące z wrześniowej powodzi czy konfliktu w Ukrainie.
Robert Horbaczewski
10.01.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna
Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji złożony przez Polskę 2050. Przewidywał on nałożenie na osoby, mające pozwolenie na posiadanie broni w celach łowieckich, obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych, potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych, związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia częstotliwości, raz na dwa lata, badań dla osób w wieku powyżej 70 lat.
Robert Horbaczewski PAP
09.01.2025
Prawo karne

Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK

Środowisko Finanse publiczne Budownictwo
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obejmuje komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy i dotyczy terenów w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej otwiera spółce CPK ma otwartą drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.
Robert Horbaczewski PAP
09.01.2025
Środowisko Finanse publiczne Budownictwo

Ministerstwo Klimatu chce uszczelnić system opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Podatki i opłaty lokalne Ochrona danych
Ministerstwo Klimatu rozpoczęło pracę nad zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy i podmioty, którym powierzono gospodarowanie odpadami mają uzyskać większy dostęp do rejestrów i danych, aby mogły zweryfikować złożone deklaracje odpadowe.
Robert Horbaczewski PAP
09.01.2025
Samorząd terytorialny Odpady Podatki i opłaty lokalne Ochrona danych
Od 1 stycznia 2025 r. uproszczone zostały reguły przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 procent należnego uposażenia zasadniczego, a następnie, co roku, zwiększany będzie o 1 procent za każdy rok służby.
Robert Horbaczewski
09.01.2025
Wojsko
Zbieranie danych dotyczących form grzecznościowych odnoszących się do klientów nie jest obiektywnie konieczne, zwłaszcza gdy ma ono na celu personalizację komunikacji handlowej. Potwierdził to w czwartek, 9 stycznia, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zbierane dane muszą być adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane.
Krzysztof Koślicki
09.01.2025
RODO Prawo europejskie
Na 21 stycznia br. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przełożyła z 8 stycznia posiedzenie w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Skargę nadzwyczajną złożył prokurator generalny. Uczestnikiem jest Skarb Państwa - minister klimatu i środowiska. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, skargę należy odrzucić, gdyż zaskarżony wyrok nie narusza konstytucyjnych wolności i praw jednostek. A w interesie majątkowym Skarbu Państwa nie składa się takiej skargi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2025
Środowisko Prawo cywilne
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. składa pozwy przeciwko kredytobiorcom o zwrot kapitału, powołując się na nieważność umowy. Ignoruje przy tym złożone przez kredytobiorców oświadczenia o potrąceniu. Zdaniem prawników, takie pozwy skazane są z góry na porażkę. Po co więc syndyk je składa? Z jego odpowiedzi udzielonej serwisowi Prawo.pl wynika, że wypełnia swoje obowiązki wynikające z prawa upadłościowego i dba o interesy masy upadłości. 
Renata Krupa-Dąbrowska
09.01.2025
Banki Kredyty frankowe Upadłość

Przepisy o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej to bubel

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO Poprawmy prawo
Przepis kodeksu pracy nakazujący pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej przez cały okres zatrudnienia pracownika i 10 lat po ustaniu zatrudnienia jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem RODO i niezasadny, jeśli weźmie się pod uwagę regulację k.p. mówiącą o 3-letnim terminie przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. Prawnicy zgadzają się, że wymaga on pilnej zmiany.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2025
Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO Poprawmy prawo

Kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 1 stycznia można już składać wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej, choć pierwsze wypłaty będą dopiero w maju. Wniosek muszą złożyć osoby, które na dzień 1 stycznia nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji a mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy. Dodatek dopełniający wynosi 2520 zł.
Beata Dązbłaż
08.01.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Wakacje składkowe: 1,2 mln przedsiębiorców dostało ulgę za grudzień, a prawie 200 tys. za styczeń

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek w ramach wakacji składkowych za wskazany miesiąc. Jak dotąd przyznano ponad 1,4 mln ulg, z czego 1,2 mln przedsiębiorców skorzysta z wakacji składkowych za grudzień 2024 r., a prawie 200 tys. – za styczeń 2025 roku – podał w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacje o tym dostępne są na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2025
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Resort edukacji zawarł ugodę w sprawie pozwu dotyczącego podręcznika do historii i teraźniejszości. Chodziło o treści godzące w dzieci urodzone z in vitro. - Minister edukacji i państwo Mieszczankowscy, których zdaniem treści zawarte w podręczniku do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego naruszały cześć i godność osób urodzonych dzięki metodzie in vitro, postanowili zakończyć spór sądowy, podpisując ugodę - poinformowało MEN.
Monika Sewastianowicz
08.01.2025
Zarządzanie oświatą

GUS podał dane o medianie wynagrodzeń

Prawo pracy Finanse Rynek pracy
W lipcu 2024 r. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej była niższa o 19 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – podał w środę GUS. Mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto wyniosła 6641 zł, podczas gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto - 8195,07 zł.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2025
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r.
Robert Horbaczewski
08.01.2025
Samorząd terytorialny Wojsko
W roku 2025 firmy planują kontynuację ostrożnego, lecz otwartego na zmieniającą się sytuację rynkową, podejścia do rekrutacji – wynika z najnowszego raportu płacowego opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland. Poszukiwać pracowników planuje 86 proc. pracodawców. Większość prognozuje, że ich aktywność rekrutacyjna nie ulegnie zmianie lub będzie większa niż w roku 2024.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2025
Prawo pracy HR Rynek pracy
"To ukrywają firmy farmaceutyczne", "o tym leku lekarz ci nie powie" - tego typu hasła najczęściej są wykorzystywane w fałszywych reklamach leków lub wyrobów medycznych, które mają przyciągnąć uwagę szczególnie osób starszych. W takich zmanipulowanych nagraniach znany medyk często przekonuje o skuteczności tabletek lub maści. Problem w tym, że... nawet o tym nie wie. Tego typu reklam w social mediach są tysiące, a sytuacja tylko się pogarsza, bo nie ma skutecznych narzędzi do walki.
Inga Stawicka
08.01.2025
Pacjent Zawody medyczne

Wcześniejsze emerytki z roczników 1949-1952 mają prawo czuć się pokrzywdzone?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mechanizm potrąceniowy przy przechodzeniu z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną został wprowadzony w cieniu innych ważnych zmian, które w tamtym czasie zdominowały publiczną dyskusję, bo przy okazji podniesienia i zrównania wieku emerytalnego. To sprawiło, że tej zmiany nie zauważyli nie tylko wcześniejsi emeryci, ale i profesjonaliści. Zdaniem prawników mogło to naruszyć co najmniej dwa standardy konstytucyjne: zasadę bezpieczeństwa prawnego oraz zasadę ochrony praw słusznie nabytych.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2025
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Organ jednostki samorządu terytorialnego powinien ustalić swoją kwalifikację jako organu publicznego w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów. Jeżeli dany organ może prowadzić działania następcze w zakresie przedmiotowym wskazanym w ustawie, to powinien wprowadzić procedurę zgłoszeń zewnętrznych - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi przesłanej serwisowi Prawo.pl. Część ekspertów jest zdania, że może to doprowadzić do niejednolitego stosowania przepisów.
Robert Horbaczewski
08.01.2025
Samorząd terytorialny Sygnaliści