united kingdom
ukraine

Delegowanie urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury, biurze delegowanego prokuratora europejskiego lub w Ministerstwie Sprawiedliwości

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 marca 2025 r.
w sprawie delegowania urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury, biurze delegowanego prokuratora europejskiego lub w Ministerstwie Sprawiedliwości

Na podstawie art. 11b ust. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2018 r. poz. 577 oraz z 2025 r. poz. 304) zarządza się, co następuje:
§  1.
 Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki delegowania urzędników prokuratury, zwanych dalej "urzędnikami", do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury, biurze delegowanego prokuratora europejskiego lub w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2)
wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Prokuratury Krajowej, biura delegowanego prokuratora europejskiego lub Ministerstwa Sprawiedliwości;
3)
szczegółowe warunki i zakres świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników poza stałe miejsce pracy.
§  2.
 Do wykonywania obowiązków służbowych w Prokuraturze Krajowej, biurze delegowanego prokuratora europejskiego lub w Ministerstwie Sprawiedliwości deleguje się urzędnika wyróżniającego się wysokim poziomem wiedzy w zakresie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji w jednostkach organizacyjnych prokuratury oraz organizacji i funkcjonowania prokuratury, a także posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe.
§  3.
 Wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Prokuratury Krajowej, biura delegowanego prokuratora europejskiego lub Ministerstwa Sprawiedliwości wynosi od 15 % do 35 % najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§  4.
1.
 Diety przysługują urzędnikowi za każdy dzień delegowania, w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277).
2.
 Wypłata diet następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki, o której mowa w art. 11b ust. 11 lub 11a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, zwanemu dalej "kierownikiem jednostki", wykazu dni pobytu w miejscu delegowania.
§  5.
1.
 Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania i z powrotem.
2.
 Jeżeli delegowanie trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwrot kosztów przejazdu obejmuje także zwrot kosztów przejazdów z miejsca delegowania do miejsca zamieszkania i z powrotem, odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu.
3.
 Zwrot kosztów przejazdu następuje w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, jednak nie większej niż równowartość ceny biletu na przejazd liniami Polskich Kolei Państwowych w klasie drugiej pociągu według taryfy pospiesznej, z uwzględnieniem ulgi przysługującej urzędnikowi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
4.
 Zwrot kosztów przejazdu następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki wykazu odbytych przejazdów, biletów za przejazd oraz oświadczenia o przysługujących ulgach.
5.
 W uzasadnionych przypadkach, na wniosek urzędnika, kierownik jednostki może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej między urzędnikiem a kierownikiem jednostki na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1539, 1544 i 1855).
6.
 W przypadkach gdy urzędnik delegowany może codziennie dojeżdżać do miejsca delegowania i z powrotem do miejsca zamieszkania komunikacją publiczną lub transportem samochodowym niebędącym własnością pracodawcy, kierownik jednostki na wniosek urzędnika może wyrazić zgodę na taki sposób dojazdu. W takim przypadku delegowanemu urzędnikowi, który nie korzysta ze zwrotu kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, nieprzekraczających równowartości 150 % diety, albo ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu w wysokości diety - za każdy dzień dojazdu do miejsca delegowania. Ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu przysługuje również w przypadku wyrażenia zgody przez kierownika jednostki na dojazd urzędnika delegowanego samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy.
§  6.
1.
 Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg przysługuje urzędnikowi delegowanemu w zakresie nieprzekraczającym 14 noclegów w okresie delegowania.
2.
 Zwrot kosztów noclegu w hotelu lub w innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje w wysokości stwierdzonej rachunkiem, nieprzekraczającej jednak pięciokrotności diety za jeden nocleg.
3.
 Jeżeli urzędnik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin między godzinami 21.00 a 7.00, urzędnikowi przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety.
4.
 Zwrot kosztów noclegu albo wypłata ryczałtu za nocleg następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki odpowiednio rachunku albo wykazu noclegów.
5.
 Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg przysługuje, jeżeli urzędnik delegowany nie korzysta z bezpłatnego zakwaterowania albo zwrotu kosztów zamieszkania w miejscu delegowania.
§  7.
1.
 Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego przysługuje urzędnikowi delegowanemu na czas nieokreślony, który przeprowadził się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
2.
 Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w wysokości:
1)
50 % najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się bez rodziny;
2)
100 % najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się wraz z rodziną.
3.
 Wypłata jednorazowego ryczałtu z tytułu przeniesienia następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki oświadczenia o przeprowadzeniu się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
4.
 Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje opłatę za transport oraz wydatki na opakowania, prace załadunkowe i wyładunkowe.
5.
 Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego następuje jednorazowo na podstawie przedstawionych rachunków, niezwłocznie po ich złożeniu kierownikowi jednostki.
6.
 Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego może nastąpić również w formie ryczałtu na podstawie złożonego oświadczenia o wysokości poniesionych kosztów, nieprzekraczających jednak 50 % najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§  8.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 lutego 2017 r. w sprawie delegowania urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości (Dz. U. poz. 474), które na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej (Dz. U. poz. 304) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Delegowanie urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury, biurze delegowanego prokuratora europejskiego lub w Ministerstwie Sprawiedliwości
Data aktu: 28/03/2025
Data ogłoszenia: 03/04/2025
Data wejścia w życie: 18/04/2025