Nie będzie integracji kas online z terminalami płatniczymi

VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy nie będą musieli integrować kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, zniesione zostaną też przepisy o karach za brak integracji - wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT. Wymóg, wprowadzony jeszcze przez Polski Ład, nigdy nie wszedł w życie, bo od razy został odroczony. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że na rynku wciąż brakuje terminali, które spełniają wymogi techniczne. Dane dotyczące płatności nadal będą przekazywać skarbówce agenci rozliczeniowi (firmy zajmujące się rozliczaniem płatności kartami).

13.09.2024

Nadchodzi reforma podatków - firmy czeka ciężki koniec roku

CIT PIT VAT Akcyza Rachunkowość

Jesień w podatkach zapowiada się bardzo pracowicie. Z początkiem 2025 r. wchodzi w życie szereg istotnych zmian, jak m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, czy kasowy PIT. Czasu na ich wdrożenie jest niewiele, a część przepisów nie została jeszcze nawet przyjęta przez rząd. Nie ma więc mowy o zapowiadanym przez rząd 6-miesięcznym okresie vacatio legis. Pojawiają się też nowe niepokojące zapowiedzi.

12.09.2024

Ministerstwo szykuje zmiany stawek VAT - jest projekt

VAT Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów chce podwyższyć stawkę VAT na wyroby z konopi siewnej z 8 proc. do 23 proc. Chodzi o konopie do palenia lub do wdychania bez spalania. Stawka na "medyczną marihuanę" nadal ma wynosić 8 proc. Planowane jest też zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz zastępczego raportowania danych. MF chce też wprowadzić zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.

11.09.2024

Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej UE - rząd przyjął projekt

VAT Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT, który dostosowuje polskie przepisy do prawa UE. Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.

10.09.2024

Spółka ukarana za puste faktury pracownika - wyrok NSA

VAT

Pracodawca, aby dochować należytej staranności w zakresie rozliczeń VAT, powinien kontrolować komputery swoich pracowników, na których wystawiane są faktury VAT. Takie wnioski płyną z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozpatrującego sprawę, która wróciła z Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem prawników uzasadnienie wyroku może jednak wzbudzać wątpliwości.

04.09.2024

Ministerstwo zapowiada zmiany stawek VAT

VAT Akcyza

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w ustawie o VAT. Proponuje m.in. objęcie podstawową, 23-proc. stawką VAT wyrobów z konopi siewnej oraz obniżkę z 23 do 5 proc. stawki na kubeczki menstruacyjne. MF chce też wprowadzić zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. Zaproponowano też, by minister mógł wprowadzić w rozporządzeniu szersze zwolnienia z JPK CIT i PIT.

03.09.2024

Fiskus nie może uznaniowo dobierać dowodów - przypomina NSA

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Organ podatkowy nie może kwestionować rozliczenia podatnika na podstawie wybranych przez siebie dowodów – wynika z najnowszego wyroku NSA. Chodziło o sprawę, w której fiskus zakwestionował rozliczenie przez gminę VAT od przebudowy stadionu, opierając się na zeznaniach prezesa klubu sportowego i informacji na portalach internetowych. Pominął natomiast dowody przedstawione przez samorządową jednostkę.

03.09.2024

Serwis kas fiskalnych - czym powinien charakteryzować się serwisant

VAT

Serwis kas fiskalnych w firmach jest wykonywany przez upoważnionych serwisantów. Upoważnienie do wykonywania takiej usługi wystawia serwisantom podmiot prowadzący serwis główny. Serwisant przed przystąpieniem do wykonywania usługi musi okazać specjalny identyfikator serwisanta.

31.08.2024

Rząd planuje wyższe wpływy z VAT - rosną obawy przed kontrolami

VAT

W przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2025 rok zaplanowano wyraźny wzrost dochodów podatkowych. Same wpływy z VAT mają być wyższe o 50 mld złotych. To w dużej mierze efekt wysokiego wzrostu gospodarczego i inflacji. Prawnicy zastanawiają się jednak, czy tak wysoki wzrost jest realny. Rosną też obawy, że może to pociągnąć kolejne niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, np. wzmożone kontrole czy zaostrzenie przepisów podatkowych.

30.08.2024

Artysta udostępniający muzykę w Spotify zwolniony z VAT

VAT

Realizowane przez artystów muzyków usługi polegające na udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości w serwisie Spotify i innych platformach muzycznych, kiedy muzyk działa w charakterze indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy i otrzymuje wynagrodzenie w postaci honorarium, stanowią usługi kulturalne. Usługi te podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

23.08.2024

WSA: Jednorazowa sprzedaż kilkunastu działek bez VAT

Domowe finanse VAT

Zbycie nawet kilkunastu działek budowlanych, powstałych z podziału gruntu rolnego, nie stanowi samo w sobie działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast dążenie do osiągnięcia jak najlepszej ceny ze sprzedaży jest jedynie przejawem racjonalnego zarządzania osobistym majątkiem. Nie można bowiem wymagać, aby właściciel wyzbywał się go w możliwe najmniej rentowny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

21.08.2024

Kiedy sprzedawca wystawia fakturę do paragonu

VAT Doradca podatkowy

Sprzedawca nie może wystawić faktury na żądanie przedsiębiorcy, któremu wydał wcześniej paragon bez NIP. Nie wystawi też faktury do paragonu z NIP nabywcy o wartości do 450 zł, ponieważ taki paragon uznaje się za fakturę uproszczoną. Sprzedawca musi natomiast wystawić fakturę do paragonu na żądanie konsumenta.

19.08.2024

W przyszłym roku więcej przedsiębiorców z kasą fiskalną

VAT

W piątek opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w przyszłym roku. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia zostanie utrzymany na obecnym poziomie 20 tys. złotych. Zawężony zostanie jednak zakres stosowanych dotychczas zwolnień.

17.08.2024

Kamper w działalności gospodarczej – jak odliczyć VAT?

VAT Małe i średnie firmy

Nie dla każdego zakupionego pojazdu samochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zastosowanie znajduje przepis ograniczający możliwość odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji pojazdu wyłącznie do 50 proc. tych kosztów. Jak się okazuje, w przypadku zakupu kampera najistotniejszy jest sposób wykorzystywania pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej.

16.08.2024

Odszkodowania za opóźnione loty, cło, VAT - Sąd UE orzeknie w trybie prejudycjalnym

Turystyka VAT Akcyza Prawo europejskie Transport

Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

13.08.2024

Coraz więcej sporów o odliczenie VAT od samochodów w gminach

VAT Administracja publiczna

Samorządy mogą odliczyć 50 proc. VAT od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane do działalności mieszanej (opodatkowanej VAT i niepodlegającej opodatkowaniu) – wynika z orzeczeń WSA. Tymczasem organy podatkowe wciąż uważają, że trzeba stosować podwójne ograniczenie: zarówno tzw. prewspółczynnik, jak i odliczenie 50 proc. VAT, co w praktyce oznacza możliwość odliczenia kilku procent podatku. Spór musi rozstrzygnąć NSA.

12.08.2024

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.

08.08.2024

MF chce uszczelnić obrót betonem

Ordynacja VAT Budownictwo

Ministerstwo Finansów zamierza objąć systemem SENT przewóz betonu gotowego do wylania do wszystkich podmiotów odbierających, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak uzasadnia, powinno to w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem towarowym i konfekcji betonowej.

06.08.2024

Jednoosobowa firma nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu - fiskus się nie zgadza

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Informatyk, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, nie odliczy 100 proc. VAT od samochodu i paliwa. Skoro parkuje pojazd pod domem, to będzie go używał również w celach prywatnych - stwierdził fiskus w najnowszej interpretacji. Według ekspertów skarbówka tworzy dodatkowe warunki, dyskryminujące małych przedsiębiorców, mimo iż sądy od dawna orzekają inaczej.

02.08.2024

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że przedsiębiorca uniknie wówczas podatku dochodowego, bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.

01.08.2024