27 listopada 2024 r. odbyła się największa bezpłatna konferencja online w branży podatkowo-kadrowej, skierowana do właścicieli biur rachunkowych, księgowych, doradców podatkowych i pracowników działów kadr, którzy na co dzień borykają się z wieloma problemami wynikającymi z częstych zmian legislacyjnych. 

Jednym z tematów konferencji była ochrona sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa. Karolina Kanclerz i Sławomir Paruch, partnerzy w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz przedstawili znaczenie obowiązujących od 25 września br. przepisów w tym zakresie. Mimo, iż przepisy te budzą wiele obaw pracodawców, to - według ekspertów - firmy powinny je postrzegać jako szansę na to, by wcześniej dowiedzieć się o ewentualnych nieprawidłowościach. 

- W Polsce sygnalista może być zwolniony tak, jak każdy inny pracownik, jedynie z wyłączeniem sytuacji, gdy to zwolnienie byłoby odwetem - powiedział mec. Paruch. Według niego, aby uniknąć ewentualnych zarzutów o działania odwetowe, pracodawcy powinni rozdzielić pion HR od pionu rozstrzygającego sprawy zgłoszone przez sygnalistów. Powinni też szkolić pracowników z zakresu ich uprawnień.

Kto może skorzystać z kasowego PIT i niższej składki zdrowotnej

Uczestnicy konferencji poznali też zmiany, które będą obowiązywać w zakresie PIT i składki zdrowotnej. Izabela Leśniewska, doradca podatkowy, mówiła o tym, kto będzie mógł od 1 stycznia 2025 r. rozliczać PIT metodą kasową. To oznacza, że zapłacą podatek wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Będzie to rozwiązanie skierowane do najmniejszych firm, których przychody nie przekroczyły 1 mln zł oraz rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej

Zasadą jest też memoriałowy sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów. Po stronie kosztów uzyskania przychodów ich memoriałowe rozliczanie umożliwia podatnikom, przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, uwzględnianie kosztów uzyskania przychodów, które de facto nie zostały jeszcze zapłacone.

Przedstawiła też zmiany w składce zdrowotnej, które mają wejść w życie dwuetapowo. W pierwszym etapie, już w 2025 r. osoby rozliczające się według skali i stawki liniowej 19 proc. zapłacą niższą składkę. Zmiany obejmą też sprzedaż środków trwałych. Jednak ryczałtowcy będą w 2025 r. rozliczać się bez zmian. W drugiej turze, od 2026 r., planowane jest wprowadzenie progów, po przekroczeniu których składka wzrośnie.

Rewolucja w VAT od 2026 r., ale w 2025 r. też istotne zmiany

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w KNDP, zwrócił uwagę, że przedsiębiorców czeka rewolucja w VAT od 2026 r., kiedy planowane jest wejście w życie przepisów dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur. Mniejsze zmiany wejdą w życie już od 2025 r. Chodzi m.in. o zmiany skierowane do małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwach UE. Polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich.

Rozszerzony zostanie też katalog sprzedaży, która musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, bez możliwości stosowania zwolnienia. Będzie to dotyczyć m.in. dostawy wyrobów z konopi przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania, wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości (np. płyny odkażające), węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

Jak przygotować się do zmian w podatku od nieruchomości

Jedne z najważniejszych zmian, które mają obowiązywać od 2025 r., będą dotyczyć definicji budynku i budowli w podatku od nieruchomości. Konieczność uchwalenie nowych przepisów wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte, mówił o tym, jak przygotować firmę na zmiany. Przypomniał, że dotychczas przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych były przedmiotem wielu sporów, m.in. co do przedmiotu opodatkowania. Jednak - jak zaznaczył - podobnie może być na gruncie nowych przepisów - ze względu na niejasne definicje. 

Organizatorem konferencji był Wolters Kluwer, a patronami: Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Lex Księgowość, Lex Alert, Lex Kadry, Przegląd Podatkowy i Prawo.pl. 

 

Przedsprzedaż
Procedury kontrolne w sprawach podatkowych [PRZEDSPRZEDAŻ]
-20%

Cena promocyjna: 176 zł

|

Cena regularna: 220 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 176 zł