Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

13.01.2024

Im większa firma, tym więcej obowiązków statystycznych

Spółki Prawo gospodarcze

Na przełomie roku przedsiębiorcy dostają zawiadomienia z urzędów statystycznych o objęciu ich różnego rodzaju nowymi okresowymi ankietami. Niekiedy trzeba co miesiąc wysyłać urzędnikom długie elektroniczne zestawienia. Większość z nich jest obowiązkowa, a im więcej zatrudniamy pracowników, tym szanse na objęcie badaniami statystycznymi rosną.

12.01.2024

Obowiązki i kontrole przytłaczają firmy, rząd planuje zmiany

Prawo gospodarcze

Uproszczenia w sukcesji, mniej kontroli urzędów skarbowych, rejestracja online spółki cywilnej, czy też pełna cyfryzacja umów leasingu. To niektóre z obietnic, jakie padły z ust ministra rozwoju i technologii. Mają znaleźć się w nowym projekcie ustawy deregulacyjnej dla firm. Na razie trwają przymiarki, resort podkreśla jednak, że chce się skupić przede wszystkim na dialogu i wysłuchiwaniu postulatów środowiska.

11.01.2024

Resort rozwoju będzie kontynuować prace także nad poprzednim projektem deregulacyjnym

Prawo gospodarcze

Jak wskazali przedstawiciele resortu rozwoju podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, obecnie jednym z priorytetów w zakresie prawa gospodarczego jest przygotowanie przepisów deregulacyjnych w istotnych dla przedsiębiorców obszarach. Zadeklarowano, że - oprócz postulatów środowiska - ma zostać do tego wykorzystany również projekt, który nie został przyjęty w poprzedniej kadencji.

09.01.2024

Rok 2024 - długi zmaleją, ale bankrutów nie ubędzie

Prawo gospodarcze Finanse

Gospodarka w 2024 roku wyraźnie odbije, zwłaszcza w II półroczu. Przełoży się to na kondycję finansową tak firm, jak i konsumentów. Liczba dłużników i wartość ich zadłużenia będzie malała, choć nie należy spodziewać się tu spektakularnych zmian. Nie zmniejszy się liczba bankructw, a na poprawę trzeba będzie poczekać do 2025 r. Mimo lepszej koniunktury zatory płatnicze nadal będą jedną z głównych barier rozwoju, a rynek zarządzania wierzytelnościami zanotuje kolejne wzrosty.

09.01.2024

Resort rozwoju intensyfikuje prace nad poprawą jakości prawa dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Deregulacja, realizacja obietnic wyborczych, poprawa jakości procesu legislacyjnego i samych aktów prawnych, a także uważne wsłuchiwanie się w postulaty przedstawicieli środowisk przedsiębiorców. To główne cele i zadania, nad których realizacją prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają przede wszystkim konsultacje i rozmowy, tematy istotne dla przedsiębiorców będą też przedmiotem wtorkowego spotkania i sejmowej komisji.

08.01.2024

Prof. Adamus: Cele zarządcze powinny mieć charakter motywacyjny, ale nie są niepodważalne

Spółki Prawo gospodarcze

Z istoty rzeczy - odnosząc się do założeń teoretycznych -  prawidłowo sformułowany cel zarządczy nie powinien być zdarzeniem oczywistym do osiągnięcia, na zasadzie minimum staranności i zaangażowania. Zgodnie z ratio legis ustawy cel zarządczy powinien mieć charakter motywacyjny. Powinien stanowić pewne wyzwanie dla talentów sprawnego menedżera - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

08.01.2024

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - jest propozycja resortu rozwoju

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Możliwość niepłacenia składek m.in na ubezpieczenie społeczne przez trzy miesiące w roku dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) - takie założenia przedstawiono do zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która właśnie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

04.01.2024

Sms z podpisem aneksu umowy leasingowej? Czemu nie, dziś nie jest to możliwe

Prawo gospodarcze Finanse Poprawmy prawo

W Polsce podpisuje się rocznie setki tysięcy umów dotyczących różnych form leasingu. W opinii ekspertów zawieranie tego rodzaju umów byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby leasingodawcy mogli korzystać w szerszym zakresie z e-maili lub sms-ów. Tymczasem dziś umowa leasingowa jest ważna tylko, jeśli klient podpisał ją osobiście, na papierze lub gdy korzystał z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Był wprawdzie projekt, który to zmieniał, ale prace nad nim nigdy się nie zakończyły.

03.01.2024

NSA: Przewóz osób z Uberem z karą 8 tys. złotych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Naruszenie polegające na wykonywaniu przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego naraziło przewoźnika na zapłacenie kary. Przewoźnik posiadał licencję, lecz nie na usługi TAXI, a przewóz osób powyżej siedmiu łącznie z kierowcą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uznając za trafny wyrok I instancji.

03.01.2024

Jest szansa, że biznes zacznie jeszcze korzystać z przepisów o grupach spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Choć najnowsze dane pozyskane z resortu sprawiedliwości nadal nie wskazują na to, że prawo holdingowe cieszy się dużym zainteresowaniem, powstające grupy spółek mogą wskazywać na to, że przepisy nie okażą się jednak całkowitą porażką. Widać również, że na razie najbardziej popularny jest model, w którym funkcjonuje jedna spółka dominująca i jedna zależna - chociaż nie zabrakło też rekordzistów z 24 spółkami-córkami.

02.01.2024

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.

01.01.2024

Noworoczny toast pod chmurką o 20 groszy droższy, a firmy utoną w sprawozdaniach

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Duża grupa przedsiębiorców już od stycznia będzie się borykać z konsekwencjami wdrożenia do polskich przepisów dyrektywy SUP. Nie tylko pobiorą oni opłatę za jednorazowe kubki i pudełka, ale dojdą do tego kłopoty z rozliczeniem VAT, paragonami i wpisem do Bazy Danych o Odpadach.

30.12.2023

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.

30.12.2023

17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w stanie likwidacji

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Minister Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że 29 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Ma to być kontynuacja wcześniejszego procesu. 27 grudnia, w związku z prezydenckim wetem dotyczącym ustawy okołobudżetowej, w stan likwidacji postawione zostały Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

29.12.2023

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Trwa 4. edycja akcji "Poprawmy prawo", prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Po raz kolejny chcemy wskazać najbardziej problematyczne przepisy we wszystkich obszarach prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Szczególnie zwracamy uwagę na regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych regulacji zapraszamy również naszych Czytelników.

29.12.2023

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Prawo autorskie

Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.

29.12.2023

Od 1 stycznia firmy pożyczkowe trafią pod lupę KNF, wchodzą w życie przepisy

Prawo gospodarcze Finanse

Od Nowego Roku zacznie obowiązywać kolejna pula przepisów ustawy antylichwiarskiej. Wprowadza ona nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi - w zakresie pożyczek konsumenckich. Z końcem roku upływa również okres na dostosowanie się tych przedsiębiorstw co do formy prowadzenia działalności oraz wysokości posiadanego przez nie kapitału. Te, które ich nie spełnią, zostaną wykreślone z rejestru prowadzonego przez KNF. 

29.12.2023

WSA: Przedsiębiorca zarobił 20 zł, ale stracił licencję na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nawet jednostkowa sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej jest zagrożona cofnięciem zezwolenia na handel alkoholami. Co ważne, przedsiębiorca ponosi surową odpowiedzialność niezależnie od swojej winy, a nawet skutecznego wykazania, że wyłączna wina w tym zakresie ciąży na jego pracowniku - potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

23.12.2023