Obywatelski projekt o rencie socjalnej dotyczy zwiększenia kwoty renty socjalnej z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie kwota renty socjalnej równa jest kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy tj. 1588,44 zł.

Zdaniem Biura Analiz Sejmowych, Zaproponowane w projekcie zmiany budzą wątpliwości ponieważ doprowadziłyby do uprzywilejowania rencistów socjalnych w stosunku do innych grup osób niezdolnych do pracy i osób z niepełnosprawnościami, których potrzeby są zbliżone. Wątpliwości te występują zarówno w zakresie ustalania wysokości samego świadczenia jak i innych regulacji, które jej pośrednio dotyczą.

Pomoc państwa przedsiębiorcom

Projekt rządowej ustawy o pomocy de minimis ( pomocy udzielanej przez państwo na rzecz przedsiębiorców) przewiduje zmiany w niektórych ustawach polegające przede wszystkim na zastąpieniu odesłań do nieobowiązujących obecnie rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 360/2012 ogólnym sformułowaniem wskazującym, że pomoc de minimis będzie udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

Autorzy projektu zauważają, że rozporządzenia określające warunki udzielania pomocy de minimis obowiązują bezpośrednio. Nie jest tym samym konieczne wskazywanie w poszczególnych ustawach, że pomoc de minimis będzie udzielana na warunkach w nich określonych. Niezbędnym elementem w przepisach poszczególnych ustaw jest natomiast wskazanie, że pomoc będzie udzielana przedsiębiorcom jako pomoc de minimis – wówczas będą miały bezpośrednio zastosowanie obowiązujące warunki udzielania tego rodzaju pomocy określone rozporządzeniem Komisji. Analogiczne zmiany zostaną również wprowadzone w ustawach w odniesieniu do pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.

Poprawki do ustawy o PIT

Jeden z projektów – rządowy - przewiduje wprowadzenie możliwości wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów (tzw. kasowego PIT) przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

Projekt nowelizacji autorstwa posłów natomiast - wprowadza możliwości rozliczenia części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji lub z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym.

Czytaj też: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm - projekt już w Sejmie

Projekt Konfederacji postulujący zmianę w Kodeksie pracy ma na celu wydłużenie urlopów macierzyńskich w sposób spełniający standardy wynikające z prawa międzynarodowego przy jednoczesnym wypełnieniu specjalnych potrzeb dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców

 

Nowość
Nowość

Joanna M. Salachna, Marcin Tyniewicki

Sprawdź