Spółka wniosła skargę na przewlekłe prowadzenie czynności kontrolnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że skarga nie została poprzedzona ponagleniem, więc uznał ją za niedopuszczalną i odrzucił. Spółka nie zgodziła się z wydanym w tej sprawie postanowieniem.

Wniesienie ponaglenia nie było konieczne

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że postanowienie sądu pierwszej instancji, pomimo błędnego uzasadnienia, było zgodne z prawem. Wbrew twierdzeniom WSA, spółka nie miała obowiązku, by wyczerpać środki zaskarżenia przewidziane w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego i w związku z tym wnieść ponaglenie do organu w trybie art. 37 k.p.a. NSA podkreślił, że na gruncie niniejszej sprawy nie mamy bowiem do czynienia z postępowaniem jurysdykcyjnym, w którym stosowanie przewidzianej w k.p.a. instytucji ponaglenia wchodziłoby w grę. Ponadto zagadnienia procesowe związane z zaskarżeniem czynności kontrolnych, w tym ich przewlekłości, regulują wyłącznie przepisy Prawa przedsiębiorców.

Czytaj w LEX: W kwestii dopuszczalności zaskarżenia do sądu administracyjnego bezczynności organu administracji już po wydaniu w sprawie decyzji administracyjnej >

Czytaj także: NSA: Rejestr przedsiębiorców jest jawny, ale strona musi dostarczyć odpis >>>

Środki zaskarżenia określa Prawo przedsiębiorców

NSA zauważył, że spółka złożyła sprzeciw, więc obowiązkiem organu było jego rozpoznanie na podstawie art. 59 ust. 7 ww. ustawy. Przepis ten stanowi, że organ kontroli rozpatruje sprzeciw w terminie trzech dni roboczych od dnia jego otrzymania oraz wydaje postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych albo ich kontynuowaniu. Na postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych, przedsiębiorcy przysługuje zażalenie. Sąd wskazał, że dopiero po utrzymaniu w mocy tego postanowienia, możliwe jest wniesienie skargi na przewlekłe prowadzenie czynności kontrolnych.

 

Cena promocyjna: 88.8 zł

|

Cena regularna: 111 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99.9 zł


Zobacz w LEX: Swoboda działalności gospodarczej - odmowa rozpatrzenia sprzeciwu wobec czynności organu kontroli - skarga do sądu administracyjnego >

Przedsiębiorca nie kwestionował rozstrzygnięcia organu

Z akt sprawy nie wynikało, że organ wydał postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych albo ich kontynuowaniu. W to miejsce ZUS wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie rozpoznania sprzeciwu. Spółka nie kwestionowała jednak legalności tego rozstrzygnięcia. Sąd uznał, że skoro przedsiębiorca nie skorzystał z przysługujących mu środków prawnych, to sprawa nie znalazła się na etapie, na którym można byłoby kwestionować przewlekłości czynności kontrolnych. Dlatego też wniesiona skarga była niedopuszczalna, a zaskarżone postanowienie prawidłowe, choć jego argumentacja powinna być zupełnie odmienna. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił skargę kasacyjną.

Postanowienie NSA z 27 czerwca 2024 r., sygn. akt I GSK 815/24