- Resort rozwoju pracuje nad nowym rozporządzeniem ws. warunków technicznych budynków – poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury wiceszef MRiT Michał Jaros.

Jak tłumaczył, celem jego wydania jest m.in. przyjęcie rozwiązań, które będą odpowiadały aktualnym technologiom w budownictwie, jak również przyspieszą i ułatwią proces realizacji inwestycji. Planuje się wprowadzenie zmian mających na celu m.in. uaktualnienie warunków technicznych, ich ulepszenie i uproszczenie, a także doprecyzowanie przepisów, które budzą wątpliwości interpretacyjne.

 

Ograniczyć pożary

Do najważniejszych zmian w projekcie rozporządzenia wiceminister zaliczył rozwiązania mające na celu ograniczenie możliwości wystąpienia pożarów "dużych i bardzo dużych" powodujących straty znacznych rozmiarów. Jaros wskazał, że zmiany zostały zainicjowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej po analizie ostatnich pożarów hal wielkopowierzchniowych, przede wszystkim pożaru centrum handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie, do którego doszło w maju ub.r.

 

Cena promocyjna: 121.67 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 126.75 zł


Charakterystyka energetyczna budynków

W rozporządzeniu ma się również znaleźć implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2024 r. ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia standardu bezemisyjnego dotyczącego nowych budynków od 2028 r., a także wymogów stosowania systemów wykorzystujących energię słoneczną w nowych budynkach od 2027 r.

Dostępność nowych budynków

W procedowanym w MRiT projekcie przewidziane są również zmiany zapewniające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym np. obowiązek wyposażania w windy budynków użyteczności publicznej mających dwie i więcej kondygnacji oraz wielorodzinnych z trzema i więcej kondygnacjami. Przewidziany ma być również minimalny udział lokali dostępnych dla osób niepełnosprawnych w budynkach wielorodzinnych.

"Bardzo obszerny akt prawny"

W projekcie znaleźć ma się również odrębny dział zawierający przepisy ujęte dotąd w rozporządzeniu o użytkowaniu budynków mieszkalnych. - Połączenie w jeden akt prawny oraz jeden proces legislacyjny obu rozporządzeń pozwoli na sprawniejsze wdrożenie i stosowanie przepisów – wskazał Jaros.

Wiceminister dodał, że projektowane rozporządzenie stanowi "bardzo obszerny akt prawny" obejmujący ponad 300 paragrafów.

- Prace są na ukończeniu. Planowany termin wejścia w życie określony został na 20 września 2026 r. Jest jednak szansa, że stanie się to wcześniej – zaznaczył Jaros.

Jak poinformował Jaros, w resorcie rozwoju powołano specjalny zespół doradczy. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: resortów rozwoju i technologii oraz cyfryzacji, Izby Architektów RP, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Instytutu Techniki Budowlanej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pracodawców RP, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nowelizacja prawa budowlanego

Równolegle MRiT pracuje nad nowelizacją Prawa budowlanego. Jak poinformowali przedstawiciele resortu, projekt jest na etapie ustaleń międzyresortowych. Wiceminister Jaros zaznaczył, że projektowane przepisy uzupełniane są o zmiany deregulacyjne.

- Cieszę się, że takie propozycje zostały wypracowane. Prawo budowlane, nad którym pracujemy, będziemy uzupełniać również o propozycje strony społecznej – wnoszone przez zespół pod kierownictwem pana Rafała Brzoski – dodał.

Czytaj także: ​Budowlanka i transport czekają na deregulację