Zmienią się zasady zrzeszania się architektów i inżynierów budownictwa. Propozycje w tym zakresie zawiera nowela ustawy 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Wchodzi ona w skład pakietu zmian zawartego w projekcie ustawy ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który właśnie wpłynął do Sejmu.
Więcej form zrzeszania się
Zdaniem sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji (autora projektu ) obecna struktura samorządu architektów oraz inżynierów budownictwa jest zbyt rygorystyczna. Architekci i inżynierowie, aby wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, muszą być członkami izby architektów albo izby inżynierów budownictwa, ponieważ obowiązujące przepisy nie dopuszczają innej formy zrzeszania się osób wykonujących te zawody.
Czytaj w LEX: Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie >
Nowelizacja wprowadza możliwość wykonywania zadań samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa przez organizacje zawodowe o określonych w ustawie celach statutowych. Członkami tych organizacji będą mogli być architekci i inżynierowie budownictwa. Wykonywanie zadań samorządu zawodowego przez organizację zawodową i włączenie jej w strukturę samorządu będzie możliwe po wyrażeniu zgody przez ministra rozwoju.
Czytaj w LEX: Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi >
Jednocześnie niezmienione pozostaną ustrój i zasady funkcjonowania już istniejących izb architektów i inżynierów budownictwa.
Według komisji wprowadzenie możliwości zrzeszania się w organizacjach zawodowych będzie skutkować polepszeniem działań samorządów zawodowych. Inżynierowie i architekci będą mogli wybierać członkostwo w odpowiednich izbach lub organizacjach zawodowych, w zależności m.in. od jakości działań podejmowanych przez te podmioty np. sprawniejsza reprezentacja i właściwe reprezentowanie interesów członków, wartościowa oferta szkoleniowa, korzystniejsza samopomoc lub pomoc materialna.
Może to wpłynąć na swoistą konkurencję między izbami i organizacjami zawodowymi, co podobnie jak w przypadku podmiotów gospodarczych, skutkować powinno przede wszystkim podniesieniem jakości ich działań.
Konsekwencją proponowanych zmian będzie również to, że prawo wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie będą mieli również członkowie określonych w ustawie organizacji zawodowych. Na osobach tych, podobnie jak na członkach izb architektów i 36 inżynierów budownictwa, ciążył będzie obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.