Powódź usprawiedliwia nieobecność w pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Powódź

Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy. Zdaniem prawników nie jest konieczne przedkładanie przez pracownika dokumentów potwierdzających ten fakt, bo jest on pracodawcy znany. Pracownik musi jednak najpóźniej w drugim dniu nieobecności zawiadomić o jej przyczynie i przewidywanym terminie powrotu do pracy.

16.09.2024

Dodatek emerytalny dla sołtysów już według nowych zasad

Samorząd terytorialny

Świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom, które pełniły tę funkcję przez co najmniej przez 7 lat, niezależnie od liczby kadencji i osiągnęły wiek emerytalny. Zmiany w prawie, które weszły w życie 17 września 2024 r. znacznie upraszczają procedurę wnioskową. Wyjaśniamy, jak otrzymać świadczenie, i jak udokumentować spełnienie warunków ustawowych.

16.09.2024

Biała flaga na dachu to ostateczność, lepiej przygotować się do ewakuacji

Samorząd terytorialny Domowe finanse Rolnictwo Powódź

Trzeba przede wszystkim słuchać poleceń służb i komunikatów o zagrożeniu. Warto upewnić się, że cała rodzina, zwłaszcza dzieci, wie co robić w czasie powodzi i wtedy kiedy przyjdzie decyzja o ewakuacji. Wcześniej trzeba przygotować najpotrzebniejsze rzeczy (m.in leki indywidualne, dokumenty). Przed wyjściem z domu lub mieszkania zakręcić zawór wody, gazu i odłączyć prąd - zaleca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

15.09.2024

PiS chce odrzucenia projektu zmian w podziale środków na OSP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Propozycja zakłada, że połowa środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP. Obecnie cała pula środków trafia do PSP, która zajmuje się rozdziałem środków.

13.09.2024

NSA: Sołtys nie może być członkiem rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Rada sołecka, choć powoływana obligatoryjnie, nie jest organem samodzielnym, uprawnionym do reprezentowania sołectwa. Natomiast sołtys, który zasięga jej rady i opinii, nie może jej zwoływać i przewodniczyć obradom - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Taki zapis statutu sołectwa jest nieważny. Należy w nim określać organizację i zadania organów jednostki pomocniczej, nie zaś rady sołeckiej.

12.09.2024

Strefa buforowa nie zahamowała migracji, rząd przedłużył jej obowiązywanie

Prawo karne Samorząd terytorialny Wojsko

Rząd przedłużył, od dziś na kolejne 90 dni, obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jednak mimo strefy i mimo naszpikowania granicy elektroniką, ruch przez granice nadal jest duży. Więcej osób próbuje jednak przekraczać nielegalnie granicę kilkadziesiąt kilometrów na północ od terenu, gdzie obowiązuje zakaz przebywania.

11.09.2024

PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

30 września utracą ważność niektóre orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Należy złożyć wniosek o nowe orzeczenie do 30 września, aby automatycznie przedłużyło się maksymalnie do 31 marca 2025 r. Zawiłości jest jednak więcej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia obowiązujące obecnie przepisy w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

10.09.2024

Od 12 września - nowa nalepka uprawniająca do wjazdu do SCT

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Od 12 września będzie obowiązywał nowy wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Naklejki, które już zostały wydane, zachowają ważność maksymalnie przez pięć lat od daty wejścia w życie nowych przepisów. Za brak nalepki przepisy nie przewidują jednak żadnej kary.

10.09.2024

Szczegóły wyboru sołtysa musi określić rada gminy

Samorząd terytorialny

Ustawowa regulacja dotycząca wyboru sołtysa i rady sołeckiej jest szczątkowa. Organy te są wybierane w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Szczegóły wyboru musi zatem określić w każdym przypadku statut danego sołectwa.

10.09.2024

Kto ma dzielić 40 mln zł na ochronę przeciwpożarową?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP miałby współdecydować o podziale środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia - tak jak to robił przed 2017 rokiem – wynika z poselskiego projektu ustawy. To blisko 40 mln złotych rocznie. Uwagi do projektu mają sejmowi legislatorzy. Pomysł dzieli też samych strażaków. Z danych MSWiA wynika jednak, że niektóre argumenty posłów są nietrafione.

10.09.2024

Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Samorząd terytorialny Transport

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

09.09.2024

Samorządowcy kochają disco polo, ale czy zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

To samorządy kształtują rynek koncertów disco polo. To dzięki nim topowe zespoły zarabiają krocie. Samorządowe instytucje kultury potrafią na występ gwiazdy wydać nawet połowę swojego budżetu. Zdaniem ekspertów wiele samorządów myli działalność kulturalną, o której mowa w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z rozrywką. Wydawanie na ten cel publicznych pieniędzy wydaje się więc problematyczne.

07.09.2024

Centralny rejestr umów - ministerstwo szykuje rewolucyjne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów ma nową wizję, jak ma wyglądać budzący emocje rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych. Resort zaproponował nowy, wyższy pułap wartości umowy, od której ma ona trafić do rejestru oraz stopniowe wprowadzenie tego obowiązku. Propozycje już wzbudzają wątpliwości - raportować będą m.in. tak małe podmioty jak przedszkola, ale nie... spółki Skarbu Państwa.

06.09.2024

„Słodko-gorzki” smak dodatków dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Rząd przyjął rozwiązania, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, pozwolą wypłacić dodatki 1 tys. złotych brutto do wynagrodzeń dla ok. 133 tys. osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomocy społecznej. Dlaczego jednak tak oczekiwana i niezbędna zmiana, wprowadzona, gdy ponad 70 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie niemal równe płacy minimalnej, w efekcie stała się przyczynkiem dla pominięcia w dodatkach części zatrudnionych pracowników i ich uzasadnionego poczucia frustracji oraz niesprawiedliwości - pisze Paweł Maczyński.

06.09.2024

Opłatę za posiłek w stołówce ustala dyrektor szkoły

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Należność ta nie może być wyższa niż tzw. „wsad do kotła”, czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Bez znaczenia są więc wydatki na wynagrodzenia dla pracowników i koszty utrzymania stołówki.

04.09.2024

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.

03.09.2024

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.

03.09.2024

Fiskus nie może uznaniowo dobierać dowodów - przypomina NSA

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Organ podatkowy nie może kwestionować rozliczenia podatnika na podstawie wybranych przez siebie dowodów – wynika z najnowszego wyroku NSA. Chodziło o sprawę, w której fiskus zakwestionował rozliczenie przez gminę VAT od przebudowy stadionu, opierając się na zeznaniach prezesa klubu sportowego i informacji na portalach internetowych. Pominął natomiast dowody przedstawione przez samorządową jednostkę.

03.09.2024

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści

Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.

02.09.2024