O problemie kierowców pisaliśmy w tekście: System automatycznie zawiesza prawo jazdy, a oddaje ręcznie za 50 groszy. 

Zmiany wprowadza ustawa z 26 maja 2023 r. nowelizująca Prawo o ruchu drogowym oraz niektóre inne ustawy. Nowelizacja do ustawy o kierujących pojazdami  dodała nowe przepisy do art. 102, który mówi o zatrzymywaniu i zwrocie prawa jazdy. Zgodnie z dodanymi ustępami 2b i 2c: w określonych przypadkach czyli:

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h;
  • przewożenie pojazdem silnikowym osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym;
  • łamanie przepisów o tachografach

zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje automatycznie przez odnotowanie zwrotu przez administratora danych i informacji zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców w systemie teleinformatycznym obsługującym tę ewidencję, po upływie odpowiednio stosowanego okresu zatrzymania dokumentów (3 lub 6 miesięcy).

Ale uwaga, kierowca, który otrzymał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów z innych przyczyn niż wymienione wyżej, aby uzyskać dokument, nadal będzie musiał złożyć tradycyjny wniosek do starosty lub wydziału komunikacji.

Dla przypomnienia od 1 lipca 2023 r.  zlikwidowano też opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy za zwrot prawa jazdy, które było czasowo zatrzymane.