W piątek odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Projektowana regulacja zmienia m.in. sposób podziału środków finansowych, jakie na ochronę przeciwpożarową przekazywane są przez firmy ubezpieczeniowe. Klub PiS złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Ma być głosowany na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Czytaj również: Kto ma dzielić 40 mln zł na ochronę przeciwpożarową?>>
 

Jakie zmiany wprowadza projekt

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakłady ubezpieczeń są obowiązane przekazywać 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na określone cele ochrony przeciwpożarowej. Całość trafia do Komendanta Głównego PSP, który dzieli je po połowie na OSP i pozostałe jednostki ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z projektowaną regulacją 50 proc. środków trafiałoby do szefa PSP, a 50 proc. do Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Krystyna Skowrońska (KO) przedstawiając uzasadnienie projektu zwróciła uwagę, że chodzi o przywrócenie rozwiązania, które już funkcjonowało i podkreśliła, że wyeliminuje to sytuacje, gdy pieniądze dzielone są niesprawiedliwie, z powodów politycznych. Podkreśliła ponadto, że pieniądze trafią na szkolenia dla ratowników, wzmocnienie inwestycji w OSP, czy na rzecz innych potrzebnych ochotnikom działań. Skowrońska zauważyła, że projektowana regulacja otworzy katalog zadań, które mogą być realizowane przez Odpowiadając na pytania posłów Wiesław Leśniakiewicz, wiceszef MSWiA, przypomniał, że to w 1993 roku wskazano, że połowa środków idzie na Związek OSP RP związek, a druga połowa do szefa PSP. Dodał, że wtedy nie dostrzegał problemów związanych z dystrybucją i dostępnością środków.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że po wejściu w życie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej ochotnicze straże pożarne będą jednym z kluczowych podmiotów ochrony ludności w kraju. Przekazał, że w przyszłym tygodniu projekt ustawy o ochronie ludności trafi na Radę Ministrów, a lada moment do Sejmu.

Zgodnie z projektem, nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.