Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 19 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2024, poz. 1757) w wymaganym terminie, przed końcem listopada br. A to oznacza, że zmiany wejdą w życie zgodnie z planem - od 1 stycznia 2025 r. Celem zmian jest dostosowanie definicji budynku i budowli do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, czyli stworzenie autonomicznych definicji, nie odnoszących się do prawa budowlanego.

Mimo iż Ministerstwo Finansów deklarowało wielokrotnie, że celem jest zachowanie podatkowego „status quo”, czyli aby przedsiębiorcy płacili podatek na podobnym jak dotychczas poziomie. Jedynym wyjątkiem mają być według MF silosy, które zostaną objęte wyższą daniną. 

Jednak - jak podkreśla dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte, nowe definicje zawierają bowiem szereg niejasnych, nieprecyzyjnych sformułowań, które mogą być przedmiotem licznych sporów. - W trakcie prac legislacyjnych nie doprecyzowano niestety definicji "urządzenia budowlanego”, "instalacji przemysłowej" czy "innego urządzenia technicznego". Nie wiadomo też, jak należy rozumieć pojęcie "wolnostojący". Te niejasności mogą być furtką dla części organów podatkowych, żeby rozciągać definicję budowli według własnego uznania. W efekcie może to prowadzić do wzrostu opodatkowania - ostrzega dr Adam Kałążny. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto