Specfundusz na wydatki wojenne nie podoba się resortowi finansów

Administracja publiczna Spółki

Ważą się losy Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który planuje stworzyć ministerstwo spraw wewnętrznych. Przeciwny jest resort finansów. Nie chce, żeby środki budżetowe płynęły do kolejnego zewnętrznego funduszu, co w ostatnich latach było bardzo popularną praktyką. Natomiast KGHM i Orlen, które mają wpłacać grube miliardy na jego funkcjonowanie, wytykają dziury w zasadach finansowania.

16.07.2024

Ćwiczenia symulacyjne przy granicy

Administracja publiczna Wojsko

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale podległych instytucji we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), przeprowadziło ćwiczenia symulacyjne. Miały one na celu przetestowanie krajowego planu zarządzania kryzysowego w zakresie ochrony granic zewnętrznych kraju. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa.

16.07.2024

NIK: Za mało pieniędzy z PFRON na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Niepelnosprawność

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy powiatowe centra pomocy rodzinie na Mazowszu prawidłowo wykonywały zadania związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Izba nie miała tu poważnych zastrzeżeń, ale wskazuje, że niewystarczające środki będące w dyspozycji centrów powodowały, że powiaty wprowadzały w życie dodatkowe zasady przyznawania dofinansowania, pomimo braku stosownej podstawy prawnej.

11.07.2024

Sprawę pushbacku na granicy z Białorusią zbada Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka

Administracja publiczna Prawo europejskie

Grupa 32 cudzoziemców, zawrócona latem 2021 r. do linii granicy Polski z Białorusią, złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 25 czerwca 2024 r. rozpoznająca sprawę izba Trybunału zadecydowała o przekazaniu jej do Wielkiej Izby ETPCz. Problem tzw. pushbacków ciągnie się od miesięcy, a mimo wybudowania zapory, cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski.

11.07.2024

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.07.2024

NIK: W czasie epidemii był problem z wiarygodnością danych

Administracja publiczna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność informacji przekazywanych przez organy państwa w czasie epidemii COVID-19. Okazuje się, że minister zdrowia nie przedstawiał Radzie Ministrów konkretnych danych, które uzasadniałyby wprowadzanie różnych obostrzeń, a organy opierały się głównie na pozytywnych wynikach testów, bowiem dane o zachorowaniach nie były gromadzone od 2 maja 2020 r.

09.07.2024

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.

08.07.2024

Jak zarejestrować samochód

Administracja publiczna

Rejestrować samochód można jako nowy kupiony w kraju, używany kupiony w kraju albo sprowadzony z zagranicy. Procedura rejestracji w każdej z tych sytuacji trochę się jednak różni. Za niespełnienie pewnych wymogów można zapłacić karę - nawet 1000 zł.

06.07.2024

NIK: Co czwarta zbadana złotówka wydatkowana była przez IPN niegospodarnie

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Instytut Pamięci Narodowej gospodarował swoim budżetem w 2023 r. Przykładów niegospodarnego i niefrasobliwego wydatkowania publicznych środków jest wiele. Np. 10 mln zł wydano na najem pomieszczeń, których przez rok w ogóle nie wykorzystano. NIK przygotowuje zawiadomienia do prokuratury.

03.07.2024

Zbrojna służba Wód Polskich rozpoczęła działalność

Środowisko Administracja publiczna

Przy Wodach Polskich od 1 lipca powstało zbrojne ramię - Inspekcja Wodna. To formacja wyposażona w broń, która ma wykrywać wykroczenia, zdarzenia lub naruszenia mogące wywołać szkody w środowisku wodnym. W jej skład weszło 88 pracowników. Ale niewykluczone, że służba wkrótce zakończy działalność, bo nowe kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury rozważa jej likwidację.

03.07.2024

Komisja Europejska zatwierdziła rewizję KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Komisja Europejska zatwierdziła 1 lipca br. wniosek Polski w sprawie rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), który nasz kraj przedłożył Komisji 30 kwietnia 2024 r. Rewizja KPO objęła 7 komponentów, 18 z 55 reform oraz 39 z 56 inwestycji. Nie zmieniła się kwota wsparcia.

02.07.2024

Ochotnicy w obronie cywilnej - idea dobra, ale przepisy trzeba doprecyzować

Administracja publiczna Wojsko Obrona cywilna

Przyjęte w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej unormowania, związane z ochotniczym zaciągiem do służby w obronie cywilnej, wymagają uzupełnienia i doprecyzowania. Liczę, że na etapie dalszych prac legislacyjnych, kwestie te zostaną wszechstronnie przeanalizowane i projektowane przepisy uzyskają bardziej przejrzysty kształt - pisze dr Jarosław Dolny, radca prawny.

02.07.2024

Od 1 lipca działa 10 nowych delegatur ABW

Prawo karne Administracja publiczna

Od 1 lipca rozpoczęło funkcjonowanie 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. To delegatury w: Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i w Zielonej Górze.

01.07.2024

MRPiPS: Świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach jako prawo nabyte

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością mogą po 1stycznia 2024 roku pobierać świadczenie pielęgnacyjne na zasadzie praw nabytych – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej....

01.07.2024

Światłem po oczach, ale prawo nie chroni obywateli

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Nadmiar sztucznego oświetlenia nocą jest problemem, szczególnie w dużych miastach. Zjawisko, które określa się mianem zanieczyszczenia światłem, ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Zdaniem obywateli, władze bagatelizują ten problem i nie podejmują żadnych działań prewencyjnych. Tymczasem potrzebne są zmiany prawa. Niestety, na razie w tym obszarze nie są planowane.

29.06.2024

NSA: Decyzja premiera o wyborach korespondencyjnych w 2020 roku bez podstawy prawnej

Administracja publiczna Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w piątek skargi kasacyjne szefa rządu i Poczty Polskiej. Oznacza to jednocześnie, że wcześniejszy wyrok WSA uznający, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo, jest prawomocny. Sąd słusznie stwierdził, że nie było podstawy prawnej do wydania decyzji do przeprowadzenia wyborów w ten sposób.

28.06.2024

Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej

Środowisko Administracja publiczna

Rolnicy po raz kolejny zgłaszają problemy z funkcjonowaniem aplikacji suszowej. Chodzi m.in. o błędy w szacowaniu strat i trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. Skarżą się także na krótki czas, jaki był przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

27.06.2024

Jacek Karnowski został nowym wiceministrem funduszy i polityki regionalnej

Administracja publiczna

Premier Donald Tusk powołał Jacka Karnowskiego (KO) na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - poinformował w środę resort. Z zawodu Karnowski jest ekonomistą, inżynierem budownictwa. W latach 1998 - 2023 był prezydentem Sopotu. Prezydenturę zakończył z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów parlamentarnych w październiku 2023 r., gdy dostał się do Sejmu.

26.06.2024

Ustawa związana z polską prezydencją w Radzie UE bez poprawek Senatu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Senat na środowym głosowaniu nie zgłosił poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania do prezydencji. Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 roku. Według nowych przepisów właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego.

26.06.2024

Posłowie wracają z pomysłem likwidacji ferm futrzarskich

Środowisko Administracja publiczna

Zakaz budowania nowych ferm zwierząt futerkowych od 2025 roku, całkowite wygaszenie hodowli od 2029 roku, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników ferm – to najważniejsze zapisy projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, podpisanego przez 120 posłów. Obrońcy praw zwierząt liczą, że projekt nie podzieli losu „Piątki dla zwierząt”, która upadła na skutek silnego lobbingu m.in. ze strony branży futrzarskiej.

25.06.2024