O problemie błędnej interpretacji przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym w sprawie możliwości pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (ŚP) na zasadzie praw nabytych przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami poinformowała posłanka Iwona Hartwich w interpelacji poselskiej (nr 2423). Od 1 stycznia 2024 r. można pobierać świadczenie pielęgnacyjne na starych bądź nowych zasadach. Ustawa o świadczeniu wspierającym zachowuje tzw. prawa nabyte. Dotychczasowe przepisy nadal obowiązują względem opiekunów, którzy nabyli lub nabędą prawo do świadczeń opiekuńczych (tzn. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku dla opiekuna - dalej: SZO, i zasiłku dla opiekuna - dalej: ZDO), zanim weszły w życie zmiany, czyli do 31 grudnia 2023 roku. Ta zasada dotyczy także tych, którzy ubiegają się np. o świadczenie pielęgnacyjne, a byli uprawnieni do niego do 31 grudnia 2023 roku, ale utracili prawo do ŚP po wejściu w życie nowej ustawy w związku z utratą ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Wtedy prawo do ŚP, ZDO i SZO również przysługuje na starych zasadach.

Czytaj również: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych i starych zasadach

 

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jako prawo nabyte – warunki

- Pracownicy ośrodków pomocy społecznej błędnie interpretują wskazany artykuł (art. 63 – red.) ustawy o świadczeniu wspierającym, wydając odmowne decyzje w sprawie złożonych wniosków – napisała posłanka Hartwich. Aleksandra Gajewska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przypomina, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r. obowiązuje również w przypadku, gdy osobie, nad którą opiekunowie sprawują opiekę, zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności. - Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w tym przypadku jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia, a następnie złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności (art. 63 ust. 3 ustawy) – odpowiada wiceminister. Warunkiem pobierania świadczenia na starych zasadach jest oczywiście odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu ze wskazaniem, że osoba z niepełnosprawnością potrzebuje stałego wsparcia.

 

Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych ebook >>


Resort rodziny przypina urzędom o przepisach

- Materiał informacyjny na temat zmian prawnych wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, w tym w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego (także w kontekście przepisów przejściowych), został przesłany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do wszystkich gminnych organów właściwych realizujących świadczenia opiekuńcze w Polsce a także wojewodów 5 września 2023 r. przy użyciu Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) – dodaje wiceminister Gajewska.

Czytaj też w LEX: Świadczenia opiekuńcze po wprowadzeniu świadczenia wspierającego >