W przypadku nowego pojazdu składa się wniosek o rejestrację pojazdu z dokumentami do właściwego organu, czyli starosty albo prezydenta miasta (w przypadku miast na prawach powiatu). Gdy pojazd jest nabywany w ramach współwłasności wystarczy, że jeden ze współwłaścicieli będzie dysponował pełnomocnictwem, które nie musi mieć formy notarialnej. Natomiast w sytuacji, gdy pojazd jest nabywany przez cudzoziemca, wymagany jest paszport oraz jeden z dokumentów przewidzianych przez przepisy, np. wiza Schengen, karta pobytu, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE, czy dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela UE.
Po złożeniu wniosku, ww. organ wydaje pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne. W kolejnym kroku organ wyda właściwy dowód rejestracyjny do 30 dni.
Przy rejestracji nowego pojazdu w kraju jest najmniej formalności.
Do wniosku należy bowiem dołączyć podstawowe dokumenty, w tym najważniejsze to:
- dowód własności pojazdu; dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego, dowodu rejestracyjnego, nalepek legalizacyjnych, tablic /tablicy/ rejestracyjnych pojazdu;
- oraz dowód osobisty (osoby fizyczne) do wglądu.
W przypadku pojazdu używanego, ale kupionego w Polsce, są różnice w zakresie dokumentacji dołączonej do wniosku o rejestrację, w stosunku do rejestracji pojazdu nowego.
Do wniosku trzeba bowiem dołączyć nie tylko dowód własności pojazdu (np. umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny); dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego, dowodu rejestracyjnego, nalepek legalizacyjnych (przy wymianie tablic rejestracyjnych dodatkowo opłata za wydanie tablic rejestracyjnych), czy dowód osobisty ale również dodatkowo: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.
Czytaj też w LEX: Sprzedaż samochodu - skutki podatkowe >
Natomiast w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy istnieje stosunkowo najwięcej formalności związanych z wnioskiem. W tym przypadku kupujący musi przedstawić organowi jeszcze więcej dokumentacji niż kupując pojazd z rynku wtórnego w kraju. Oprócz wymienionych wyżej dokumentów, trzeba bowiem dołączyć m.in. tłumaczenia dokumentów sporządzonych w języku obcym na język polski przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.
Czytaj też w LEX: Wydatki eksploatacyjne związane z używaniem samochodów a odliczenie VAT na przykładach >
Należy także pamiętać, że w 2024 r. weszły w życie przepisy obligujące właściciela pojazdu do złożenia wniosku o rejestrację w terminie 30 dni od dnia:
- nabycia pojazdu na terytorium Polski;
- sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z terytorium UE.
Niedopełnienie ww. wymogów skutkuje karami pieniężnymi:
- 500 zł gdy w terminie 30 dni nie złożono wniosku o rejestrację pojazdu;
- 1000 zł gdy wniosek o rejestrację pojazdu w Polsce nie został złożony w terminie 180 dni.
Sprawdź też w LEX: W jakim terminie dokonać wpłaty VAT, jeśli rejestracja pojazdu nastąpiła kilka miesięcy po jego nabyciu? >
Wniosek można składać tradycyjnie np. pocztą, osobiście albo ePUAP.
Można sprawdzić status dowodu rejestracyjnego na stronie https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego - usługa daje możliwość sprawdzenia, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru
Czytaj też: Kiedy wymienić prawo jazdy? >
Cennik
Są to opłaty stałe w skali kraju; najczęściej występują:
- - za wydanie dowodu rejestracyjnego: 54,00 zł
- - za wydanie pozwolenia czasowego z urzędu: 13,50 zł
- - za wydanie nalepek legalizacyjnych: 12,50 zł
- - za wydanie tablic rejestracyjnych zwyczajnych na samochód: 80,00 zł
- - za wydanie tablic rejestracyjnych indywidualnych: 1 000,00 zł
Tryb odwoławczy
Od decyzji dotyczącej rejestracji pojazdu przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Zobacz też linię orzeczniczą: Zwrot akcyzy od sprowadzenia samochodu z zagranicy a jego czasowa rejestracja w Polsce >