Czerwcowa seria wyłączeń sędziów, którzy mają rozpoznać kasacje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie kasacji spowolniło. Trwa seria wyłączeń sędziów Sądu Najwyższego od orzekania z powodu braku bezstronności i niezawisłości, poglądów sędziów w kwestii spełniania tych standardów, a także ze względu na zbyt szybki przebieg awansu zawodowego. Wyłączenia odbywają się na wniosek obrońców i innych stron postępowania.

11.06.2024

Minister Mościcka-Dendys: Za czwartym razem uda się wyłonić polskiego sędziego ETPCz

Prawnicy Prawo europejskie

Przedstawimy w wymaganym terminie, czyli do 12 sierpnia, Radzie Europy dobrych kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i liczymy, że jedna z tych osób zostanie faktycznie powołana – mówi dr Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. I podkreśla, że procedura ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi standardami i transparentnie.

11.06.2024

SN: Radca prawny uniewinniony od zarzutu przekroczenia rzeczowej krytyki

Prawnicy

Sformułowanie w piśmie mailowym radcy prawnego o „niewiarygodnej arogancji i poczuciu całkowitej bezkarności”, nie było przekroczeniem wolności słowa i nie przekraczało granic rzeczowej krytyki – orzekł Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Nie można w kasacji do Sądu Najwyższego kwestionować znikomej społecznej szkodliwości czynu, gdy sąd dyscyplinarny uniewinnił obwinioną - stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

10.06.2024

Intuicyjne, skrojone na miarę - radca prawny potrzebuje AI i nowych technologii

Prawnicy

Nowe technologie i sztuczna inteligencja na stałe wpisują się w prace prawników, w tym radców prawnych. Prawnik, stojąc przed wyborem najlepszego dla siebie narzędzia, powinien przede wszystkim przeanalizować swoje własne potrzeby - inne rozwiązania sprawdzają się bowiem w małych kancelariach, inne w średnich i dużych. Klienci mają coraz wyższe oczekiwania. Podstawą systemów, ułatwiających pracę prawnikom, musi być intuicyjność i prostota obsługi.

08.06.2024

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Co najmniej 444 zdających na tegorocznych egzaminach radcowskim i adwokackim osiągnęło ocenę negatywną. To nie oznacza jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Coraz mocniej wybrzmiewają jednak głosy o potrzebnych zmianach w samej formule egzaminu. Prawnicy podkreślają bowiem, że obecny egzamin, choć wyczerpuje fizycznie, słabo przygotowuje do zawodu. Są też głosy, że "gała" z jednej części nie powinna przekreślać całości.

06.06.2024

Prof. Hofmański: Prawnicy powinni poszukiwać sposobów reakcji na okrucieństwo

Prawo karne Prawnicy

Międzynarodowe prawo karne musi podążać za realiami, szczególnie wobec obecnie trwających konfliktów zbrojnych. Problematyczne w praktyce okazują się zwłaszcza kwestie proceduralne, co rzutuje na możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni międzynarodowych - wskazuje prof. Piotr Hofmański z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

06.06.2024

Wyniki z egzaminu adwokackiego nieco lepsze niż z radcowskiego

Prawnicy

W 2024 r. zdawalność egzaminu adwokackiego wyniosła 86,8 proc. Spośród 1348 kandydatów na adwokatów pozytywne oceny po czterodniowym maratonie uzyskało 1170, a "niedostateczne" 178. W przypadku radców prawnych ogólna zdawalność - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - wyniosła 82,8 proc. (wyniki z 28 na 32 komisje) - zdało 1286 osób, a wynik negatywny uzyskało 266.

05.06.2024

SN: Sędzia w stanie spoczynku o wynagrodzenie musi skarżyć swój sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia z powodu choroby był bez środków do życia i jakiegokolwiek ubezpieczenia przez trzy lata. Ale Sąd Najwyższy orzekł, że prezes Sądu Okręgowego nie jest stroną pozwaną w sporze o odsetki za zaległe wynagrodzenie sędziego. Sędzia w stanie spoczynku pozywać powinien sąd, w którym sędzia pobierał to wynagrodzenie, gdy orzekał.

05.06.2024

Nienaruszalna prerogatywa Prezydenta RP, a w tle delikt dyscyplinarny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu karnym nie jest dopuszczalne badanie ważności lub skuteczności aktu ustrojowego powołania sędziego przez Prezydenta RP podjętego w ramach realizacji wyłącznej prerogatywy głowy państwa. Sędzia, wobec którego stwierdzono nieprawidłowości w toku procedury nominacyjnej, nie jest osobą nieuprawnioną do orzekania w rozumieniu art. 439 par. 1 pkt 1 kpk – taką uchwałę podjęło trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

03.06.2024

SN: Odmowa przeniesienia sędziego w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła przeniesienia sędzi Sądu Okręgowego we Wrocławiu w stan spoczynku z powodu złego stanu zdrowia. Odwołująca się wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej tą uchwałą. Stwierdziła, że w sprawie wystąpiły nowe okoliczności. Jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN odwołania sędzi nie uwzględniła.

01.06.2024

Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka będzie przybliżać dzieciom prawo

Prawnicy

Od 1 czerwca adwokaci wracają do szkół i przedszkoli. Będą czytać dzieciom nową opowieść "Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”, której celem jest przełożenie trudnego języka prawa na zrozumiałe dla dzieci historie leśnych bohaterów. Książka powstała na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Fundacji Adwokatury. Autorkami książki są Ewa Ruszkiewicz z piszemybajki.pl (tekst) i Zuzanna Kledzik (ilustracje).

01.06.2024

"Urzędówki" wybrzmiewają w uchwałach zgromadzeń izb adwokackich

Prawnicy

Zgromadzenie Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej w Częstochowie zwróciło się właśnie do Ministra Sprawiedliwości o pilne podjęcie realnych działań zmierzających do określenia – przy współpracy z Naczelną Radą Adwokacką - wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu oraz opłat za czynności adwokackie na poziomie odpowiadającym aktualnym realiom rynkowym oraz zabezpieczenie w ustawie budżetowej na 2025 rok środków finansowych w wysokości pozwalającej na ich określenie w wysokości odpowiadającej realiom rynkowym i rzeczywistej wartości.

28.05.2024

NSA wyda uchwałę pilotażową - jest projekt zmian w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Prawnicy Prawo gospodarcze

Naczelny Sąd Administracyjny jest zakorkowany. Czas oczekiwania na rozpoznanie skargi kasacyjnej w sprawach, w których strona wniosła o wyznaczenie rozprawy, przekracza cztery lata. Pomysł na to, jak rozwiązać problem ma sam NSA. Przygotował projekt zmian, do którego dotarło Prawo.pl. Przy okazji chce uprościć i uporządkować postępowanie. Konsultacje ruszają w środę. Niektóre zmiany już niepokoją prawników.

28.05.2024

Wyłoniono zwycięzców Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym

Prawnicy

Zwycięzcami VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym zostali Przemysław Kolanek (Uniwersytet Warszawski), Damian Błaszka (Uniwersytet Jagielloński), oraz Tomasz Garstka (Uniwersytet Jagielloński). Konkurs odbył się 24 bm. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

27.05.2024

Zgromadzenie warszawskiej izby przyjęło uchwałę w sprawie parytetów przy wyborach

Prawnicy

Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie zwraca uwagę swoich członków i członkiń, którzy planują kandydować w wyborach do samorządu izby, na konieczność zapewniania w jego organach reprezentatywnej dla tego samorządu liczby kobiet - kandydatek na funkcje samorządowe, a co za tym idzie - na konieczność wsparcia kandydatur kobiet w nadchodzących wyborach - brzmi przyjęta właśnie uchwała.

25.05.2024

Jeden delegat na 90 adwokatów - NRA zmieniła parytet osobowy delegatów na KZA

Prawnicy

Jeden delegat na 90 adwokatów, według stanu adwokatów wpisanych na listę adwokatów w dniu podjęcia uchwały o zwołaniu zgromadzenia izby w celu dokonania wyborów, jednakże nie mniej niż sześciu delegatów z każdej izby. Liczbę delegatów zaokrągla się w górę – taki parytet osobowy delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, który przyjęła NRA w uchwale z 24 maja br.

24.05.2024

Radca prawny chciał "wysondować sąd" i przegrał, teraz SN bada czy sąd był bezstronny

Prawo cywilne Prawnicy

Zakład ubezpieczeń nie chce wypłacić milionowego odszkodowania za błąd radcy prawnego przy wykonywaniu czynności zawodowych. Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie mogła wydać wyroku merytorycznego, gdyż wcześniej musi z urzędu zbadać, czy sędzia sprawozdawca orzekająca w II instancji, jest sędzią bezstronnym. Dlatego zawieszono postępowanie i poproszono o akta personalne sędziego.

24.05.2024

Zgromadzenie warszawskiej izby zdecyduje m.in. o proteście w sprawie urzędówek

Prawnicy

Podczas zgromadzenia warszawskiej izby adwokackiej, 25 maja, rozpatrzonych zostanie w sumie 11 projektów uchwał. Jedna z nich - Koła Kobiet przy warszawskiej ORA dotyczy zapewnienia parytetów na listach wyborczych do samorządu. Kolejna - zorganizowania przemarszu ulicami stolicy w proteście przeciwko zbyt niskim urzędówkom, jak również stawkom za świadczenie pomocy prawnej w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Jest też projekt dotyczący zmian w procedurze cywilnej, a konkretnie posiedzeń niejawnych.

24.05.2024

Prof. Piotr Girdwoyń nowym dyrektorem KSSiP

Prawnicy

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał 22 maja br. prof. Piotra Girdwoynia do pełnienia funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - chociaż Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała jego kandydaturę. Według Rady, osoba kwestionująca konstytucyjne organy państwa polskiego i deklarująca gotowość do braku realizacji ustawowych obowiązków, nie powinna pełnić jakiejkolwiek funkcji w jednostce państwowej.

22.05.2024