1 września 1979 roku, gdy znaczna część świata i Europy znajdowała się pod wpływami Związku Sowieckiego, grupa działaczy opozycyjnych w Polsce postanowiła rzucić wyzwanie komunistycznemu reżimowi, tworząc pierwszą partię polityczną o charakterze antykomunistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie postalinowskim - Konfederację Polski Niepodległej.Celem Konfederacji Polski Niepodległej było odzyskanie przez nasz kraj pełnej suwerenności i niezależności, usunięcie obcej dominacji, likwidacja władzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i stworzenie demokratycznej III Rzeczypospolitej. Konfederacja Polski Niepodległej była jedną z najaktywniejszych organizacji opozycyjnych w PRL. Angażowała swoich członków w działalność wydawniczą, manifestacje i akcje protestacyjne. Działacze ugrupowania głosili konieczność związania Polski z demokratycznym światem zachodnim i potrzebę współpracy z narodami Międzymorza, szczególnie z niepodległą Ukrainą.
Członków Konfederacji Polski Niepodległej spotkały represje, kary wieloletniego więzienia, oskarżenia i pomówienia. Wielu z nich zapłaciło za swą walkę życiem, zdrowiem i wolnością. Byli celem ataków komunistycznego aparatu. Sekretarz generalny KC KPZR Leonid Breżniew domagał się od przywódców PRL przykładnego ukarania założyciela Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego, który spędził w więzieniach ponad 6 lat.
Dziś, po 45 latach od powstania Konfederacji Polski Niepodległej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek i wdzięczność wobec jej członków za niezłomność i wkład w walkę o wolną Polskę i uznaje, że dobrze zasłużyła się Ojczyźnie, a między innymi z jej trudu wyrosła Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska - wolna i demokratyczna.