Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2024 r. w sprawie szczegółowego trybu organizowania oraz przeprowadzania naboru kandydatów do pełnienia funkcji wizytatora

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 27 września 2024 r.
w sprawie szczegółowego trybu organizowania oraz przeprowadzania naboru kandydatów do pełnienia funkcji wizytatora

Na podstawie art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. poz. 1692) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb organizowania oraz przeprowadzania naboru kandydatów do pełnienia funkcji wizytatora, o którym mowa w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanego dalej "naborem".
§  2. 
1. 
Kandydaci do pełnienia funkcji wizytatora, zwani dalej "kandydatami", składają zgłoszenia udziału w naborze za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej wskazanych w ogłoszeniu o naborze.
2. 
W ramach oceny spełniania wymagań formalnych, o której mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanej dalej "ustawą o jakości", komisja sprawdza kompletność i prawidłowość zgłoszeń kandydatów przystępujących do naboru, zwanych dalej "zgłoszeniami".
3. 
Niekompletne lub nieprawidłowe zgłoszenie przewodniczący komisji zwraca kandydatowi, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 1, w celu uzupełnienia lub poprawienia w terminie wyznaczonym przez komisję, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
4. 
Jeżeli kandydat przystępujący do naboru nie uzupełni lub nie poprawi zgłoszenia w wyznaczonym terminie albo jeżeli uzupełnione lub poprawione zgłoszenie nie potwierdzi spełnienia przez kandydata przystępującego do naboru warunków przystąpienia do naboru, przewodniczący komisji zawiadamia, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 1, o pozostawieniu zgłoszenia bez rozpatrzenia.
5. 
Komisja ustala listę osób zakwalifikowanych do przystąpienia do testu.
6. 
Przewodniczący komisji zawiadamia za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 1, osoby zakwalifikowane do przystąpienia do testu o terminie i miejscu przeprowadzenia testu, nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.
§  3. 
1. 
Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym odpowiada za przygotowanie materiałów służących przeprowadzeniu pisemnego testu sprawdzającego wiedzę, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy o jakości, zwanego dalej "testem", oraz rozmowy kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 42 ust. 3 pkt 3 ustawy o jakości, w szczególności testów, zadań, arkuszy odpowiedzi i kluczy ich oceny w sposób gwarantujący zapewnienie ich poufności.
2. 
Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym przekazuje przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, o której mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o jakości, zwanej dalej "komisją", materiały, o których mowa w ust. 1, w sposób gwarantujący zapewnienie ich poufności.
3. 
Test i rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się z wykorzystaniem materiałów opracowanych i przekazanych przewodniczącemu komisji przez osobę kierującą ośrodkiem akredytacyjnym.
4. 
Test oraz rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się w sali egzaminacyjnej, w warunkach zapewniających samodzielną pracę.
5. 
Przewodniczący komisji może upoważnić osoby niebędące członkami komisji do dokonania określonych czynności techniczno-obsługowych w trakcie testu.
6. 
Przed rozpoczęciem testu oraz rozmowy kwalifikacyjnej kandydat okazuje członkowi komisji dokument potwierdzający tożsamość.
7. 
Przed rozpoczęciem testu oraz rozmowy kwalifikacyjnej członek komisji informuje kandydatów o warunkach organizacyjnych przeprowadzania odpowiednio testu lub rozmowy kwalifikacyjnej oraz o zasadach oceniania udzielonych odpowiedzi.
8. 
Kandydaci przystępujący do testu lub rozmowy kwalifikacyjnej nie mogą opuszczać sali egzaminacyjnej z otrzymanymi materiałami.
9. 
W czasie testu lub rozmowy kwalifikacyjnej członek komisji może, w wyjątkowych przypadkach, wyrazić zgodę na opuszczenie sali egzaminacyjnej przez kandydata.
10. 
W czasie trwania testu lub rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci nie mogą korzystać z materiałów innych niż dostarczone przez komisję, porozumiewać się z innymi osobami ani korzystać z urządzeń służących przechowywaniu, przekazywaniu lub odbiorowi informacji lub w inny sposób zakłócać przebieg testu lub rozmowy kwalifikacyjnej.
11. 
Kandydat, który podczas testu lub rozmowy kwalifikacyjnej posługuje się materiałami innymi niż dostarczone przez komisję, porozumiewa się z innymi osobami, korzysta z urządzeń służących przechowywaniu, przekazywaniu lub odbiorowi informacji lub w inny sposób zakłóca przebieg testu lub rozmowy kwalifikacyjnej, lub opuści salę egzaminacyjną z otrzymanymi materiałami lub bez uzyskania zgody członka komisji, jest wykluczany z udziału w teście lub rozmowie kwalifikacyjnej.
12. 
Wykluczenia z udziału w teście lub rozmowie kwalifikacyjnej dokonuje komisja, co odnotowuje w protokole, o którym mowa odpowiednio w § 4 ust. 5 oraz w § 6 ust. 5, wraz z podaniem przyczyny wykluczenia.
§  4. 
1. 
Test składa się z pytań zamkniętych.
2. 
Za prawidłową odpowiedź na dane pytanie przyznaje się 1 punkt, a za brak odpowiedzi albo za odpowiedź nieprawidłową - 0 punktów.
3. 
Test trwa 90 minut.
4. 
Do rozmowy kwalifikacyjnej zostają zakwalifikowani kandydaci, którzy uzyskali z testu pozytywny wynik, o którym mowa w § 7 pkt 1.
5. 
Komisja sporządza z przebiegu testu protokół, który przewodniczący komisji przekazuje osobie kierującej ośrodkiem akredytacyjnym nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia testu.
6. 
Protokół zawiera:
1)
informacje o dacie i miejscu przeprowadzenia testu;
2)
imiona i nazwiska kandydatów przystępujących do testu;
3)
informację o materiałach służących przeprowadzeniu testu, w szczególności testy, arkusze odpowiedzi i klucze oceny testu;
4)
wyniki testu;
5)
informację o przebiegu testu;
6)
skład komisji przeprowadzającej test;
7)
podpisy wszystkich członków komisji.
§  5. 
1. 
Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym ustala termin przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu, i zawiadamia o tym komisję.
2. 
O terminie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej przewodniczący komisji zawiadamia osoby zakwalifikowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w § 2 ust. 1, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia tej rozmowy.
§  6. 
1. 
Rozmowa kwalifikacyjna polega na sprawdzeniu umiejętności kandydatów na podstawie zadań w formie studium przypadku.
2. 
Rozmowa kwalifikacyjna trwa nie dłużej niż 120 minut.
3. 
Rozmowa kwalifikacyjna jest oceniana w skali od 0 do 100 punktów.
4. 
Komisja sporządza z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej protokół, który przewodniczący komisji przekazuje osobie kierującej ośrodkiem akredytacyjnym nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia rozmowy kwalifikacyjnej.
5. 
Protokół zawiera:
1)
informacje o dacie i miejscu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej;
2)
imiona i nazwiska kandydatów przystępujących do rozmowy kwalifikacyjnej;
3)
informację o materiałach służących przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, w szczególności zadania, arkusze odpowiedzi i klucze oceny zadań;
4)
wyniki rozmowy kwalifikacyjnej;
5)
informację o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej;
6)
skład komisji przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną;
7)
podpisy wszystkich członków komisji.
§  7. 
Do uzyskania pozytywnego wyniku z naboru kandydatów jest wymagane uzyskanie co najmniej:
1)
55 % maksymalnej do uzyskania liczby punktów - z testu;
2)
80 punktów - z rozmowy kwalifikacyjnej.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024