Choć wydaje się to niemożliwe, to wciąż są emerytki i emeryci, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilkunastu nawet lat wypłaca tzw. emeryturę wcześniejszą, choć mają już dawno ukończony powszechny wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat i prawo do emerytury powszechnej. Wszystko dlatego, że osoby te dotąd nie złożyły wniosku do ZUS o przejście na emeryturę powszechną. 

Konrad Giedrojć, adwokat prowadzący własną kancelarię we Wrocławiu, jest zdania, że jest to efekt luki prawnej. - Brak jest jasnego uregulowania, które określiłoby moment, w jakim należy przejść z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną. Przez to kobiety, które dotąd nie złożyły wniosku do ZUS, mimo że już dawno ukończyły 60. rok życia, mogą najwięcej zyskać po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20. Podobnie jak po wyroku TK z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16) zyskały kobiety z rocznika 1953, które wstrzymały się z wnioskiem – mówi serwisowi Prawo.pl.

Czytaj również: 

Trybunał ograniczył skutki wyroku dla wcześniejszych emerytów… w uzasadnieniu>>

Mamy wzór wniosku dla emerytów, którzy chcieliby „skorzystać” z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.>>

Luka w prawie…

Jak już pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny opublikował wreszcie wyrok z 4 czerwca 2024 r. z uzasadnieniem - w sprawie pomniejszania emerytury powszechnej o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych (sygn. akt 140/20). Przy tej jednak okazji okazało się, że uzasadnienie wprowadza zasadę, której nie zawiera sentencja. Chodzi tu o ograniczenie możliwości wyłączenia stosowania niekonstytucyjnego art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w przypadku emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (czyli ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 roku życia w przypadku mężczyzn) po 1 stycznia 2013 r. Tym samym będzie dylemat, który będą musiały rozstrzygnąć sądy. Jest jednak grupa świadczeniobiorców, która może najbardziej skorzystać na tym wyroku. To osoby, które przeszły na emeryturę wcześniejszą w wyniku wniosku złożonego do ZUS przed 6 czerwca 2012 r. i które osiągnęły wiek emerytalny po 1 stycznia 2013 r. Mimo to do dziś nie złożyły wniosku do ZUS, by skorzystać ze swojego prawa do emerytury powszechnej.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto