Chodzi o uznany za niekonstytucyjny art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawy emerytalnej), zgodnie z którym osobom z innych roczników niż 1953, którym przyznano emerytury wcześniejsze do końca 2012 r. przepisami o emeryturach w powszechnym wieku emerytalnym, pomniejszano podstawę ich obliczenia o kwotę pobranych emerytur wcześniejszych. W wyroku z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt SK 140/20) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji RP. I podkreślił, że dla zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie.

25 lipca 2024 r. prezes Trybunału Konstytucyjnego wydał zarządzenie o publikacji na stronie internetowej TK ośmiu orzeczeń Trybunału, w tym właśnie orzeczenia w sprawie SK 140/20. Jednocześnie ten sam Trybunał do dziś nie opublikował go w OTK ZU, czyli Orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego – Zbiór Urzędowy. Do dziś nie otrzymaliśmy też odpowiedzi z biura prasowego TK, kiedy się to stanie.  

- Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 140/20 jest potrzebna tym, których sprawy zostały już zakończone. Już wcześniej, zanim ten wyrok został wydany, Sąd Najwyższy co najmniej dwukrotnie w składzie trzyosobowym przyznał rację tym osobom. Do tego SN nie potrzebował wyroku TK i nie musiał nawet mówić, że niniejszym wyręcza Trybunał, tylko powiedział, że biorąc pod uwagę fakt, iż poprzedni wyrok TK dotyczył emerytów z rocznika 1953, to stosując zasadę prawidłowej wykładni, trzeba powiedzieć, że te osoby są w analogicznej sytuacji – mówi serwisowi Prawo.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto