Niekonstytucyjność przepisów MDR – i co dalej?

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo europejskie

W wyroku z 23 lipca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są niezgodne z Konstytucją, w zakresie w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych. Polscy doradcy czekali na rozpatrzenie swojej skargi w tej kwestii od pięciu lat, ale czy rynek doradczy, a także podatnicy, są dziś przygotowani na skutki orzeczenia Trybunału? - zastanawia się Andrzej Pietrasik, lider Działu Podatkowego w Kancelarii MKZPartnerzy.

10.09.2024

10 września mija termin na zgłoszenie prawniczej gwiazdy do Rising Stars

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz 13. Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia można przesyłać do północy 10 września br.

10.09.2024

RPO chce zmian w przepisach dotyczących małego świadka koronnego

Prawo karne Prawnicy

Status i warunki korzystania przez wymiar sprawiedliwości z instytucji tzw. małego świadka koronnego wymagają dopracowania - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi głównie o sytuacje, gdy zeznania takiej osoby są jedynym dowodem obciążającym, mogącym prowadzić do niesłusznych skazań.- Kwestiami kompleksowych zmian Prawa karnego zajmuje się obecnie reaktywowana przy MS w tym roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

09.09.2024

Trzeba wyjaśnić status osób nieuprawnionych do orzekania w TK

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy zapewnić procedury umożliwiające stronom sporu ponowne rozpatrzenie lub wznowienie ich spraw przed właściwym sądem, przy poszanowaniu praw osób trzecich, działających w dobrej wierze, w sprawach cywilnych i niepogarszania sytuacji skazanego w sprawach karnych – to opinia Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, wydana w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów wprowadzających.

08.09.2024

Prezes Manowska: Sędzia nie może zrzec się immunitetu

Prawnicy

Jeśli nowe przepisy o neo-sędziach wejdą w życie, to prof. Małgorzata Manowska rozważy powrót do Sądu Apelacyjnego. Jeśli zaś chodzi o śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Krajową w sprawie niezwoływania posiedzenia sędziów Trybunału Stanu, to sama nie może zrzec się immunitetu i będzie z niego korzystać do momentu jego uchylenia przez sąd.

07.09.2024

Sędzia Przymusiński: Te zmiany muszą nastąpić, bo wszyscy są równi wobec prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Został wskazany kierunek i rozwinięty żagiel, który pozwoli nam w tym kierunku dopłynąć. Te zmiany muszą nastąpić, żeby było jasne, że wszyscy są równi wobec prawa – tak spotkanie z premierem i ministrem sprawiedliwości podsumował w programie Kampania Bez Kitu w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński.

07.09.2024

Śledztwo w sprawie niezwołania Trybunału Stanu

Prawnicy

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską w związku z niezwołaniem posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie wynikającym z przepisów - poinformował prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

07.09.2024

Konkurs na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego

Prawnicy Prokuratura

Minister sprawiedliwości ogłosił nabór kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego. Zostanie on przeprowadzony zgodnie z zarządzeniem ministra sprawiedliwości z 4 marca 2024 roku w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego.

07.09.2024

Neosędziowie wracają na poprzednie stanowiska, powinni wyrazić czynny żal

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Padła ważna deklaracja premiera - będzie przyspieszenie postępowań i informatyzacja sądów. Ostrze przygotowywanych ustaw skierowane jest, nie wobec asesorów, lecz wobec ok. 1500 osób, które chciały zrobić szybką karierę w wymiarze sprawiedliwości i uczestniczyły aktywnie w niszczeniu państwa prawa – powiedzieli prawnicy po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości i premierem Donaldem Tuskiem. System nie może się zawalić, więc nie unieważni się wyroków sądowych neosędziów.

07.09.2024

Premier na spotkaniu z prawnikami zapowiada projekt o neo-sędziach, KRS i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas spotkania ze środowiskiem prawniczym projekty dotyczące trzech kwestii - tzw. neo-sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Zapewnił też, że zakres rozliczeń tych, którzy nadużyli władzy, jest największy od kilkudziesięciu lat i, że rząd będzie w tym bardzo konsekwentny.

06.09.2024

Środowiska prawnicze spotkają się z premierem, niepokoją się powolnym procesem zmian

Prawnicy

W piątek, 6 września, organizacje pozarządowe, stojące na straży poszanowania zasad konstytucyjnych, spotykają się z premierem. Wobec tego wydały wspólne stanowisko, które przedstawią w czasie tej wizyty. Ich głębokie zaniepokojenie budzi powolny proces przywracania praworządności w Polsce. Ważny dla praw obywateli, fundamentów państwa prawa i wzmacniania wartości demokratycznych w Europie.

06.09.2024

SN: Adwokat ściągał należności z prawa autorskiego i go dotkliwie ukarano

Prawnicy Prawo autorskie

Czy masowe wezwania do zapłaty pod groźbą procesu karnego w celu ochrony praw autorskich były naruszeniem zasad etyki zawodowej adwokatów? Na to pytanie Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego jednak nie odpowiedział. Sprawy od 2014 roku się przedawniły. Proces toczył się długo z powodu skomplikowanych okoliczności i nielegalnej Izby Dyscyplinarnej.

06.09.2024

Władza I Prezes SN dotyczy nie tylko Izby Pracy?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ucichły echa ostatnich zarządzeń I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej w sprawie kierowania Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a już powstaje kwestia legalności powołania sędziego komisarza przez Prezydenta RP. A także wybór Prezesa Izby Cywilnej SN. Teraz ruch po stronie Prezydenta, który na wniosek I Prezes ma wskazać tymczasowego kandydata zarządzającego Izbą. Jednak prawnicy wskazują, że każda decyzja obecnego Prezydenta nie daje rękojmi konstytucyjności.

06.09.2024

SN: Partia nie może przyjmować gotówki z pominięciem Funduszu Wyborczego

Prawnicy Wybory

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów oddalił skargę Komitetu Wyborczego Ruch Narodowy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z listopada 2019 r. o odrzuceniu sprawozdania partii politycznej o pozyskaniu pieniędzy, w tym z kredytów bankowych. Naruszenie polegało na opłaceniu gotówką przez osobę fizyczną, z jej prywatnych środków, faktury wystawionej na rzecz tego Komitetu.

05.09.2024

Prof. Manowska nie kieruje Izbą Pracy, sędzia Miąsik objął funkcję

Prawnicy

Prof. Małgorzata Manowska, jako I Prezes Sądu Najwyższego postanowiła, że nie będzie kierować Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydała też zarządzenie, w którym do czasu wskazania przez prezydenta sędziego pełniącego te obowiązki, upoważniła do wykonywania czynności związanych z organizacją i kierowaniem izbą sędziego SN dr. hab. Dawida Miąsika. Sędzia Miąsik już odpowiedział - wskazał, że objął funkcje na podstawie przepisów, a I Prezes nie miała w tym zakresie ustawowego umocowania.

04.09.2024

SN: Zakaz prowadzenia kancelarii - słuszny

Prawnicy Ordynacja

Nieodprowadzanie podatków i składek przez dwa lata zostało ukarane „śmiercią zawodową”. Nie może budzić wątpliwości, że samorządy zawodowe muszą dbać o dobre imię zawodu. Dlatego najsurowsza z możliwych kar wymierzona przez sądy korporacyjne – kara pozbawienia prawa do prowadzenia kancelarii notarialnej jest zgodna z prawem – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

04.09.2024

Są pierwsze adwokackie pozwy o urzędówki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po prokuratorach i sędziach, do sądów ruszyli adwokaci. Złożone zostały właśnie trzy pozwy, dotyczące wyrównania stawek za urzędówki, w związku z lutowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który w składzie bez dublerów, wskazał na niekonstytucyjność różnicowania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu i z wyboru. Zmienione rozporządzenia, zrównujące stawki, obowiązują od 5 czerwca, prawnicy chcą jednak zwrotu tego, czego nie dostali z powodu niekonstytucyjnych przepisów.

04.09.2024

Rozpoczyna się egzamin notarialny

Prawnicy

3 września rozpoczyna się trzydniowy egzamin notarialny. Przeprowadzi go 8 komisji egzaminacyjnych powołanych przez ministra sprawiedliwości, po jednej w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po 2 w Poznaniu i Warszawie. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyło w tym roku 407 osób, w tym 9 z niepełnosprawnościami.

03.09.2024

SN: Publiczne wyrażanie opinii o statusie sędziego nie podważa jego bezstronności

Prawnicy

Powód uważał, że istnieją wątpliwości, czy jego sprawa zostanie rozpoznana w bezstronny sposób, ponieważ wypowiadał się w mediach na temat wadliwości powołania sędziego. Sąd Najwyższy nie podzielił tych obaw i uznał, że publicznie wyrażane poglądy nie mogą stanowić jedynej i wystarczającej podstawy do uznania, że sędzia, którego te zapatrywania dotyczą, nie rozpozna sprawy w bezstronny sposób.

30.08.2024