KRS odwoła się od wyroku sądu dyscyplinarnego uniewinniającego Dariusza Mazura

Zarządzanie oświatą

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który w czerwcu br. uniewinnił sędziego Dariusza Mazura, dziś wiceministra sprawiedliwości - poinformowano w piątkowym komunikacie KRS. Chodzi o sprawę dotyczącą wypowiedzi medialnej, w której sędzia miał użyć wobec I prezes SN Małgorzaty Manowskiej sformułowań przypisujących jej popełnienie "zbrodni sądowej" lub "zbrodni prawniczej".

25.10.2024

Projekt o zmianach w sądach za kilka tygodni – z uwzględnieniem opinii Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze kilka tygodni trzeba poczekać na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące zmian w sądach i uregulowania statusu tzw. neo-sędziów. Zaproponowane przez resort i Komisję Kodyfikacyjną ds. Ustroju Sądów i Prokuratury rozwiązania mają uwzględniać warunki wskazane przez Komisję Wenecką - poinformowała o tym konferencji na Uniwersytecie Łódzkim, której patronem są Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl, sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS.

25.10.2024

Sędzia Zaradkiewicz w obronie sędziego Greli – pyta TSUE, oskarżając sędziego Płóciennika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o bezstronność sędziego powołanego przez Radę Państwa w PRL. Zagadnienie prawne powstało w związku z tzw. testem niezawisłości i bezstronności wobec sędziego SN Jacka Greli oraz okoliczności wskazane przez stronę, które w jej ocenie świadczyć mogą o braku niezawisłości i bezstronności przez tego sędziego. Sprawę sędziego Greli miał rozpoznawać sędzia Izby Karnej Waldemar Płóciennik.

25.10.2024

W Łodzi o przyszłym kształcie wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Jak ma wyglądać przyszły kształt ustroju sądownictwa i prokuratury oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów, zastanawiać się będą uczestnicy konferencji "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”, która odbędzie się w piątek, 25 października w Łodzi.

25.10.2024

Presja cenowa, AI, ochrona danych, prawnicze talenty będą rządzić na rynku prawnym

Prawnicy Prawo AI

Przeciwdziałanie presji kosztowej i cenowej, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, rosnące znaczenie generatywnej sztucznej inteligencji, radzenie sobie ze złożonością i ilością danych, w końcu - rekrutowanie oraz zatrzymywanie w kancelariach i działach prawnych prawniczych talentów - to według prawników, pięć najważniejszych trendów na najbliższe trzy lata - wynika z najnowszej edycji raportu Future Ready Lawyer.

25.10.2024

Nadmiar obowiązków, konflikty rodzinne, luki w przepisach - wyzwaniem dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Mało czasu, nadmiar obowiązków, sprawy dotyczące głęboko zakorzenionych konfliktów rodzinnych, brak przepisów ułatwiających kuratorską pracę i problemy ze współpracą z innymi instytucjami - to, jak wskazują kuratorzy, główne wyzwania w ich pracy w sprawach rodzinnych. Jak dodają, do tego dochodzi m.in. konieczność wykonywania dużej liczby wywiadów środowiskowych w miejscach i z ludźmi, o których nie mają podstawowych informacji, np. dotyczących ich zdrowia psychicznego.

25.10.2024

Nie można zatwierdzić sprawozdania zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwołała na czwartek, 24 października, zgromadzenie ogólne sędziów SN. Celem zgromadzenia miało być m.in. zatwierdzenie sprawozdania z działalności nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w 2019 i 2020 roku. Zgromadzenie zebrało się i następnie rozwiązało z braku quorum, nie podejmując żadnych decyzji.

24.10.2024

Bodnar: Status "nowych" sędziów będzie uregulowany w zgodzie z opinią Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka odpowiadała na abstrakcyjne pytania dotyczące tego, jak poradzić sobie ze statusem sędziów powołanych po 2018 roku. Projekt ustawy będzie przygotowywany w duchu i w zgodzie z jej opinią - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył również, że Komisja widzi możliwość dokonania ewaluacji tych sędziów.

24.10.2024

Prof. Soniewicka: Emocje w prawie są ważne, nie powinniśmy się ich obawiać

Prawnicy

Uważam, że narzędzia filozoficzne i filozoficzna refleksja nad tym, jaki nadajemy sens naszym przeżyciom emocjonalnym, może pomóc w głębszej analizie sfery uczuciowej, dzięki czemu nie będziemy bać się, że uwzględnienie emocji w prawie musi prowadzić do subiektywizacji prawa i wiązać się z założeniem o irracjonalności podmiotów prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Marta Soniewicka, prof. UJ.

24.10.2024

Polska awansowała w rankingu praworządności pierwszy raz od ośmiu lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska zajęła 33. miejsce w rankingu Rule of Law Index publikowanym przez World Justice Project. Pierwszy raz od ośmiu lat - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - pozycja Polski poszła w górę. W rankingu regionalnym (obejmującym państwa UE, EFTA oraz Ameryki Północnej) Polska została sklasyfikowana na 25. miejscu na 31 państw (w 2023 r. zajęliśmy 26. miejsce). W kategorii państw o wysokim dochodzie Polska zajęła 32. miejsce na 47 państw (w 2023 r. było to 35. miejsce).

23.10.2024

Będą podwyżki dla kuratorów i zmiany warunków pracy? MS zapewnia otwartość

Wymiar sprawiedliwości

Jesteście pomostem pomiędzy wymiarem sprawiedliwości a społeczeństwem, wasza praca trudna, pełna wyzwań jest kluczowa z punktu widzenia poprawy sytuacji ludzi w kryzysie i przekłada się na zmianę świata - wiceministrowie sprawiedliwości uczestniczący w IV Kongresie Kuratorskim nie szczędzili kuratorom ciepłych słów. Zapewnili też, że dostrzegają bolączki ich pracy i dołożą wysiłku, by sytuację poprawić, choćby w zakresie wynagrodzeń i poprawy warunków pracy.

23.10.2024

Rzecznik ministra Bodnara nie chce karać sędziów za wyższe utracone zarobki świadków

Wymiar sprawiedliwości

Przyznanie świadkowi wyższej niż wynika to z kodeksu stawki za utracone zarobki z powodu wezwania do sądu nie jest złamaniem prawa przez sędziego. Sąd Najwyższy uważa, że zastosowanie wykładni prokonstytucyjnej nie jest błędem, nie można za to karać. Ten pogląd spowodował wycofanie wniosku o ukaranie przez rzecznika powołanego przez ministra sprawiedliwości i umorzenie postępowania dyscyplinarnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

23.10.2024

W Warszawie IV Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości

Jaka jest obecnie sytuacja kuratorów sądowych także w kontekście zmian ustawowych, które nastąpiły w ostatnich latach; co wymaga zmiany; jak poprawić warunki pracy kuratora i przyciągnąć chętnych do służby; w końcu jakie są perspektywy i wyzwania - o tym m.in. będą dyskutować uczestnicy IV Kongresu Kuratorskiego, który tym razem odbędzie się w Warszawie.

23.10.2024

Neo-sędzia decydował o przerwie w karze - apelacja zwraca sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Kwestia tego, czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec "nowych" sędziów z wydziałów wykonawczych, budzi dyskusję w środowisku sędziowskim. Jeśli przyjąć, że nie sprawują wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie ma ku temu podstaw. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał jednak, że test w tej sytuacji też można przeprowadzić i uchylił postanowienie sędziego ze względu na jego ścieżkę kariery i m.in. poparcie dla członków tzw. neo-KRS.

23.10.2024

Sędzia Skwarcow: Świadek koronny to instytucja opłacalna, ale też kosztowna

Wymiar sprawiedliwości

Po ponad 25 latach wykorzystywania w Polsce instytucji świadka koronnego przeważają wynikające z tego korzyści, chociaż nie należy też lekceważyć problemów z tego powodu dla wymiaru sprawiedliwości - twierdzi dr Marek Skwarcow, sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku i wykładowca na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Wskazuje też na pilną potrzebę przywrócenia władzy sądu nad popularyzującą się obecnie instytucją małego świadka koronnego.

22.10.2024

Pytanie do TSUE: Czy uznający innych sędziów za cyników może orzekać?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE m.in. o zależność sędziego od władzy politycznej i jego publiczne wsparcie projektu reformy wymiaru sprawiedliwości. A zwłaszcza, czy jest sędzią osoba używająca pod adresem kolegów epitetów takich jak „skompromitowany", „mierny", „dyletant", „ignorant", „karierowicz" czy „cynik".

21.10.2024

Sędzia Pacuda odchodzi w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Maciej Pacuda z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku. Ostatnia publiczna rozprawa z jego udziałem odbyła się 17 października br. Sędzia Maciej Pacuda był powołany do Sądu Najwyższego 12 stycznia 2011, a zaczynał karierę sędziego od stanowiska w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, a następnie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

21.10.2024

Apelacja w sprawach cywilnych przez portal sądowy? MS pracuje nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w wykazie prac rządu założenia, w myśl których możliwe byłoby wnoszenie m.in. środków odwoławczych i wniosków o uzasadnienie za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów. Poinformowało też serwis Prawo.pl, że pracuje nad dwustronną e-komunikacją z sądem, także w sprawach cywilnych. Prawnicy z niecierpliwością czekają na zmiany, a pracownicy sądów podkreślają, że usprawnienie zależy od tego jak zmiany zostaną wprowadzone w sądach.

21.10.2024

Mały świadek koronny przydatny dla rządzących i bolesny dla opozycji

Prawo karne

Gdy dwa lata temu ówczesna władza zmieniała prawo, by o nadaniu podejrzanemu statusu małego świadka koronnego decydował faktycznie prokurator, opozycja to krytykowała. Dziś, już sprawując władzę i rozliczając poprzedników, korzysta z tego rozwiązania. A obecna opozycja dziwi się, że wymyślone przez tamtą ekipę rozwiązanie, ułatwia teraz ściganie za nadużycia władzy.

21.10.2024