Jakie zmiany zostaną wprowadzone w KSeF

VAT KSeF

Wprowadzenie obsługi załączników do KSeF jest pewnego rodzaju przełomem – jednak ograniczony zakres tej funkcjonalności raczej nie pozwoli na całkowitą eliminację konieczności wymiany załączników poza systemem. Ta zaś jest jednym z kluczowych wyzwań dla podatników przygotowujących się na wdrożenie e-fakturowania - piszą Michał Jaszczyński i Andrzej Kudaj z Deloitte.

03.01.2025

Czy NSA przesądził, że ulga B+R stanowi pomoc publiczną?

CIT PIT Doradca podatkowy

Zaakceptowanie tezy przedstawionej przez NSA nie tylko jest nieuzasadnione merytorycznie i sprzeczne z dotychczasowym dorobkiem orzeczniczym, ale także może prowadzić do zbyt daleko idących konsekwencji praktycznych związanych ze stosowaniem ulgi B+R. Dlatego należałoby raczej uznać, że teza ta stanowi błędny i jednostkowy przypadek przywołania regulacji pomocowych w odniesieniu do ulgi B+R, a nie celowe działanie w tym zakresie - piszą Bartosz Wojtaczka i Agata Czerniak z Deloitte.

31.12.2024

Dr Matarewicz: Przepisy o VAT od kaucji za butelki i puszki trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy

Do wejścia w życie systemu kaucyjnego pozostało jeszcze 10 miesięcy, lecz już dzisiaj wiadomo, że niektóre rozwiązania wymagają interwencji ustawodawcy i wprowadzenia pewnych korekt. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skomplikowany system rozliczeń VAT poprzez korektę na koniec roku i przy zaangażowaniu podmiotu reprezentującego jako płatnika VAT. Prostszym rozwiązaniem byłoby pobieranie VAT od opakowań już w momencie każdej sprzedaży w ramach łańcucha dostaw - pisze dr Jacek Matarewicz.

30.12.2024

Ulga na badania i rozwój trudna w interpretacji

CIT PIT

Trudno zgodzić się z kontrowersyjnym orzeczeniem NSA, że ulga B+R stanowi pomoc publiczną. Należy jednak przyznać rację sądowi, że wykonywanie narzędzi na zamówienie klienta może stanowić prace rozwojowe, ale wyłącznie wówczas, gdy będą to narzędzia w sposób znaczący różniące się od dotychczas wytwarzanych. W najbliższej przyszłości dowiemy się, jak wyrok ten wpływie na orzecznictwo i linię interpretacyjną KIS - piszą Iwona Makosz i Małgorzata Boguszewska.

19.12.2024

Fundacja rodzinna jednak bez zmian w opodatkowaniu

Fundacja Rodzinna

Wielu przyszłych polskich fundatorów wstrzymało się z decyzjami co do powołania do życia fundacji rodzinnych, zawiedzionych postawą rządzących, obawiając się, że pomimo bardzo dobrej ustawy o fundacji rodzinnej, nie odbiegającej od wzorców europejskich, przepisy zostaną znowelizowane na ich niekorzyść. Miejmy nadzieję, że po burzliwej dla fundacji rodzinnych jesieni, nastanie czas stabilizacji i przewidywalności - pisze pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

13.12.2024

Kontrola jest skuteczna, gdy przestępca traci majątek

Ordynacja VAT

Żeby oceniać skuteczność struktur kontrolno - dochodzeniowych Krajowej Administracji Skarbowej, trzeba spojrzeć na ostatni etap, który należy do ich kompetencji, a więc etap zabezpieczenia mienia. Chodzi o środki na rachunkach, nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, etc. Zabezpieczenie powinno być nieodłącznym elementem wszystkich kontroli celno-skarbowych, które idą tam, gdzie pójść powinny - mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS.

12.12.2024

Podatek od nieruchomości – nowe definicje, stare wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Nowa definicja budowli jest z pewnością bardziej przejrzysta niż miało to miejsce do tej pory. Pochwalić trzeba w szczególności stworzenie załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zawiera listę kategorii obiektów stanowiących budowle. Problem polega jednak na tym, że w samej definicji znajdziemy zwroty bardzo nieprecyzyjne, które rodzą ryzyko swobodnego rozciągania zakresu opodatkowania na bliżej nieokreślone składniki majątkowe - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w Deloitte.

03.12.2024

W ustawie o doradztwie podatkowym należy uwzględnić feminatywy

Doradca podatkowy

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym to dobry moment, by uwzględnić w nazwie zawodu, podobnie jak w rocie ślubowania, żeńską formę „doradczyni podatkowa”. Możliwość posługiwania się feminatywem nie powinna budzić wątpliwości i stanowi oczekiwanie części osób wykonujących zawód – pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea, składając postulat zmian w projekcie.

28.11.2024

Unieważnienie umowy kredytu a prawo do ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

W najnowszej interpretacji organ podatkowy odmówił prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego. Tymczasem raty płacone przez kredytobiorcę ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania służyły spłacie zaciągniętego wcześniej kredytu na nabycie domu. Tym samym mieszczą się w kategorii wydatków na cele mieszkaniowe – pisze Maciej Małanicz-Przybylski, adwokat, partner w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

25.11.2024

JPK CIT - jakie dane trzeba będzie raportować

CIT

Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów okresowe zwolnienie z raportowania dotyczy jedynie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (struktura JPK_ST_PD). Nie dotyczy natomiast raportowania danych z ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatku dochodowego (struktura JPK_KR_PD), które dla dużego grona podmiotów stanie się obowiązkowe już z początkiem stycznia 2025 r. - pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.

22.11.2024

Samorządy ponoszą koszty ciągłych zmian stanowisk fiskusa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Sprawa gminy, która zakończyła się 30 sierpnia 2024 r. uchyleniem przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzji organu podatkowego oraz wyroku sądu I instancji, pokazuje, z jak niespójną praktyką fiskusa i orzecznictwem dotyczącym VAT muszą się mierzyć samorządy. Ważne jest jednak, by nie poddawać się niekorzystnym rozstrzygnięciom na początkowym etapie postępowania - pisze Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

21.11.2024

Kolejny zwrot w sprawie fundacji rodzinnej

Fundacja Rodzinna

W najnowszej opinii zabezpieczającej szef KAS stanął po stronie realnie, czyli zgodnie z celem wyrażonym w art. 2 ust 1 ustawy o fundacji rodzinnej, funkcjonujących bądź zamierzających funkcjonować fundacji. Im więcej dyskusji merytorycznej opartej na racjonalniej augmentacji, pozbawionej uogólnień i generalizacji, tym korzystniej dla polskich firm rodzinnych – pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

13.11.2024

Jak zabezpieczyć się przed sankcjami handlowymi z Rosją i Białorusią

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność organów podatkowych w obszarze kontroli przestrzegania sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś w związku z agresją na Ukrainę. Organy podatkowe badają, czy kontrolowane podmioty podjęły wszelkie możliwe działania, aby zapobiec – chociażby pośredniemu i nieświadomemu – udziałowi w procederze omijania sankcji - piszą Karolina Gotfryd i Edyta Dęmska z Crido.

07.11.2024

Hinc: Mediacja w sprawach podatkowych może przyśpieszyć postępowania podatkowe

Prawnicy Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia mediacji w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi powinna zostać wpisana do ordynacji podatkowej - uważa Przemysław Hinc, przewodniczący Komisji ds. Mediacji przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Jak podkreśla, dziś organy podatkowe nie są otwarte na mediację, bo ordynacja mediacji w sprawach podatkowych nie przewiduje, a w pozostałych sprawach organy nie są przyzwyczajone do wchodzenia w postępowanie mediacyjne.

06.11.2024

Uchwała NSA nie kończy sporów i wątpliwości co do stawki podatku od najmu

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Uchwała NSA w sprawie stawki podatku od nieruchomości przy wynajmie lokali przez przedsiębiorców może budzić mieszane uczucia. Dobrze jednak, że została wydana. Jednak mimo, iż zdaje się ona rozstrzygać spór na korzyść podatników, to ustne uzasadnienie może budzić poważne wątpliwości i zastrzeżenia - piszą Radosław Urban i Łukasz Łanoszka z kancelarii KWKR.

31.10.2024

Świadczeniobiorcy ponoszą koszty wadliwej legislacji ustawodawcy

Domowe finanse PIT

Państwo nie powinno czerpać dodatkowych korzyści podatkowych, w sytuacji zwrotu należnych obywatelowi świadczeń, które nie zostały mu wypłacone terminowo – podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Karolina Kubista, adwokat z Kancelarii JKP.Legal. Tymczasem na skutek obniżenia świadczeń Skarb Państwa de facto zarabia, bowiem najpierw nie wypłaca całości świadczenia, a następnie od wypłaconej nadpłaty pobiera podatek.

24.10.2024

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie

Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.10.2024

JPK CIT już niedługo - jak się przygotować?

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym wyzwaniem będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Powstaje m.in. pytanie, jak oznaczyć koszty hipotetycznych odsetek, koszty finansowania dłużnego czy przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń. To tylko przykładowe wątpliwości, które mogą się pojawić podczas próby przypisania znaczników i warto jak najszybciej podjąć analizy rozwiązań – piszą Wojciech Majkowski i Patrycja Młynarska z KPMG w Polsce.

14.10.2024

Fundacja rodzinna cały czas na cenzurowanym

Fundacja Rodzinna

Jeśli ponownie zniechęci się polską przedsiębiorczość rodzinną do funkcjonowania nad Wisłą, ponownie renesans będą przeżywać fundacje w jurysdykcjach zagranicznych. Natomiast w Polsce, zamiast podziwiać budowanie się majątków rodzinnych, będziemy emocjonować się „sukcesją” w negatywnym wydaniu, tj. przykładem konfliktu czołowej polskiej firmy rodzinnej, o którego rozstrzygnięciu i tak w decydującej mierze zadecyduje sąd zagraniczny, w Liechtensteinie - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

11.10.2024

Spółka nie zapłaci już podatku za ekspata - fiskus zmienił zdanie o 180 stopni

Ordynacja

W ostatnim czasie organy podatkowe odrzucają przelewy dokonane z innego konta niż konto podatnika - ekspata (specjalisty wysłanego do Polski). Tymczasem instytucja technicznego wyręczyciela odnosi się do sytuacji, kiedy to podatnik finansuje podatek, który jest technicznie przekazywany przez inny podmiot. W dalszym ciągu zapłaty podatku dokonuje ekspat, jednak korzysta z pomocy spółki – piszą Marta Larwa i Eliza Skotnicka z EY Polska.

03.10.2024
1  2  3  4  5    125