Dokument określający standardy akredytacyjne dla podstawowej opieki zdrowotnej podzielono na siedem obszarów: opieka nad pacjentem, kompleksowość opieki, prawa i obowiązki pacjenta, poprawa jakości, bezpieczeństwo opieki, informacja medyczna oraz jakość zarządzania. Ustawa o jakości uchyliła ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia z 2008 r., dlatego opublikowany właśnie dokument zastąpi poprzednie postanowienia w tym zakresie.
Antybiotyki i profilaktyka dla palaczy
Zgodnie z opublikowanymi standardami jednym z istotnych obszarów, który będzie oceniany przy akredytacji ma być to, czy dana placówka medyczna zapewnia opiekę pielęgniarki i położnej w przychodni. Ważne będzie również to, w jaki sposób leczy pacjentów, np. czy stosuje racjonalną antybiotykoterapię i czy wdrożyła schemat empirycznego stosowania antybiotyków. Ma być to również regularnie sprawdzane przez wyznaczone osoby, a z wynikami takich kontroli muszą być zapoznawani wszyscy lekarze pracujący w przychodni. - Nadmierne stosowanie antybiotyków powoduje narastanie antybiotykooporności poszczególnych szczepów bakterii i związaną z tym utratę skuteczności leczenia. Racjonalnie prowadzona antybiotykoterapia, w tym leczenie empiryczne, opiera się na aktualnych wytycznych i uwzględnia dane epidemiologiczne dla kraju, a kiedy jest to możliwe dla danego regionu - podkreślono w dokumencie.
Istotnym elementem standardów jest realizacja szczepień (zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych) oraz programów profilaktycznych. Przewidziano, że jednostki POZ mają zachęcać do udziału w programach przewidzianych dla różnych grup wiekowych (dzieci, dorosłych, seniorów). Chodzi m.in. o profilaktykę nowotworów czy chorób układu krążenia.
Przychodnie mają jednak również edukować pacjentów w kontekście szkodliwości papierosów. Jak bowiem podkreślono, palenie tytoniu jest jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju chorób układu oddechowego, chorób naczyniowych i nowotworów tytoniozależnych. Zgodnie z dokumentem, przychodnia ma opracować program profilaktyki antynikotynowej i zidentyfikować pacjentów, którzy powinni zostać nim objęci. - W dokumentacji pacjenta należy odnotować informacje dotyczące jego historii palenia, rodzaju kontaktów z produktami zawierającymi nikotynę, liczby "paczkolat" (umowny wskaźnik zagrożenia chorobami odtytoniowymi) u palących aktualnie lub w przeszłości. W jednostce jest prowadzona minimalna interwencja nikotynowa i ocena stopnia uzależnienia od tytoniu. U palących należy okresowo wykonywać test motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci rozważający zaprzestanie palenia powinni otrzymywać wsparcie. Praktyka wykorzystuje test uzależnienia od tytoniu oraz oferuje w razie potrzeby odpowiednią farmakoterapię antynikotynową - wyjaśniono.
Zobacz w LEX: Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym a obowiązek poboru opłaty uzdrowiskowej > >
Teleporada nie za pierwszym razem
Istotnym elementem nowych standardów jest również efektywna rejestracja pacjentów. Powinni być oni rejestrowani na konkretne godziny wizyt, zarówno za pomocą rejestracji osobistej, telefonicznej i internetowej. - Sposoby te zapewniają pacjentowi szybki kontakt oraz możliwość zarówno zarejestrowania się na wizytę, jak i zmiany jej terminu lub odwołania. Terminy mogą uwzględniać dodatkowy czas na zgłoszenie do rejestracji i przygotowanie do wizyty lub zabiegu. Pacjenci są informowani o sposobie, w jaki powinni w razie potrzeby odwoływać wizyty, gdy nie mogą dotrzymać terminu - zaznaczono.
Również informacja o możliwości skorzystania z teleporady powinna być łatwo dostępna. Podkreślono jednocześnie, że teleporady nie powinny zastępować wizyty w gabinecie, gdy istotne jest badanie fizykalne pacjenta lub w przypadku pacjentów nieznanych lekarzowi POZ, w szczególności pierwszorazowych.
Zobacz także w LEX: Podstawowa opieka zdrowotna jako zadanie własne samorządu gminnego > >
Wskaźniki jakości jeszcze nieopublikowane
Na razie nie opublikowano jeszcze rozporządzenia ze wskaźnikami jakości dla POZ i przychodni specjalistycznych (obowiązuje już natomiast dokument dla szpitali). W październiku podczas V edycji konferencji Zmiany w Ochronie Zdrowia „Jakość w praktyce” (organizowanej przez Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego) eksperci wchodzący w skład zespołu wskazywali jednak, że akt prawny jest już gotowy. Ma on zawierać mniej wskaźników, niż w przypadku szpitali. Dr n. med. Bernard Waśko, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, przewodniczący ministerialnego Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie wskaźników jakości opieki zdrowotnej, w którego skład wchodzi łącznie 30 ekspertów, zaznaczał, że prace nad rozporządzeniami tak naprawdę były sztuką kompromisu. – Z jednej strony mieliśmy ambicje, z drugiej ich obniżanie i dostosowywanie do realiów. Trzeba było zastanowić się też, gdzie znajdziemy dane, żeby to wszystko policzyć, i czy one w ogóle są dostępne – wyjaśniał.
Czytaj więcej: Będzie mniej wskaźników jakości dla POZ i AOS - propozycje gotowe
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.