NFZ opublikował zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej. Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. zmiany dotyczą m.in. porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych udzielanych w ramach opieki koordynowanej. NFZ świadczenia te będzie finansował w następujący sposób: liczba porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych pozostaje bez zmian, czyli łącznie dziewięć w roku kalendarzowym. Jednocześnie to maksymalna liczba przewidziana dla jednego pacjenta. Przy czym, jak zaznacza NFZ, ilość takich porad jest zależna od potrzeb zdrowotnych chorego. W sumie fundusz sfinansuje trzy konsultacje dietetyczne i sześć porad edukacyjnych plus jedną poradę kompleksową.
Dokumentacja ucznia z niepełnosprawnością
Inna zmiana wynika z konieczności zawarcia informacji o typie niepełnosprawności w indywidualnej dokumentacji ucznia zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
I tak par. 35 ust. 6 otrzymuje brzmienie: „Przypisania ucznia do typu niepełnosprawności (A lub B lub C), z wyłączeniem uczniów szkół specjalnych dla dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie, świadczeniodawca dokonuje na podstawie wydanego orzeczenia o niepełnosprawności, które znajduje się w dokumentacji szkoły lub w posiadaniu ucznia, i powinno być odnotowane w dokumentacji indywidualnej ucznia prowadzonej przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta".
Zasady finansowania opieki koordynowanej
Poza tym przedłużono do 30 czerwca 2025 r. finansowanie realizacji zadań, o których mowa w par. 39 ust. 2 pkt 2 zarządzenia, czyli opieki koordynowanej. Ustalono następujące stawki:
- U świadczeniodawcy, u którego zadeklarowana populacja w grupie wiekowej powyżej 18 roku życia nie przekracza 5000 osób - ryczałt miesięczny wynosi 7292,86 zł miesięcznie.
- U świadczeniodawcy, u którego zadeklarowana populacja w grupie wiekowej powyżej 18 roku życia przekracza 5000 osób - ryczałt miesięczny, o którym mowa w pkt 1, oraz dodatkowo za każdą osobę powyżej 5000 osób z grupy wiekowej powyżej 18 roku życia wartość stawki w wysokości, o której mowa w poz. 6.1 załącznika nr 1 do zarządzenia, korygowana jest współczynnikiem - 1,25. Przepis par. 40 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Jeśli świadczeniodawca w okresie trzech miesięcy od zawarcia umowy na realizację budżetu powierzonego opieki koordynowanej nie realizuje świadczeń, przepis ust. 1 nie ma zastosowania w następujących po ich upływie okresach sprawozdawczych, w trakcie których świadczenia te nie są realizowane. A jeżeli świadczeniodawca, który zawarł umowę na realizację budżetu powierzonego opieki koordynowanej przed dniem 1 października 2024 r. i do dnia 1 stycznia 2025 r. nie realizował świadczeń w tym zakresie, przepis ust. 1 nie ma zastosowania w styczniu 2025 r., oraz w miesiącach po nim następujących, w trakcie których świadczenia te nie są realizowane. Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 stycznia 2025 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.