CKE nie pójdzie na rękę osobom, które chcą studiować w Danii

W 2025 r. świadectwa maturalne mają być w Polsce wydawane 8 lipca - tymczasem zamknięcie rekrutacji na studia w Danii od wielu lat następuje 5 lipca. A zatem osoby, które chcą studiować w Danii, nie mają możliwości złożenia wymaganych dokumentów. W sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich - Centralna Komisja Egzaminacyjna odpowiada, że zmiany terminów są niemożliwe.

13.11.2024

Nowacka: Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa

Zarządzanie oświatą

Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym bez względu na opinie jednej czy drugiej organizacji - powiedziała we wtorek szefowa MEN Barbara Nowacka. Podkreśliła, że każde dziecko powinno dostawać ten sam zakres informacji "opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach".

12.11.2024

Od stycznia bony na laptopy dla kolejnych grup nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele klas I-III dotychczas nie mieli możliwości otrzymania bonu na laptop, po rewizji KPO mają jednak otrzymać świadczenie. Na komputery przeznaczono 172 mln zł. Rozporządzenie dookreślające szczegóły programu ma być gotowe do końca roku - przygotuje je resort cyfryzacji we współpracy z MEN.

11.11.2024

Rada rodziców może wpływać na funkcjonowanie szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak wynika z przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w szkołach i placówkach, z pewnym zastrzeżeniem, działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. W ten sposób rodzice mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak szkoła działa i jakie są jej priorytety, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie placówki i lepsze warunki nauki dla dzieci.

09.11.2024

Do polskich szkół poszło 33 tys. dzieci z Ukrainy

Od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku - poinformowała wiceminister edukacji Joanna Mucha. Dodała, że według nowych danych od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich, które pobierają naukę w polskim systemie.

07.11.2024

Posłowie: W szkołach powinny być dłuższe przerwy na obiad

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W większości szkół publicznych w Polsce przerwy obiadowe trwają jedynie 15 lub 20 minut, a w niektórych szkołach takich przerw w ogóle nie przewidziano w planie lekcji - alarmują posłowie w wystąpieniu do resortu edukacji. Chcą, by MEN wydał wytyczne, które zobligują szkoły do wprowadzenia odpowiednich przerw.

05.11.2024

Rzecznicy apelują o przepisy o ochronie migrujących dzieci bez opieki

Zarządzanie oświatą

Każde dziecko cudzoziemskie bez opieki powinno mieć zapewnioną należytą reprezentację prawną od pierwszych chwil po ujawnieniu na terytorium RP. Reprezentacja prawna nie powinna być rozproszona i zależeć od sytuacji prawno-pobytowej dziecka, jak ma to miejsce obecnie (to typ postępowania administracyjnego decyduje o tym, kto powinien reprezentować dziecko) - wskazują rzecznicy.

05.11.2024

Mimo obietnic zmian, czternastolatka nadal będzie można sądzić jak dorosłego

Prawo karne

Trwają prace nad nowelą, która ma wykreślić wprowadzone w październiku przepisy zaostrzające odpowiedzialność karną za różnego rodzaju przestępstwa. Przepisy były powszechnie krytykowane i oceniane jako przykład populizmu penalnego. Co ciekawe - mimo wcześniejszych zapowiedzi i rekomendacji z kodeksu nie zniknie kontrowersyjny przepis dotyczący karania czternastolatka za kwalifikowane zabójstwo.

05.11.2024

Kandydatura dyrektora w trybie pozakonkursowym musi być uzgodniona z kuratorem

Zarządzanie oświatą

Nie można powierzyć stanowiska dyrektora szkoły w trybie pozakonkursowym bez uzgodnienia kandydatury z kuratorem oświaty. Chodzi przy tym o osiągnięcie jednomyślności, a nie tylko przedstawienie propozycji lub konsultację - orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Gmina, reprezentowana przez sekretarza gminy, w drodze porozumienia powierzyła Barbarze B. funkcję dyrektora tej szkoły na okres do dnia 31 sierpnia 2026 r.

04.11.2024

Nie tęczowy, a szlachetny - posłowie interweniują ws. "ideologii LGBT"

Zarządzanie oświatą

W tym roku po raz pierwszy akcja "Tęczowy piątek" odbyła się z porozumieniu z organami nadzoru pedagogicznego. Mimo to posłowie PiS chcą wiedzieć, czy MEN podejmie jakąś interwencję w tej sprawie. Podkreślają, że jest ona szkodliwa i uderza w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem.

04.11.2024

O statusie prawnym szkoły przesądza ustawa

Zarządzanie oświatą

Dla zdefiniowania pojęć "szkoła" i "placówka oświatowa" konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy - Prawo oświatowe. W słowniczku, zawartym w art. 4, znalazły się liczne definicje kluczowych pojęć - nie zdefiniowano tam jednak "szkoły". To pojęcie znajdziemy w innym akcie prawnym – w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

02.11.2024

Są nowe podstawy programowe - edukacja zdrowotna i obywatelska już od września

Zarządzanie oświatą

Zdrowie psychiczne, fizyczne - na tym skupi się nowy przedmiot, który wejdzie do szkół od przyszłego roku, czyli edukacja zdrowotna. Zastąpi krytykowane, fakultatywne wychowanie do życia w rodzinie, co wiąże się z wprowadzeniem obowiązkowej edukacji seksualnej, a przynajmniej jej elementów. Pojawi się też następca kontrowersyjnej historii i teraźniejszości - będzie to edukacja obywatelska. Projekty rozporządzeń określających podstawy programowe do obu tych przedmiotów MEN przekazał do konsultacji społecznych.

31.10.2024

MEN nie wyklucza bonu na laptopy dla nauczycieli, którzy rok temu byli na urlopach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele, którzy w 2023 r. przebywali na urlopach dla poratowania zdrowia i świadczeniu rehabilitacyjnym, nie dostali bonu na zakup laptopa. Wielu z nich wróciło już do pracy i pytają o to, czy taki bon jeszcze mogą otrzymać. MEN odpowiada, że dostrzega problem, ale jego rozwiązanie nie leży w jego mocy, bo to zakres kompetencji resortu cyfryzacji.

31.10.2024

Edukacja artystyczna powinna być dostępna dla wszystkich uczniów

W piątek w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Dodajmy uczniom skrzydeł!". Rozmawiano m.in. o edukacji artystycznej - ministra kultury podała, że w konferencji uczestniczy ponad 450 osób z całego kraju - przedstawicieli i przedstawicielek szkół artystycznych, szkół powszechnych, organizacji pozarządowych; edukatorów i edukatorek oraz wielu innych instytucji oraz środowisk.

25.10.2024

Rusza konkurs MEN i MS "Obiektyw Obywatelski" dotyczący wartości konstytucyjnych

Szkoła i uczeń

W czwartek w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Witolda Pileckiego w Piasecznie odbyła się inauguracja konkursu "Obiektyw Obywatelski" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgłoszenia przyjmowane są od 4 do 30 listopada poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną (ZPE). Zwycięzcy otrzymają nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkół.

24.10.2024

Tęczowy Piątek w tym roku ze wsparciem kuratorium

Szkoła i uczeń

Tegoroczny Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem „Budujemy mosty różnorodności” - w tym roku po raz pierwszy wspierany jest przez kuratoria oświaty. Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Królestwa Norwegii, Ambasady Belgii, a konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz pomysłodawcy akcji - Kampanii Przeciw Homofobii.

24.10.2024

Różnorodność wyzwaniem w edukacji i biznesie

Szkoła i uczeń HR

Dostrzeganie różnorodności i zadbanie o potrzeby wszystkich uczniów lub pracowników to wyzwanie dla każdej organizacji - niezależnie od tego, czy jest to szkoła, uczelnia, czy firma. To jednak niezbędne, by tworzyć wydajne, dobrze funkcjonujące i kreatywne zespoły, zwłaszcza w dobie globalizacji i zwiększonej migracji, choćby tej, związanej z wojną za naszą wschodnią granicą.

24.10.2024

W sytuacji kryzysowej dyrektor może liczyć na pomoc sądu

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół bez obaw mogą zwracać się do sędziów o pomoc, gdy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z uczniem, który w jakiś sposób łamie prawo. Im ściślejsza współpraca wszystkich organów, tym większa szansa, że dziecku lub nastolatkowi uda się pomóc - zapewniały podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój sędzie Jolanta Jeżewska i Maja Zofia Jabłońska reprezentujące Fundację Edukacji Prawnej IUSTITIA.

23.10.2024

Ważne zaplanowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Podczas planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej trzeba pamiętać, aby rozróżnić, które zajęcia są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a które mają charakter rewalidacyjny i organizowane są dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Trzeba też pamiętać, że przydzielanie zajęć powinno odbywać się zgodnie z kwalifikacjami.

22.10.2024

Wybrano Super Dyrektorów Szkoły i Super Dyrektorów Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Barbara Buczkowska-Staniec, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 33 w Częstochowie, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Stanisława Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie, została natomiast Super Dyrektorem Szkoły. To już jedenasta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r. w Jachrance.

22.10.2024