Pytanie w imieniu nauczycieli zadali posłowie - w treści wskazali, że z uprawnienia do bonu na laptop w zeszłym roku zostali wykluczeni nauczyciele, którzy w tym dniu przebywali na świadczeniu rehabilitacyjnym oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. - Świadczenia te, są ograniczone czasowo (do 1 roku) i obecnie w roku szkolnym 2024/2025 większość z nauczycieli powróciła do wykonywania zawodu. Ustawa jednak nie przewiduje pomocy dla tych nauczycieli, co powoduje ewidentną dyskryminację poprzez wykluczenie ich z pomocy rządowe - podkreślają i pytają, czy jest szansa na zmiany w tym zakresie.
Bon na laptopa dla nauczyciela - MEN modyfikuje program>>
MEN dostrzega problem, ale to nie jego działka
W odpowiedzi na interpelację wiceminister edukacji poinformowała, że resort dostrzega problem nauczycieli, którzy nie mogli skorzystać ze wsparcia w formie bonu na zakup laptopa ze względu przebywanie w dniu 30 września 2023 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym oraz na urlopie dla poratowania zdrowia. - Jednocześnie informuję, że rozwiązanie ww. problemu wymaga zmiany ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli, która jest właściwością ministra cyfryzacji - wskazuje wiceszefowa MEN. Przypomina, że Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło starania, dzięki którym, m.in. w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy pozyskało dodatkowe 40 mln euro (ok. 170 mln zł) dla objęcia wsparciem, w postaci bonów na zakup laptopów, nauczycieli od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Przypomnijmy - poprzedni rząd ustawą z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli przyznał nauczycielom prawo do otrzymania bonu na zakup komputera. Wszystko w ramach rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Grupy uprawnionych wskazywano w rozporządzeniu, początkowo byli to:
- wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych;
- wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych;
- wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej;
- inni niż nauczyciele i wychowawcy pracownicy pedagogiczni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowani do klas IV–VIII w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych lub do klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Po korekcie, o której wspomniała wiceminister Katarzyna Lubnauer, grupy uprawnionych rozszerzono o nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Ostatecznie jednak program w przeważającej mierze zakończył swój żywot - obecny rząd wycofał się przede wszystkim z rozdawania komputerów uczniom czwartych klas szkoły podstawowej.
Zobacz w LEX:
Oświadczenie nauczyciela, że nie otrzymał on laptopa lub świadczenia na sfinansowanie zakupu > >
Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Komentarz > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.