Pierwsze stanowisko do tego projektu MF przygotował już latem, teraz na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, swoje uwagi i postulaty resort ponowił. Temat równości płac sędziów i prokuratorów budził emocje już za czasów poprzedniego rządu. Przy okazji reformy spłaszczającej strukturę sądów, proponowano zmianę w Prawie o prokuraturze, znoszącą zasadę, zgodnie z którą wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych. Wyjątkiem miał być wówczas poziom Prokuratury Krajowej. Wynagrodzenie zasadnicze jej prokuratorów miało być nadal równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów Sądu Najwyższego. Dodatki funkcyjne prokuratora krajowego i pozostałych zastępców prokuratora generalnego - równe dodatkom funkcyjnym odpowiednio pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i prezesa Sądu Najwyższego. Taka próba miała też miejsce w 2008 roku, a odpowiedzią był protest prokuratorów. Zmiany ostatecznie nie przeszły.

Czytaj: Minister Bodnar za utrzymaniem zasady równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów>>

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, pytany o sprawę przez serwis Prawo.pl podkreślił, że nie wyobraża sobie, by na tym etapie dokonywać rozdzielenia wynagrodzeń prokuratorskich i sędziowskich. - Z wielu powodów, dla mnie najważniejszy jest taki, że powinniśmy jako państwo dbać o to, by budować stabilny, niezależny korpus prokuratorski, powinniśmy doceniać to, że jeżeli ktoś wybrał służbę prokuratorską i później jest w tej służbie, to nie powinien mieć dodatkowych motywacji do odejścia. Jeśli zainwestował tyle pracy, tyle energii, żeby zostać prokuratorem - mówił. 

Zasada obowiązująca od lat

Zgromadzenie podkreśla, że wynagrodzenie prokuratorów, od lat powiązane z wynagrodzeniem sędziowskim, stanowi istotny element ich niezależności, dający gwarancję obiektywnego i rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych i rekompensujący ograniczenia zawodowe. Wskazuje, że utrzymanie dotychczasowych zasad wynagradzania prokuratorów ugruntowuje pozycje prokuratury w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości oraz daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania powszechnych  jednostek organizacyjnych prokuratury wszystkich szczebli.

Wskazuje także na konieczność pilnych systemowych zmian w wynagradzaniu pracowników pozaorzeczniczych prokuratury, których - jak dodaje - płace nie odpowiadają ani godności sprawowanego urzędu, ani zakresowi obowiązków oraz oparciu ich o obiektywne wskaźniki makroekonomiczne. - Brak systemowych zmian w wynagradzaniu pracowników prokuratury nasili procesy odchodzenia do innych instytucji publicznych oraz sektora prywatnego, wpływając przez to negatywnie na jakość pracy prokuratury - podsumowuje.

 Czytaj: Ministerstwo Finansów upiera się przy zmianach w wynagradzaniu prokuratorów>>    

Kompromis wypracowany po protestach 

Prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury wskazuje, że krakowscy prokuratorzy w 2008 r. pierwsi zaprotestowali wobec rządowych planów rozdzielenia wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. - Nasz protest wówczas, polegający na korzystaniu z urlopów na żądanie spowodował, że Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się ze swoich propozycji. Kolejne protesty we wrześniu tego roku, zorganizowane wspólnie z Iustitią doprowadziły do wprowadzenia mechanizmu powiązania płac obu zawodów niezależnego od arbitralnych decyzji politycznych z ogłaszanym przez GUS wskaźnikiem przeciętnego wynagrodzenia za drugi kwartał. To rozwiązanie wzmocniło elementarne gwarancje niezależności prokuratorów. W ostatnich miesiącach, ten zawarty wtedy z władzą polityczną kompromis zakwestionowało Ministerstwo Finansów. Postanowiliśmy jako krakowscy prokuratorzy zareagować jako pierwsi, tak samo jak w 2008 r. Mamy nadzieje że w ślad za nami pójdą pozostałe zgromadzenia w 10 miastach, w których funkcjonują zgromadzenia oraz minister sprawiedliwości prokurator generalny, który w trakcie prac legislacyjnych jako wnioskodawca może na piśmie odnieść się do propozycji Ministerstwa Finansów - wskazuje. 

Jak dodaje, stanowisko zgromadzenia ma także znaczenie dla pracowników pozaorzeczniczych prokuratury, bo środowisko domaga się ich powiązania z płacami prokuratorów. - Taki projekt złożył w Ministerstwie Sprawiedliwości Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Siłą rzeczy gdyby nastąpiło odejście od zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, postulat powiązania ich z płacami kadry wspierającej prokuratorów stałby się bezprzedmiotowy. Dlatego w uchwale Zgromadzenie zaapelowało o wprowadzenie zmian systemowych w tym obszarze. Umożliwiłoby to zahamowanie procesu odejść urzędników, specjalistów w tym informatyków, asystentów i pracowników pomocniczych - podsumowuje.