Wydarzeniu towarzyszyła pokazowa lekcja obywatelska z udziałem szefów MEN i MS: Barbary Nowackiej oraz Adama Bodnara. Nowacka podkreśliła, że szkoła to nie tylko lekcje, ale też zajęcia dodatkowe, inspirowanie młodych osób przez nauczycieli, a także przez ministrów. - Stąd propozycja, z którą wspólnie wyszliśmy. Konkurs jest w formule, która dla młodego pokolenia jest szczególnie bliska, czyli przygotowania krótkiego filmu dotyczącego wartości konstytucyjnej - dodała.
Edukacja obywatelska od 1 września 2025 r.
Według ministry konkurs to działanie praktyczne, angażujące i pokazujące istotność takich wartości jak praworządność, demokracja, poszanowanie praw człowieka, godność i solidarność. Jak zaznaczyła, ostatnie lata, to czas intensywnej aktywności obywatelskiej. - Młodzi ludzie coraz więcej się tej demokracji bezpośrednio uczą, ale chciałabym, by nie tylko umieli wyjść na wiec, na spotkanie, zamanifestować swoje poglądy, ale też żeby mieli pełne narzędzia do mówienia o tym ważnym, potrzebnym i istotnym dokumentem jest chociażby konstytucja - powiedziała Nowacka. Przypomniała, że 1 września 2025 r. MEN wprowadzi przedmiot pt. "edukacja obywatelska", który zastąpi "historię i teraźniejszość". Podkreśliła, że zmiana ta ma na celu dostarczenie młodzieży kluczowych narzędzi, w tym praktycznych kompetencji w zakresie komunikacji i sprawczości.
Adam Bodnar dodał, że doświadczenia kryzysu z ostatnich lat ukazują wagę zrozumienia podstawowych zasad konstytucyjnych i ich wartości. Podkreślił, że konkurs ma zachęcać młodych do mówienia o konstytucji w zrozumiałym dla nich języku, przy użyciu nowych technologii. - Ten konkurs to jest wyjście naprzeciw temu, co może być atrakcyjne dla młodych ludzi, a mianowicie, żeby mówić o konstytucji ich językiem, czyli przy użyciu nowych technologii, tych rolek, które byłyby nagrane na potrzeby konkursu, które będą przedstawiały niektóre z wartości konstytucyjnych, które młodzież uzna za istotne - tłumaczył minister. Bodnar podkreślił, że oczekuje, iż konkurs stanie się inspiracją dla nauczycieli, skłaniając ich do prowadzenia dyskusji wokół wartości konstytucyjnych oraz do refleksji nad ich znaczeniem wraz z uczniami. - Cieszę się, że mam możliwość przeprowadzenia dzisiaj takiej lekcji wspólnie z panią minister, wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie, by pokazać nauczycielom, jak można tego dokonać – mówił szef MS przed rozpoczęciem lekcji pokazowej. - Cała idea konkursu polega na tym, że to uczniowie sami decydują o tym, na jaki temat będą kręcili te rolki. Później to społeczność szkolna będzie oceniała filmy, które oni przygotowali. Ostatnią rzeczą jaką byśmy chcieli, to jest żeby w jakikolwiek sposób przedstawiciele tej czy innej władzy wpływali na to, na jaki temat i czego te rolki mają dotyczyć. Na tym właśnie ma polegać ich wolność - dodał Bodnar. Zadaniem konkursowym jest stworzenie w 3-5 osobowych zespołach maksymalnie 1-minutowego filmu, w którym uczestnicy mają opowiedzieć, czym dla nich jest wybrana wartość, i pokazanie, jak jest ona ujęta w Konstytucji. (ms/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.