MRPiPS rozpoczęło prace nad uregulowaniem pracy w wysokich temperaturach

Prawo pracy BHP

10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni – poinformowało właśnie ministerstwo.

12.07.2024

Praca zdalna w magazynie? Benefity w sektorze logistycznym i e-commerce

Prawo pracy Transport Rynek pracy

Sektor logistyczny i e-commerce rządzi się nieco innymi prawami niż praca biurowa, w której jednym z popularnych benefitów jest praca zdalna. W logistyce liczy się efektywność procesów, automatyzacja i zespół, przy czym ten ostatni czynnik jest kluczowy dla pracodawców. Stąd popularnymi benefitami oferowanymi przez pracodawców są darmowy transport do pracy oraz specjalistyczne szkolenia.

12.07.2024

Sądy sprawdzą zgodność z prawem układów zbiorowych. Porozumienia pozostaną poza kontrolą

Prawo pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce zdjąć ciążący na nim obowiązek sprawdzania, czy układ zbiorowy pracy jest zgodny z prawem przed wpisaniem go do właściwego rejestru, prowadzonego przez siebie jako organ uprawniony. Teraz o tym ma decydować sąd. Zdaniem prawników to urealnienie przepisów. Poza sądową kontrolą pozostaną porozumienia zbiorowe, a pracodawcy będą musieli je zgłaszać do Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy.

12.07.2024

TSUE: Dyrektywa o zwolnieniach grupowych ważna również przy przejściu pracodawcy na emeryturę

Prawo pracy Prawo europejskie

W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

11.07.2024

Rynek Pracy Specjalistów w pierwszej połowie 2024 r. – raport Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.

11.07.2024

Z dziurawym prawem trudno będzie zachować anonimowość sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści

Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.

11.07.2024

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład

Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.

11.07.2024

Czy firmy wiedzą o dorabianiu pracowników do etatu w Polsce – raport Aplikuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.

10.07.2024

Europa talentów i równości - postulaty Lewiatana na polską prezydencję

Prawo pracy Rynek pracy

Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.

10.07.2024

Do stażu pracy wliczy się nie tylko działalność gospodarcza

Prawo pracy

Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.

09.07.2024

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.07.2024

Poradnik UOKiK-u: Zmowy na rynku pracy – Stop! To nielegalne!

Prawo pracy

Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby firm. Zmowy na rynku pracy są nielegalne - przestrzega w specjalnym poradniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

09.07.2024

GUS: W styczniu 2024 r. pracę w Polsce wykonywało 999,8 tys. cudzoziemców

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.

09.07.2024

Przez lukę w prawie pracownicy przejmowanej firmy bez właściwej ochrony

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.

09.07.2024

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.

08.07.2024

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wykorzystywany urlop wychowawczy ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie w każdym przypadku. Musi trwać co najmniej miesiąc i ponadto trwać od samego początku roku. Nie obniży ilości urlopu wypoczynkowego wówczas, gdy rozpocznie się w trakcie roku, nawet w bardzo początkowym jego okresie.

06.07.2024

Wielkie firmy, szukając oszczędności, zwracają uwagę na absencje pracowników

Prawo pracy Rynek pracy

W obliczu rosnących kosztów pracy wiele dużych zakładów produkcyjnych w Polsce zmuszonych jest do poszukiwania oszczędności. Wydatki związane chociażby z energią czy ze stale rosnącą płacą minimalną stawiają pracodawców w trudnej sytuacji finansowej. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, z powodu zamknięcia zakładów i wygaszenia produkcji zatrudnienie straciło blisko 15 tysięcy osób. Jednym z kluczowych obszarów, na który przedsiębiorstwa zwracają szczególną uwagę w kontekście oszczędności są absencje pracowników.

05.07.2024

Jak kontrolować pracownika w zgodzie z prawem

Prawo pracy RODO

Przez zawarcie umowy o pracę – pracownik godzi się na wykonywanie poleceń służbowych, które wydawane są przez jego pracodawcę/ przełożonego/kierownika itp. Z procesem tym nieodłącznie związany jest proces kontroli poprawności i efektywności wykonywania poleceń i zadań przez pracownika – pisze radca prawny Iwona Smolak.

05.07.2024

Ponad pół miliona Polaków pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu

Prawo pracy BHP

W 2023 roku w warunkach zagrożenia pracowało aż 6,4 proc. zatrudnionych, a liczba zlikwidowanych bądź ograniczonych ryzyk wyniosła 288,7 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Najczęstszy problem dla ponad pół miliona pracowników stanowiło środowisko pracy, które nie było szkodliwe jedynie dla co trzeciej osoby z tej grupy. Najwięcej stanowisk narażonych na ryzyko odnotowano w województwie śląskim.

04.07.2024

Będą zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Pracę może stracić nawet do 30 proc. załogi

Prawo pracy Rynek pracy

Zarząd PKP CARGO poinformował w środę, 3 lipca, że podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę PKP CARGO S.A. Uchwała rozpoczyna konsultacje zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce, czyli do 4142 pracowników, w różnych grupach zawodowych. Do zwolnień ma dojść nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu zawiadomienia powiatowych urzędów pracy do 30 września 2024 r.

03.07.2024