Zgodnie z ustawą o partiach politycznych odrzucenie sprawozdania rocznego następuje w razie stwierdzenia wykorzystania przez partię polityczną środków z otrzymanej subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową.
- W nawiązaniu do ustawy o partiach politycznych ta sytuacja jest zerojedynkowa. To sprawozdanie zostało odrzucone w oparciu o tę samą przesłankę, o którą odrzucono sprawozdanie komitetu wyborczego - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.
Co oznacza uchwała
Sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW wyjaśnia, że uchwała organu wyborczego nie oznacza, od razu wstrzymania subwencji dla partii.
- Nie jest tak, że subwencja dla partii od razu nie będzie wypłacana po odrzuceniu przez PKW jej sprawozdania finansowego; partia traci prawo do subwencji, dopiero gdy Sąd Najwyższy oddali jej skargę na decyzję PKW - powiedział w poniedziałek przewodniczący PKW. Dodał, że subwencja jest tak długo wypłacana, dopóki SN nie oddali skargi. Dlatego, jego zdaniem, trzeba poczekać na rozstrzygnięcie SN w zakresie odrzucenia sprawozdanie przez PKW.
Ryszard Kalisz, członek PKW pytany przez dziennikarzy, czy subwencja PiS za 2023 r. zostanie wstrzymana, czy też do czasu rozpatrzenia skargi przez SN będzie wypłacana, powiedział, że "jest to decyzja ministra finansów (Andrzeja Domańskiego)". "Jak państwo wiecie, subwencja za ostatni kwartał została wstrzymana przez ministra finansów i po pierwszym listopada nie wypłacił już ostatniej raty w tym roku" - przypomniał Kalisz.
Odnosząc się do tej kwestii, przewodniczący Marciniak ocenił zaś, że "byłoby to bardzo źle, gdyby organ administracji rządowej podejmował tego typu decyzje".
Czytaj w LEX: Informacja o działalności partii politycznych jako informacja publiczna >
KW PiS czeka na termin rozprawy
Wcześniej 29 sierpnia, Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwość z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Uchwała nie zapadła jednogłośnie. Na dziewięciu członków PKW za odrzuceniem sprawozdania było pięciu, trzech było przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu. Powodem decyzji jest naruszenie art. 132 par. 5 kodeksu wyborczego (przyjmowanie niedozwolonych korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym) oraz art. 135 par. 1 k.w. (przekroczenie limitów wydatków na kampanię wyborczą). Przeczytaj więcej: Odrzucenie sprawozdania wyborczego PiS to droga do dalszych kłopotów
Komitet Wyborczy PiS złożył skargę na uchwałę do Sądu Najwyższego, ale ten nie wyznaczył jeszcze terminu rozpatrzenia sprawy. Jeśli SN uzna skargę za zasadną, PKW postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego. Problem jednak w tym, że status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która jest właściwa do rozpatrywania skargi PiS - jest kwestionowany przez obecny rząd, a także część członków PKW. Zobacz także: Odrzucenie sprawozdania finansowego pozbawia partie ogromnych środków
Zobacz w LEX: Wolność stowarzyszania się. Odrzucenie sprawozdania finansowego partii politycznej przez organ wyborczy; 38813/17 >
Cena promocyjna: 51.74 zł
Cena regularna: 69 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 62.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.