Blisko 700 tysięcy osób korzysta z elektronicznej legitymacji ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Z elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty korzysta blisko 700 tys. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wydaje mLegitymację od stycznia 2023 roku. Dzięki niej można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących seniorom ulg, np. ze zniżek na bilety.

02.04.2024

Wdrożenie pracy zdalnej w firmach pozostawia wiele do życzenia

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kontrole dotyczące stosowania pracy zdalnej. Chodzi o przestrzeganie przepisów prawa przy zatrudnianiu pracowników w formie zdalnej, w szczególności to, jak określone zostały zasady jej wykonywania - porozumienia, regulaminy i obowiązki informacyjne. Do połowy marca 2024 r. PIP przeprowadziła w tym zakresie 16 kontroli. W 2023 r. było 325 kontroli w 321 podmiotach.

02.04.2024

Nie będzie urlopu dla poratowania zdrowia dla wszystkich wypalonych zawodowo

Prawo pracy

Wprowadzenie w powszechnych przepisach prawa pracy, a zatem dla wszystkich pracowników, urlopu dla poratowania zdrowa, może budzić wątpliwości – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak twierdzi, urlop ten jest szczególnym uprawnieniem - dodatkowym przywilejem - przyznanym określonym grupom zawodowym obok pozostałych uprawnień urlopowych, uregulowanym przez odpowiednie pragmatyki służbowe, np. Kartę Nauczyciela, ustawę o szkolnictwie wyższym czy ustawę o NIK.

31.03.2024

RPO interweniuje w sprawie problemów tłumaczy przysięgłych

Prawo cywilne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace koncepcyjne w celu rozwiązania problemu tłumaczy przysięgłych. Przepisy nie przewidują terminu, w którym sąd powinien przyznać wynagrodzenie tłumaczowi przysięgłemu, tymczasem od wystawienia rachunku za tłumaczenie zaczynają biec dla niego terminy opłacenia zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. Według MS istotne dla przyjęcia przyszłych rozwiązań legislacyjnych będzie ustalenie, czy zmiany te wpłyną, a jeśli tak - to w jakim stopniu, na zwiększenie wydatków z budżetu państwa.

29.03.2024

ZUS i Fundacja Share the Care łączą siły, aby budować świadomość prawną rodziców

Prawo pracy Prawo europejskie

ZUS oraz Fundacja Share the Care podpisały umowę o współpracy partnerskiej w dziedzinie edukacji, promocji i badań w obszarze ubezpieczeń społecznych dla rodziców po urodzeniu się dziecka, w szczególności – wynikających z wdrożenia dyrektywy unijnej nazywanej dyrektywą work-life balance. Celem wspólnych działań jest zwiększenie świadomości prawnej matek i ojców, a zwłaszcza popularyzowanie wiedzy o urlopach rodzicielskich dla mężczyzn.

29.03.2024

Sygnaliści: Co wersja projektu, to inny katalog naruszeń

Prawo pracy Prawo europejskie

W czwartek po południu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejną wersję projektu ustawy o ochronie sygnalistów, datowaną na 27 marca 2024 roku. W tej wersji do katalogu naruszeń prawa, które mają podlegać zgłoszeniom przez sygnalistów, wróciła korupcja, która wypadła z tego katalogu na mocy autopoprawki z 21 marca. W katalogu nie ma już natomiast handlu ludźmi.

29.03.2024

Planowanie pracy w weekendy - dopuszczalność, rozliczenie

Prawo pracy

Możliwość planowania pracy w weekendy w rozkładach czasu pracy uzależniona jest od przede wszystkim dwóch kwestii – treści regulaminu pracy lub obwieszczenia o czasie pracy, tzn. tego, czy ich zapisy nie wyłączają weekendów spod grupy dni wykonywania pracy oraz tego, czy praca wykonywana przez pracownika dopuszczalna jest do świadczenia w niedziele.

29.03.2024

Ilość godzin pracy planowana w systemie podstawowym

Prawo pracy

System podstawowy nie równa się stałemu rozkładowi czasu pracy – praca może być planowana w różnych dniach i przedziałach godzinowych, ale nie (przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy) w ilości godzin pracy dziennej różnej niż 8 godzin. Czy zatem stosując system podstawowy na dzień z obniżonym zapotrzebowaniem można zaplanować (i w konsekwencji rozliczyć) mniej godzin pracy niż 8?

29.03.2024

1 kwietnia rusza w ZUS okno transferowe 2024 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse

Dokładnie 1 kwietnia 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera okno transferowe. Osoby ubezpieczone po raz kolejny będą mogły zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE. Decyzję trzeba podjąć do 31 lipca 2024 roku – przypomina Zakład.

28.03.2024

Jest pomysł, by płacić ZUS od każdej umowy - aż do rocznego limitu

Prawo cywilne Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, który będzie przewidywał ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych. Zdaniem prawników oznacza to, że składki na ZUS będą płacone od każdej umowy. Dziś problem zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych dotyczy ponad 1 mln zatrudnionych, a aż 2/3 tej grupy to osoby powyżej 40. roku życia, najczęściej osiągające wynagrodzenie powyżej średniej krajowej.

28.03.2024

Marszałek Sejmu powołał nowych członków Rady Ochrony Pracy

Prawo pracy

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył w środę akty powołania nowym członkom sejmowej Rady Ochrony Pracy. Przewodniczącą Rady została Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka KO. Radę powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu. Jej kadencja trwa cztery lata a rolą jest m.in. inicjowanie działań związanych z ratyfikacją konwencji międzynarodowych.

27.03.2024

Polityka różnorodności traktowana w firmach po macoszemu

Prawo pracy Compliance Rynek pracy

Większość firm nie posiada dokumentu polityki różnorodności, w tym dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, a część z tych, które go mają, w ogóle o nim nie komunikują. Tylko 9 na 300 pracodawców monitorowało wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Większość firm wyrażała chęć zmiany w tym obszarze tylko deklaratywnie – nie wiedząc, jak konkretnie te zmiany wprowadzić i jak zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. To niektóre wnioski z najnowszego badania Fundacji Aktywizacja.

26.03.2024

Rząd chce dofinansować zadania samorządu dotyczące wspierania rodzin i pieczy zastępczej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd planuje zwiększyć kwotę środków z Funduszu Pracy na dofinansowanie zadań samorządu, które dotyczą wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

26.03.2024

Nowe tablice do wyliczania emerytury nie dla każdego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Co do zasady nowe tablice dalszego trwania życia opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. We wtorek GUS opublikował najnowsze tablice dalszego średniego trwania życia.

26.03.2024

OPZZ przeciwne zmianom w składce zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Polski Ład

OPZZ skierowało do ministra zdrowia i ministra finansów stanowisko w sprawie rządowej propozycji zmian finasowania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jednoznacznie negatywnie oceniając rządową propozycję. Związkowcy zaapelowali do rządu o wycofanie się z tej propozycji i rozpoczęcie debaty publicznej na temat systemowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

26.03.2024

GUS: Dalsze średnie trwanie życia kobiet wydłużyło się o 9,9 miesiąca a mężczyzn – o 8,9

Domowe finanse Emerytury i renty

Kobiety, które zdecydują się przejść na emeryturę z chwilą ukończenia 60 roku życia, będą miały przed sobą średnio 264,2 miesiące dalszego trwania życia. To o 9,9 miesięcy dłużej niż w 2023 r. Dalsze dłuższe średnie trwanie życie czeka też mężczyzn. Ci, którzy zakończą swoją aktywność zawodową z chwilą ukończenia 65 roku życia, będą mieli przed sobą 218,9 miesiąca. To o 8,9 miesiąca dłużej niż przed rokiem. Ale to też oznacza niższe emerytury, które na tej podstawie wyliczy im ZUS.

26.03.2024

Pracodawcy i pracownicy są zgodni: wynagrodzenia stanowią tabu na polskim rynku pracy

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Jawność wynagrodzeń występuje w zaledwie 23 proc. organizacji działających w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu Hays oraz kancelarii Baker McKenzie. Mimo że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dostrzegają sens ujawniania płac, to wiele organizacji w Polsce nie jest gotowych na taki krok. Tymczasem już w 2026 roku w życie wejdą nowe przepisy, które będą nakładały na pracodawców nowe obowiązki związane z transparentnością wynagrodzeń.

26.03.2024

Od marca wyższa matczyna emerytura

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od marca wzrosła wysokość Rodzicielskiego Świadczenia Uzupełniającego – Mama 4 plus. Maksymalna kwota matczynej emerytury to 1780,96 zł brutto. Ze świadczenia korzystają głównie matki, ale w wyjątkowych sytuacjach pieniądze mogą otrzymać także ojcowie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.03.2024

Dwie handlowe niedziele i 200 proc. wynagrodzenia podzielą pracowników?

Prawo pracy

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi chcą zwiększenia liczby niedziel handlowych oraz rozszerzenia uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę. Pracownicy mieliby otrzymywać 200 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę oraz mieć prawo do dnia wolnego od pracy w inny dzień oraz co najmniej dwóch niedziel w miesiącu kalendarzowym. Zdaniem prawników, to będzie decyzja polityczna. Związkowcy postulują zmiany w Kodeksie pracy, które obejmą wszystkich pracujących w niedziele i zapewnią im wyższe pensje.

26.03.2024

Waloryzacja kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami o krok

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Z inicjatywy Federacji Przedsiębiorców Polskich w Radzie Dialogu Społecznego podjęto prace nad uchwałą partnerów społecznych, która może doprowadzić do zwaloryzowania kwot dofinansowań wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o wskaźniki wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 r., czyli o 19,4 procent - poinformowała FPP w poniedziałek.

25.03.2024