Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek informację sygnalną „Pracujący w gospodarce narodowej w podmiotach o wielkości 5 i mniej pracujących w styczniu 2024 r.”. Wynika z niej, że w styczniu 2024 r. liczba pracujących w gospodarce narodowej według stanu na 31 stycznia 2024 r. wyniosła 15064,8 tys. osób. Najwięcej, bo 4004,9 tys. osób, wykonywało pracę w podmiotach o wielkości 5 i mniej pracujących, co stanowiło 26,6 proc. ogółu pracujących.
Czytaj również: GUS: Na koniec 2023 r. 52,8 proc. pracujących stanowili mężczyźni
Gdzie pracowało najwięcej osób
Jak podaje GUS, rozkład pracujących w wybranych sekcjach PKD według wielkości podmiotów w dniu 31 stycznia 2024 r. był nierównomierny. Wyróżniała się sekcja Pozostała działalność usługowa, w której 54,7 proc. pracujących skupionych było w podmiotach o wielkości 5 i mniej pracujących. Koncentracja pracujących w podmiotach o liczbie 5 i mniej pracujących widoczna była także w sekcjach Budownictwo oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (odpowiednio 44,6 proc. i 44,2 proc.). W podmiotach tej wielkości pracował także około co trzeci pracujący w sekcjach Informacja i komunikacja (36,5 proc.), Zakwaterowanie i gastronomia (28,3 proc.) oraz Handel; naprawa pojazdów samochodowych (26,8 proc.).
- Według stanu na 31 stycznia 2024 r. najliczniejszą grupę pracujących w podmiotach o wielkości 5 i mniej pracujących stanowiły osoby w wieku 35-44 lata – blisko co trzecia osoba znajdowała się w tym wieku. Drugą najliczniejszą grupą były osoby w wieku 45-54 lata, stanowili oni 25,2 proc. pracujących w podmiotach tej wielkości (1009,5 tys. osób) – czytamy w analizie GUS.
Zróżnicowana struktura pracujących według wielkości podmiotu dostrzegalna jest również w ujęciu przestrzennym. Największy udział pracujących w podmiotach o wielkości 5 i mniej pracujących w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej był w powiatach położonych na terenie regionów podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W powiatach i miastach na prawach powiatu położonych głównie w zachodniej części Polski odsetek pracujących w podmiotach o tej wielkości był niższy niż we wschodniej Polsce.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.