Ważne orzeczenie TSUE: Frankowicz wynajmujący mieszkanie też konsumentem

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze.

24.10.2024

Rada Przedsiębiorczości apeluje o przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego

Środowisko Rynek i konsument

​W liście do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do dnia 1 stycznia 2026 r. Pozwoli to na lepsze dostosowanie się rynku do nowych wymogów, zbudowanie większej świadomości konsumentów oraz uwzględnienie potencjalnych uwag i postulatów płynących również ze strony władz samorządowych.

24.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024

Nowe obowiązki dla firm. Przepisy o wylesianiu dotyczą nawet mięsa i kawy

Środowisko Prawo europejskie

Unijne rozporządzenie przeciw deforestacji, wbrew obiegowej opinii, nie obejmuje wyłącznie tartaków czy producentów mebli. Na nowe regulacje powinien przygotować się każdy bez względu na branżę, kto wprowadza do obrotu, udostępnia na unijnym rynku, a także wywozi z Unii określone produkty pochodzące z takich towarów jak: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno.

23.10.2024

UOKiK sprawdza, czy META naruszyła zasady konkurencji

Nowe technologie

Sieć społecznościowa Facebook zmieniła sposób, w jaki prezentowane są odnośniki do treści prasowych.Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie - jak to było dotychczas - jako graficzny podgląd materiału. Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Sprawdzi w nim, czy działania spółki Meta mogą naruszać konkurencję.

22.10.2024

Za mało czasu na wniesienie odwołania do KIO?

Zamówienia publiczne

Termin na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wynosi 5 lub 10 dni. Prawnicy uważają, że w tak krótkim czasie trzeba stawać na rzęsach, by zebrać komplet dowodów i przygotować dobre pismo. Często to się nie udaje, co kończy się jego oddaleniem. KIO uważa, że to burza w szklance wody. Brakujące dowody można dostarczyć przecież aż do zamknięcia rozprawy, a ze statystyk wcale nie wynika, że z odwołaniami jest jakiś problem - wręcz odwrotnie, ich liczba rośnie.

22.10.2024

Zbrojeniówka i biznes przygraniczny z nową pomocą od państwa

Prawo gospodarcze Wojsko

Stymulacja inwestycji związanych z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz rozwój gospodarczy wschodniej Polski – takie cele przyświecają planowanej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

21.10.2024

Spółki giełdowe wprowadzą parytet płci. Kształt projektu niepokoi KNF i GPW

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Nadzoru Finansowego wzbrania się przed nadzorowaniem spółek publicznych pod kątem przestrzegania nowych przepisów o równowadze płci. Giełda Papierów Wartościowych, chociaż „rozumie i w pełni popiera intencje, jakie przyświecały projektodawcom”, to jednak obawia się trudności z realizacją niektórych założeń z uwagi na "uwarunkowania kulturowe”.

21.10.2024

Czy restauracja może reklamować alkohol?

Rynek i konsument

Jeżeli w restauracji jest legalnie sprzedawany alkohol, to nie ma przeszkód, aby eksponować go w witrynie. Jednak zawsze trzeba pamiętać o ogólnych restrykcjach, jakie często wiążą się ze reklamą bądź promocją alkoholu.

19.10.2024

Dyrektywa drugiej szansy będzie wdrożona? Ruszyły prace nad przepisami

Restrukturyzacja

Ministerstwo Sprawiedliwości wznowiło prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

18.10.2024

Zakaz produkcji pasz genetycznie modyfikowanych odroczony, prezydent podpisał ustawę

Środowisko Rolnictwo

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą możliwość stosowania pasz genetycznie modyfikowanych (GMO) o 5 lat - do 1 stycznia 2030 r. Wejście w życie zakazu przesunięto, ponieważ w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

18.10.2024

Nowelizacja k.s.h. ma rozwiązać problemy z rejestracją akcji

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie wszystkie spółki dopełniły obowiązku rejestracji akcji, co stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa obrotu akcjami – zauważyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Odpowiedzią jest projekt ustawy, który przewiduje m.in. powiązanie rejestracji akcji z obowiązkowym wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz likwidację podziału akcji na akcje imienne i akcje na okaziciela.

18.10.2024

Polskie przepisy o sztucznej inteligencji będą przyjmować się powoli

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Skomplikowaną materię związaną ze sztuczną inteligencją będzie musiała opanować nie tylko specjalnie powołana do tego komisja, ale też chociażby Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Eksperci uspokajają jednak, że nowe regulacje, jakie przewiduje projekt ustawy, przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji, będą wprowadzane stopniowo.

18.10.2024

Rząd przedobrzył z pomocą dla powodzian? - nowe prawo pierwokupu namiesza przy umowach

Nieruchomości Powódź

Przepisy tzw. ustawy powodziowej weszły w życie z dnia na dzień po to, by jak najszybciej można było pomóc osobom i samorządom dotkniętym katastrofą. Prawnicy wskazują jednak, że nie wszystkie rozwiązania są dobrze przemyślane - przykładem jest prawo pierwokupu nieruchomości, które przyznano gminom. Szansa, że z niego skorzystają, jest raczej nikła, a mocno utrudni zawarcie umów osobom, które jakiś czas temu zdecydowały się na sprzedaż czy zakup nieruchomości.

18.10.2024

Sony kontra Datel. TSUE wyjaśnił przepisy dyrektywy o programach komputerowych

Nowe technologie Prawo europejskie

Prawo unijne nie daje podstaw, by zakazać dystrybucji oprogramowania, które zmienia jedynie zmienne zapisane tymczasowo w pamięci operacyjnej konsoli do gier – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku wydanym 17 października br. Sprawa dotyczyła produktów uzupełniających do konsoli PlayStation.

17.10.2024

Ugody z bankiem frankowicz nie podpisze bez zgody byłego małżonka

Banki Kredyty

Wielu frankowiczów zderza się ze ścianą. Chcieliby mieć już święty spokój i rozliczyć się z bankiem bez procesu sądowego. Nie mają jednak jak, bo np. były małżonek się nie zgadza, albo nie ma z nim kontaktu. W takim wypadku banki zawsze odmawiają podpisania ugody. Zdaniem prawników frankowych, wcale nie musi tak być.

17.10.2024

Prezydent za podwyższeniem sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach

Ubezpieczenia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wdrażając unijne przepisy, m.in. podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić ubezpieczonych przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

16.10.2024

Będzie nowa instytucja od sztucznej inteligencji. Opublikowano projekt ustawy

Nowe technologie Prawo europejskie

Organ roboczo nazwany Komisją Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji ma nadzorować rynek, przyczyniać się do wzmacniania branży AI w Polsce oraz współpracować z innymi instytucjami publicznymi w zakresie sztucznej inteligencji. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę, 16 października, projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (SSI).

16.10.2024

Firma narusza prawo konkurencji? Surowe kary grożą menedżerom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może karać nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne, z czego w ostatnim czasie chętnie korzysta. Co istotne, sankcje za umyślne działania i zaniechania mogą spotkać nie tylko członków zarządów spółek. Przykład? Ponad 400 tys. złotych kary otrzymał niedawno były dyrektor zarządzający, od kilku lat będący na emeryturze.

16.10.2024