Zapowiedź nowelizacji rozporządzenia - zwanego „rozporządzeniem strefowym” - została opublikowana w poniedziałek, 21 października br., w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Akt ma być przyjęty przez rząd w czwartym kwartale br. Za prace odpowiada Jacek Tomczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Jak czytamy w opisie projektu, główną przyczyną nowelizacji rozporządzenia jest „potrzeba dostosowania instrumentu ulgi podatkowej do nowych warunków gospodarczych, spowodowanych m.in. agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”.

 

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 123.36 zł


Niższy pułap nakładów

Projekt przewiduje, że obniżone zostaną minimalne wymagania dotyczących nakładów inwestycyjnych dla przedsiębiorców zamierzających zlokalizować swoje inwestycje na wschodzie kraju. Zgodnie z propozycją MRiT, będą oni zobowiązani do poniesienia minimalnych nakładów inwestycyjnych w wysokości 10 mln zł. To najniższa przewidziana w nowelizowanym rozporządzeniu wysokość nakładów inwestycyjnych. W obecnie obowiązującym rozporządzeniu taki sam pułap nakładów dotyczy przedsiębiorców z powiatów, w których stopa bezrobocia jest najwyższa i przekracza 250 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Obniżone wymagania mają dotyczyć następujących powiatów: augustowskiego, bialskiego, bartoszyckiego, braniewskiego, bieszczadzkiego, białostockiego, chełmskiego, gołdapskiego, hajnowskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego kętrzyńskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego, tomaszowskiego, węgorzewskiego oraz włodawskiego, a także miast: Biała Podlaska, Chełm, Przemyśl, Suwałki.

Wsparcie produkcji amunicji artyleryjskiej

Inna zmiana sprowadza się do nadania nowego brzmienia przepisowi par. 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia - tak, aby umożliwić wydawanie decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji z zakresu produkcji broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych. - Umożliwienie wydawania decyzji o wsparciu na projekty zbrojeniowe pozwoli na stymulację rozwoju firm z tych sektorów, co przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa kraju. Będzie miało również pozytywny wpływ na zwiększenie dostępności amunicji (poprzez lokalizację nowych projektów w Polsce). Obecnie bowiem widoczny jest problem braku produkcji amunicji (w szczególności amunicji artyleryjskiej 155 mm) na terenie kraju – czytamy w założeniach projektu.

MRiT przekonuje, że nowelizacja, mimo że wymuszona także przez kryzysową sytuację geopolityczną, będzie się wpisywać w aktualną politykę rozwojową i odpowiadać na potrzeby gospodarcze regionu oraz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Jest również komplementarna z rządowym programem rozwoju obszaru Karpat Wschodnich i Roztocza na lata 2023–2030.

Przeczytaj także: Spółki giełdowe wprowadzą parytet płci. Kształt projektu niepokoi KNF i GPW