Przepisy o dłuższej ważności orzeczeń już obowiązują

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Blisko 400 tysięcy osób mogło stracić ważne orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu z końcem września. Na mocy nowych przepisów, w ekspresowym tempie procedowanych przez Sejm, orzeczenia będą ważne pół roku dłużej - jednak pod pewnym warunkiem. Eksperci nie są przekonani, że to rozwiąże problem zatorów w orzecznictwie.

05.08.2024

WSA: Opłatę za postój w strefie płatnego parkowania można skarżyć dopiero w czasie egzekucji

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Nie można zaskarżyć wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej za postój w strefie płatnego parkowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jeżeli kierowca ma słuszne argumenty, powinien poczekać na wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a następnie podnosić je w drodze zarzutów. Inne czynności będą nieskuteczne.

03.08.2024

Problemy z rejestracją pojazdu wciąż nierozwiązane

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Transport

Obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. przepisy dotyczące obowiązkowej rejestracji pojazdów ciągle budzą wątpliwości. Kary za niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w przypadku zbycia pojazdu przed terminem na jego złożenie, w dalszym ciągu są nakładane na byłych właścicieli pojazdów, przede wszystkim na przedsiębiorców profesjonalnie zajmujących się obrotem pojazdami. Stan ten pewnie w najbliższym czasie się nie zmieni, chyba że organy zaaprobują korzystną dla właścicieli pojazdów wykładnię wprowadzonych przepisów.

02.08.2024

W 2025 roku na mapie Polski będzie siedem nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które z początkiem 2025 roku wprowadzi zmiany w podziale terytorialnym kraju. Zmienią się granice niektórych gmin i miast, a także w jednym przypadku siedziba władz gminy. Nowymi miastami na mapie Polski będą: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl.

01.08.2024

Gminy mogą już wnioskować o środki na asystentów osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

800 mln złotych to pula środków w programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, o którą mogą wnioskować gminy i powiaty na realizację zadań w 2025 roku. Program ma pozwolić opłacić usługi asystenckie dla co najmniej 20 tys. osób z niepełnosprawnościami. Rząd liczy, że do programu przystąpią samorządy, które dotychczas w nim nie uczestniczyły.

31.07.2024

Od 1 sierpnia można składać wnioski o bon energetyczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Energetyka

Bon energetyczny to świadczenie pieniężne przysługujące jednorazowo po spełnieniu kryterium dochodowego. Dodatkowo podwyższonym bonem zostaną objęte gospodarstwa domowe, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną, np. pompą ciepła. Wnioski o wypłatę bonu energetycznego można składać od 1 sierpnia do 30 września. Wyjaśniamy zasady.

31.07.2024

Gminy nie chcą płacić za utrzymanie w DPS nie swoich mieszkańców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Obecne przepisy powodują, że gmina, w której znajduje się np. zakład leczniczo-opiekuńczy dla dzieci, po uzyskaniu pełnoletności przez pacjenta, zobowiązana jest ponosić koszty finansowania pobytu tych osób w domu pomocy społecznej. Nawet jeśli nie są one mieszkańcami gminy. Gminę Kłodzko kosztuje to rocznie ponad 560 tys. złotych. Ministerstwo na razie nie zamierza zmieniać prawa.

30.07.2024

Organizacje samorządowe chcą korekty projektu ustawy o dochodach JST

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Zdaniem wszystkich organizacji samorządowych zawarte w projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania nie gwarantują samodzielności finansowej oraz stabilizacji dochodów gmin, powiatów i województw. Wnoszą one o pilne powołanie zespołu roboczego ekspertów strony rządowej i samorządowej, którzy przygotują propozycje zmian do przedstawionego projektu ustawy, na podstawie opinii i wniosków przesłanych przez organizacje samorządowe.

29.07.2024

W 2025 roku do kwalifikacji wojskowej stanie 230 tysięcy osób, głównie z rocznika 2006

Samorząd terytorialny Wojsko

W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustalony został na okres od 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2025 r. – wynika z projektu rozporządzenia MON.

29.07.2024

Obywatele coraz mniej garną się do rad, nie pomagają przepisy

Samorząd terytorialny Wybory

Obecne przepisy zniechęcają wiele aktywnych osób do angażowania się w działalność samorządową, w tym do kandydowania na radnych. Pokazały to ostatnie wybory samorządowe. Wielu kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miało problemy, aby skompletować listy kandydatów na radnych. Niektórzy mówią wprost: to przypominało polowanie.

29.07.2024

Nie będzie jednego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Planowany nowy model systemu orzecznictwa o niepełnosprawności nie będzie scalał obecnie funkcjonujących kilku systemów orzekania. Będzie natomiast wyraźnie oddzielał orzecznictwo rentowe m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i pozarentowe w powiatowych zespołach orzeczniczych – przekazał wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.

26.07.2024

Od nowego roku będzie dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, pobierające rentę socjalną otrzymają do niej dodatek dopełniający. Będzie on co roku waloryzowany. Renta socjalna nie będzie jednak, jak pierwotnie zakładał projekt obywatelski, równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

26.07.2024

KE: Polska nie osiągnęła celów w zakresie recyklingu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły połowy ustalonego na 2020 r. celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.

26.07.2024

Będzie Ewidencja Obrony Cywilnej, ale z utrudnionym dostępem

Samorząd terytorialny

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA doprecyzowało przepisy dotyczące Ewidencji Obrony Cywilnej, w której znajdą się dane osobowe emerytowanych funkcjonariuszy specsłużb. Dostęp do bazy będzie tajny - lub przynajmniej zastrzeżony (sprawa nie jest jeszcze przesądzona). Z projektu wykreślono przepisy, że w obronie cywilnej mają służyć także żołnierze sił zbrojnych RP, co budziło spory. Doprecyzowano też zapisy dotyczące samej obrony.

26.07.2024

Wyborcy Ciechocinka i Włocławka: Można już wnosić protesty do wyborów senatora

Samorząd terytorialny Wybory

Otworzył się siedmiodniowy termin, w którym można wnieść do Sądu Najwyższego protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym nr 13 lub przeciwko wyborowi senatora. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu wyborczego w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP. Termin ten upływa 29 lipca 2024 roku. Nowym senatorem został Stanisław Pawlak, przedstawiciel Lewicy.

25.07.2024

Minister finansów szykuje zmiany w audycie wewnętrznym i kontroli zarządczej w JST

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wyższe progi, od których jednostka samorządu terytorialnego (JST) musi zatrudnić audytora wewnętrznego lub do których może zlecić audyt na zewnątrz; nowe obowiązki sprawozdawcze dla szefów JST, np. o stanie kontroli zarządczej czy lepsza ochrona praw pracowniczych audytorów wewnętrznych - resort finansów pracuje nad zmianą przepisów dotyczących audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach samorządu terytorialnego.

25.07.2024

Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jak pracownik socjalny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zrównanie uprawnień asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z uprawieniami pracowników socjalnych. A także zmiany w systemie ich awansu zawodowego, aby zbliżyć je do kierunku awansu pracowników socjalnych. Postulaty komisji Unii Metropolii Polskich popiera środowisko, ale nie do końca przekonują one innych samorządowców.

24.07.2024

Samorząd przekroczył uprawnienia w akcie miejscowym? Jest skarga RPO

Samorząd terytorialny

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że uchwała Rady Białegostoku w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogła być niezgodna z prawem. Złożył w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zbada, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, określających kompetencje rady gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego.

22.07.2024

Równi i równiejsi w kąpielisku Zakrzówek - wątpliwa uchwała

Samorząd terytorialny

Do 8 sierpnia br. Kraków musi rozwiązać problem preferencji w dostępie do kąpieliska na Zakrzówku. Każdego dnia ciągną tam tłumy, są dwie kolejki: dla miejscowych i przyjezdnych. Wejście na baseny jest bezpłatne, ale liczba miejsc dla wypoczywających na pomostach jest ograniczona. Jednocześnie może tam przebywać 600 osób, więc ktoś musi wyjść, aby mogły wejść kolejne osoby.

21.07.2024