Nowe władze Związku Gmin Wiejskich RP oczekują zmian w prawie

Samorząd terytorialny

Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło został nowym przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP. Wybrano też nowy zarząd związku i komisję rewizyjną. Delegaci wskazali też pożądane kierunki zmian prawa dotyczące funkcjonowania samorządów oraz styku z administracją rządową.

25.06.2024

Minister finansów będzie zarządzał dwoma rządowymi programami inwestycyjnymi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Minister finansów przejmie zarządzanie Programem Inwestycji Strategicznych oraz Rządowym Programem Odbudowy Zabytków, z którego finansowane są inwestycje samorządowe. Do tej pory było zarządzanie tymi funduszami należało to do zadań i kompetencji premiera.

24.06.2024

Więcej strażaków ratowników OSP dostanie świadczenie ratownicze

Samorząd terytorialny

Przy okazji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA nowelizuje ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Strażakom przybędzie nowych obowiązków, ale z drugiej strony - szersza grupa uzyska prawo do świadczenia ratowniczego. W projekcie uwzględniono także niektóre z postulatów podnoszonych przez związek strażacki.

24.06.2024

Powiat każe dyżurować, a dyżuruje człowiek nie budynek

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Po przemianach z 1989 r. liczba aptek lawinowo wzrosła. Liczba magistrów farmacji, czyli farmaceutów - już nie. Arytmetyka jest nieubłagana. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w statystycznej aptece liczba farmaceutów nie przekracza 2, z czego 83 proc. stanowią kobiety. Dlaczego powiaty i apteki nie są w stanie dogadać się w sprawie dyżurów - pisze Mariusz Politowicz z Pleszewa, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

22.06.2024

Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

21.06.2024

Brak symboli religijnych w urzędzie nie narusza wolności sumienia i wyznania

Samorząd terytorialny

W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu - tak Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedział posłowi Sebastianowi Kalecie w sprawie zapisów Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy.

20.06.2024

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.

20.06.2024

Związek Miast Polskich wybrał nowe władze

Samorząd terytorialny

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Zastąpił Zygmunta Frankiewicza, który związkowi przewodniczył przez ostatnie 9 lat i nie ubiegał się o kolejną kadencję. Delegaci związku wybrali też 30-osobowy zarząd i 5-osobową komisję rewizyjną. Przyjęli także kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.

19.06.2024

Dzieci w kryzysie na oddziale dziennym bez gwarancji edukacji

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pacjent

Nie ma nowej daty, od kiedy dzieci przebywające na dziennych oddziałach w centrach zdrowia psychicznego będą miały zagwarantowaną edukację szkolną. Ministerstwo Zdrowia odroczyło obowiązek dla centrów - tym razem bezterminowo. Oznacza to, że dziecko w kryzysie psychicznym może wypaść z systemu edukacji nawet na długie miesiące.

18.06.2024

Rząd dofinansuje budowę schronów, także w budynkach prywatnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Na właścicieli i zarządców niektórych nieruchomości spadną nowe obowiązki związane utrzymaniem i przygotowaniem obiektu zbiorowej ochrony. Kto ich nie wypełni, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Deweloperzy obiektów publicznych i wielorodzinnych będą musieli uwzględniać nowe wytyczne w budownictwie. Budowę i przebudowę schronów i ukryć dofinansuje rządowy fundusz, na który dorzucą się spółki Skarbu Państwa . Wszystkie takie obiekty trafią do niejawnej ewidencji.

18.06.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024

Od czwartku „strefa buforowa” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Przez 90 dni, licząc od 13 czerwca, obowiązywać będzie tzw. strefa buforowa na granicy z Białorusią. Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało opublikowane 12 czerwca. Resort po konsultacjach z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorstwami ograniczył początkowo planowany zakres strefy.

12.06.2024

Spółki wodne chcą wyższych taryf opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny

Spółki wodociągowe wnioskują w tym roku średnio o 33 proc. podwyżki taryf opłat za wodę i o 40 proc. za odprowadzanie ścieków - wynika z danych przekazanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ponad połowa wniosków została już zatwierdzona przez regulatora.

12.06.2024

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.

10.06.2024

WSA: Blaszak na rowery, który nie jest garażem, trzeba rozebrać

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Mimo że obiekt nie był garażem, to właściciele byli obowiązani zapłacić opłatę legalizacyjną. Zatwierdzone warunki zabudowy nie wystarczą. Nieuiszczenie opłaty legalizacyjnej skutkuje rozbiórką samowolnie wzniesionego obiektu, gdy nie ma nawet do niego dojazdu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

10.06.2024

Wybieramy. ABC głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Samorząd terytorialny Wybory

W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.

09.06.2024

Taką dietę otrzyma członek komisji w wyborach do Europarlamentu 2024

Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie

Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego są niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Członkowie komisji zasiądą w prawie 32 tys. obwodowych komisji. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.

08.06.2024

Sołectwo nie może sfinansować wybrukowania zjazdów z drogi powiatowej

Samorząd terytorialny

Nawet jeżeli zadanie służy poprawie warunków życia mieszkańców i jest zgodne ze strategią rozwoju gminy, musi należeć do zadań własnych gminy. Sołectwo nie może przeznaczyć środków z funduszu sołeckiego na zakup i ułożenie kostki brukowej na zjazdy do posesji, które są zlokalizowane w pasie drogi powiatowej – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

06.06.2024

Samorządowcy i przedsiębiorcy obawiają się powtórki ze strefy buforowej na granicy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Rząd prawdopodobnie do końca tygodnia wyda rozporządzenie o zakazie przebywania na obszarze 27 miejscowości w obszarze strefy nadgranicznej z Białorusią. Ma to pomóc w zwalczaniu nielegalnej migracji, która nasiliła się w ostatnich miesiącach. Choć premier Donald Tusk mówi, że strefa buforowa obejmie 200 metrów, to z załącznika wynika, że w niektórych miejscach sięgnie nawet do 8 km w głąb Polski.

06.06.2024

Ostatni dzwonek, aby w niedzielę zmienić miejsce głosowania w eurowyborach

Samorząd terytorialny Wybory

Tylko do czwartku, 6 czerwca można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca w dowolnie wybranym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

05.06.2024