Wójt będzie mógł sprzedać zalegający węgiel po realnej cenie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel

Taniej kupić węgiel w komercyjnym składzie, niż preferencyjnie od gminy. Poza tym jakość zalegającego od kilkunastu miesięcy węgla jest często wątpliwa. Ministerstwo Przemysłu, po wielu apelach samorządów, przygotowało w końcu projekt ustawy. Zakłada on, że gminy będą mogły sprzedać zalegający węgiel poniżej kosztów zakupu wszystkim zainteresowanym podmiotom, a nie tylko gospodarstwom domowym.

29.05.2024

MS: Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości miały związek z wyborami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Wybory

Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Opublikowało także mapę, pokazującą miejsca przyznawania środków z Funduszu Sprawiedliwości poza naborami i konkursami w latach 2019–2023.

28.05.2024

Deszcze zalewają miasta, klimat nie do zmiany, ale przepisy - tak

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ulewne deszcze zaleją niejedno polskie miasto. Sytuacji nie można wytłumaczyć powiedzeniem: „Taki mamy klimat”. Zdaniem ekspertów, sam postulat odbetonowania miast nie wystarczy. Potrzeba większych inwestycji w infrastrukturę zatrzymującą wodę i tę, która odprowadza jej nadmiar. Potrzeba też racjonalnego planowania przestrzennego, zmiany prawa, a może nawet przywrócenia podatku od deszczówki.

25.05.2024

Powołanie osoby na stanowisko zastępcy wójta jest obowiązkowe

Samorząd terytorialny

Decyzja odnośnie do kandydatury zastępcy wójta, zakresu powierzonych zadań i okresu zatrudnienia w urzędzie należy wyłącznie do wójta. W strukturze organizacyjnej urzędu gminy zastępca podlega bezpośrednio wójtowi, ale formalnie zatrudnia go dany urząd gminy. Inaczej niż wójt, zastępca nie jest organem gminy.

23.05.2024

Gdzie skrót, a gdzie nawias – jak prawidłowo powołać podstawę prawną uchwały gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Tekst uchwały należy rozpocząć od wskazania przepisu ustawy zawierającego upoważnienie do jej wydania. Błędne wskazanie podstawy prawnej do wydania aktu prawa miejscowego nie skutkuje jednak jego nieważnością. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca przywiązuje dużą wagę do prawidłowości zapisu, należy znać kilka ważnych reguł.

22.05.2024

SN: Sprawa burmistrza Giżycka będzie rozpoznana przez miejscowy sąd

Samorząd terytorialny

Tylko okoliczności, które mogą wywoływać w odbiorze społecznym wątpliwości co do bezstronnego rozpoznania sprawy przez sąd miejscowo właściwy, mogą stać się podstawą przekazania sprawy innemu sądowi – orzekł Sąd Najwyższy i odmówił przekazania sprawy byłego burmistrza Giżycka, który jest oskarżany o zaniedbania w nadzorze, mimo że ze sprawy wyłączyli się lokalni prokuratorzy. SN uznał, że zmiana sądu działałaby na szkodę wymiaru sprawiedliwości.

22.05.2024

Nie będzie można ustalić opłaty adiacenckiej za podział działki? Wadliwy projekt już w Sejmie

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Krócej, bo tylko przez 1,5 roku, samorządy będą mogły żądać od właścicieli nieruchomości opłaty adiacenckiej po wybudowaniu drogi, podziale lub scaleniu działki, albo podłączeniu do wodociągu. Taka propozycja zmiany trafiła właśnie do Sejmu. Dla właścicieli nieruchomości to dobra wiadomość, gorzej z samorządami. Proponowany przepis przejściowy może nawet sparaliżować pobór tej opłaty.

22.05.2024

Opłata planistyczna - wyjaśniamy procedurę w sprawie nałożenia opłaty

Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowana uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest ustalana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę można wszcząć w ciągu pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. W tym czasie właściwy organ ma obowiązek doręczyć zbywcy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty planistycznej. Ustalenie jej wysokości to kolejny etap.

22.05.2024

45 proc. gmin w Polsce wciąż bez żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

Samorząd terytorialny

Program „Maluch+” miał zwiększyć dostępność miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci. Chodziło nie tylko o podwyższenie odsetka dzieci korzystających z placówek, ale także umożliwienie zatrudnienia ich rodzicom. I mimo że miejsc opieki w ostatnich latach przybyło, to wciąż tylko co czwarte dziecko ma zapewnione miejsce w żłobku. Program „Maluch+” nie zaspokoił wszystkich potrzeb, wciąż brak też rzetelnych analiz zapotrzebowania na miejsca opieki.

21.05.2024

Mieszkańcy Warszawy mniej zapłacą za odbiór śmieci, bo miasto ma nadwyżki z opłat

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Kalkulując wysokość stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, gminy powinny dążyć zarówno do zapobiegania niedoborom, jak i powstawaniu nadwyżek. Tymczasem w Warszawie od dwóch lat koszty te są przeszacowane - miasto płaci mniej niż pobiera od mieszkańców. Ratusz zapowiada więc tymczasowe, roczne obniżenie stawek opłat o 15-30 proc. Trwają właśnie prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek. Nie zmieni się natomiast metoda ich obliczania.

21.05.2024

Program "Rozświetlamy Polskę" został źle przygotowany

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przyznaje, że program „Rozświetlamy Polskę” został wadliwie przygotowany. Ale dla samorządów, które otrzymały promesy to małe pocieszenie. Pozostały z problemami prawnymi i finansowymi dotyczącymi modernizacji oświetlenia. Resort zastrzega, że ewentualne zmiany regulacji dotyczących naruszenia dyscypliny finansów publicznych w tym zakresie wymagają przeprowadzenia szerokich konsultacji.

21.05.2024

Milczenie nie zawsze jest złotem, burmistrz zapłaci 1 tys. zł grzywny

Samorząd terytorialny

Burmistrz zastosował nieznany ustawie środek w postaci pozostawienia wniosku bez rozpoznania, z uwagi na niewykazanie przez skarżącego szczególnego interesu publicznego w uzyskaniu żądanej informacji publicznej. WSA w Łodzi uznał, że burmistrz pozostawał bezczynny w sprawie przez blisko dwa lata i wymierzył mu grzywnę.

18.05.2024

Rządowa ustawa o asystencji osobistej dopiero w 2025 r.

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Resort rodziny priorytetowo pracuje nad rządową ustawą o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister rodziny zapowiedział, że wejdzie ona w życie w 2025 roku. Tymczasem Sejm nie proceduje prezydenckiej ustawy o asystencji, a strona społeczna w petycji domaga się jak najszybszego podjęcia prac.

17.05.2024

Wojsko może sięgnąć po prywatny pojazd. Problem, gdy go uszkodzi

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Wojsko coraz chętniej sięga po prywatne i firmowe pojazdy. Od pół roku brakuje jednak przepisów, które regulują procedurę używania nieruchomości i ruchomości na rzecz obrony w czasie pokoju, ale także zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Resort obrony zaproponował nowe regulacje w tym zakresie, ale kłopoty mogą pojawić się, gdy dojdzie np. do uszkodzenia pojazdu.

17.05.2024

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

16.05.2024

Ruszył nabór na wsparcie przygotowania planów ogólnych w gminach

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

W czwartek, 16 maja rozpoczął się nabór wniosków dla gmin na działania w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Gminy mogą przeznaczyć pieniądze na przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego gminy, gminnego programu rewitalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Łącznie na pomoc w wdrożeniu reformy zaplanowano ponad 868 mln złotych.

16.05.2024

Centra opiekuńczo-mieszkalne - program do poprawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Centra opiekuńczo-mieszkalne miały wspierać osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami i umożliwić im uczestnictwo w lokalnej społeczności. W praktyce wsparcie jest kierowane także do seniorów i osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. A centra stają się małymi domami pomocy społecznej, co jest wygodne dla samorządów, bo ich utrzymanie jest o połowę tańsze od DPS. Eksperci apelują o zmiany w programie. Dostrzega to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

16.05.2024

Programy Ministerstwa Sportu mają bardziej uwzględniać potrzeby samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy województw będą miały wpływ na decyzję, jak mają być rozdysponowane środki z programów inwestycyjnych Ministerstwa Sportu dla poszczególnych województw. To główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

15.05.2024

Samorządowcy i przewoźnicy chcą zmian w usuwaniu białych plam

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Transport

Białe plamy komunikacyjne likwidowane są za wolno i czasami nie tam, gdzie jest rzeczywiście problem. Samorządowcy i przewoźnicy apelują o nowelizację przepisów o przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu i zasad wykonywania publicznego transportu zbiorowego, w tym funkcjonowania Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ministerstwo Infrastruktury dostrzega potrzebę zmian przepisów, ale na razie zbiera uwagi.

15.05.2024