W naszym kraju prawie 70 proc. osób z wykształceniem biznesowym lub administracyjnym to kobiety. Mimo to zajmują one tylko 44 proc. stanowisk kierowniczych. Wśród prezesów zarządu w spółkach giełdowych jedynie 2,1 proc. to kobiety. Dlatego tak ważne jest, żeby wspierać działania, które wprowadzają na rynku pracy większą równowagę.
Czytaj również: Dyrektywa w sprawie poprawy równowagi płci we władzach spółek giełdowych>>
Wyróżniające się praktyki
Pierwszym etapem konkursu było dokładne opisanie praktyk wprowadzonych w firmach, z pięciu obszarów: płace, zdrowie, work-life balance, polityka i mechanizmy równości oraz rozwój i szkolenia.
W firmach, które zdobyły największą liczbę punktów, pracowników wspiera się na różne sposoby. Mają oni na przykład dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych czy szkoleń, między innymi na temat zdrowia kobiet. Mogą przychodzić do pracy z dziećmi, wykonywać obowiązki zdalnie lub elastycznie tworzyć swój harmonogram. Wyróżniający się pracodawcy tworzą też procedury i dokumenty, których zadaniem jest przeciwdziałanie luce płacowej oraz dyskryminacji.
– Analiza zgłoszeń była niezwykle inspirującym zajęciem - mówi Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka działu aktywizmu społecznego w Kulczyk Foundation, jednym z organizatorów konkursu. – Ogromnie cieszy nas fakt, że wiele firm stawia na nowoczesne rozwiązania. To dzięki takim inicjatywom rynek pracy zmienia się i staje się bardziej przyjazny zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach. Poniżej znajduje się lista nominowanych:
-
Duże firmy:
- BNP Paribas Bank Polska S. A.
- DHL Parcel Polska Sp. z o. o.
- Kruk S. A.
- MSD Polska Sp. z o.o.
- Orange Polska
-
Małe firmy:
- CPL Jobs Sp. z o. o.
- Glenmark Pharmaceuticals Sp. z o. o.
- Osborne Clarke Olkiewicz Świerżewski i wspólnicy
-
Organizacje pozarządowe
- Fundacja Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST
-
Instytucje publiczne:
- Gdańskie Centrum Usług Wspólnych
- Uniwersytet Gdański
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Rozstrzygnięcie konkursu „RównoWaga” odbędzie się jesienią podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI). Nagrodzone firmy otrzymają statuetkę i możliwość zaprezentowania wyróżnionych praktyk szerokiemu gronu odbiorców w publikacjach podsumowujących konkurs, także w ogólnopolskich mediach.
- Wiele organizacji po raz kolejny zdecydowało się przystąpić do konkursu, co świadczy o ich zaangażowaniu w budowanie inkluzywnego miejsca pracy. Rosnąca świadomość firm w obszarze równości płci to klucz do wprowadzania trwałych i pozytywnych zmian na rynku pracy – pokreśliła Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan, współorganizatora konkursu. - Ważne jest, aby podjęte kroki prowadziły do konkretnych rezultatów, które realnie wpłyną na pozycję kobiet w środowisku zawodowym.
Cena promocyjna: 63.2 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 63.2 zł
Równość w miejscu pracy to sposób na przyciągnięcie talentów i lepsze wyniki
Różnorodne zespoły są bardziej innowacyjne, a zdolni pracownicy to większe szanse rozwoju firmy. Ale to też konieczność zaoferowania im czegoś więcej niż pensja i podstawowy pakiet benefitów. Nasza rzeczywistość się zmienia: z badań firmy Deloitte wynika, że aż 90% polskich studentów zwraca uwagę na politykę równościową w pracy.
W branży HR coraz ważniejsze jest pojęcie employee value proposition. Oznacza ono, że pracodawca gwarantuje pewne korzyści i wartości dla pracowników. To pomaga utrzymać ich zaangażowanie. A dla najlepszych, którzy mogą wybierać spośród wielu ofert - może być decydującym powodem związania się z konkretną firmą jako nowym miejscem pracy.
Co więcej, kreowanie polityki równościowej w organizacji staje się europejskim standardem. – Warto stworzyć w firmie taką politykę co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, aby lepiej wykorzystać potencjał kobiet. Po drugie, aby dostosować firmę do nowych regulacji prawnych dotyczących CSRD czy dyrektyw UE na temat transparentności płac, zapewnienia równowagi praca-dom i udziału kobiet w pełnieniu funkcji na szczeblach kierowniczych – przekonuje dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
Konkurs „Równowaga. Prokobieca firma roku” organizowany jest przez Kulczyk Foundation, Konfederację Lewiatan i Stowarzyszenie Kongres Kobiet, przy współpracy Fundacji Share the Care oraz Instytutu Badań Strukturalnych. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2023 roku. Dla kogo: dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, dla instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.