Z budową ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m najczęściej nie będzie się wiązał wymóg uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W przypadku wyższych ogrodzeń inwestor będzie mógł przystąpić do robót budowlanych dopiero na podstawie zgłoszenia. Najlepiej dokonać go przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót.
Katarzyna Niemiec
13.07.2024
Nieruchomości
Mimo zmiany interpretacji dotyczących małżeńskich fundacji rodzinnych, osoby planujące założenie takiej fundacji, powinny zachować ostrożność. Żeby wszystkie wypłaty dla fundatorów były w całości zwolnione z PIT, trzeba dotrwać w związku małżeńskim do ostatniej wypłaty ze wspólnej fundacji. Rozwód oznaczać będzie bowiem perturbacje podatkowe dla fundatorów – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
13.07.2024
PIT
Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń to 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w MS wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski
Ret/PAP
12.07.2024
Nowe technologie E-doręczenia
10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni – poinformowało właśnie ministerstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy BHP
Sektor logistyczny i e-commerce rządzi się nieco innymi prawami niż praca biurowa, w której jednym z popularnych benefitów jest praca zdalna. W logistyce liczy się efektywność procesów, automatyzacja i zespół, przy czym ten ostatni czynnik jest kluczowy dla pracodawców. Stąd popularnymi benefitami oferowanymi przez pracodawców są darmowy transport do pracy oraz specjalistyczne szkolenia.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce zdjąć ciążący na nim obowiązek sprawdzania, czy układ zbiorowy pracy jest zgodny z prawem przed wpisaniem go do właściwego rejestru, prowadzonego przez siebie jako organ uprawniony. Teraz o tym ma decydować sąd. Zdaniem prawników to urealnienie przepisów. Poza sądową kontrolą pozostaną porozumienia zbiorowe, a pracodawcy będą musieli je zgłaszać do Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy
Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił ostatnio powództwo wniesione przez miejskiego rzecznika konsumentów, w imieniu grupy liczącej blisko pięciuset frankowiczów i orzekł, że bank ponosi wobec członków grupy odpowiedzialność za zamieszczenie w umowach kredytu nieuczciwych postanowień wiążących wysokość rat kredytu i salda zadłużenia z kursem CHF wyznaczanym przez ten bank. Wyrok jest interesujący ze względu na sposób rozstrzygnięcia kwestii dotyczących pozwu grupowego - pisze Marcin Szymański, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.  
Marcin Szymański
12.07.2024
Banki Kredyty frankowe
Błąd oferenta nie zawsze oznacza wykluczenie z przetargu. Oczywistą omyłkę poprawi zamawiający, dlatego trzeba ją jak najszybciej zgłosić. A gdy jej nie uwzględni i wykluczy wykonawcę z przetargu, pozostaje możliwość odwołania się i szansa na zmianę decyzji przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zgubna dla wykonawcy może okazać się zarówno rutyna, jak i brak doświadczenia, a nawet niestaranne przekopiowanie kilku liter i cyfr.
Zofia Jóźwiak
12.07.2024
Zamówienia publiczne

W wakacje łatwiej o mandat od skarbówki

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy
Blisko jedna czwarta sprzedających nie wystawia paragonów – taki jest wynik kontroli przeprowadzonych przez skarbówkę w ramach tzw. nabyć sprawdzających, podczas których urzędnik wciela się w klienta. Za wykroczenia skarbówka wystawia co roku średnio 100 tys. mandatów karnych, których średnia kwota wynosi ok. 1000 zł. Eksperci zwracają uwagą, że liczba mandatów utrzymuje się w ostatnich latach na zbliżonym wysokim poziomie. Zdarzają się też kary dla płatników za nawet niewielkie opóźnienia we wpłacie pobranego podatku.
Monika Pogroszewska
12.07.2024
Ordynacja VAT Małe i średnie firmy
Inwestycje w Warszawie nie zostaną prawdopodobnie sparaliżowane. W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji prawa lotniczego, który zezwala na wydawanie warunków zabudowy dla terenów objętych planem generalnym lotniska Okęcie. To kolejna już próba zmiany przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Budownictwo
W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Jednym z obowiązków członka zarządu jest prowadzenie spraw spółki, w tym finansowych. Obowiązek ten ma osobisty charakter, więc oddanie zarządzania spółką osobie spoza zarządu lub godzenie się na to, nie zwalnia z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji i odpowiedzialności za ich niedopełnienie. Okoliczność ta nie może więc stanowić przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności za zaległości podatkowe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
11.07.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Prezes UODO, uważa, że trzeba zmienić prawo telekomunikacyjne tak, by przy okazji ścigania naruszeń prawa autorskiego, nie pobierać informacji dotyczących innych aspektów życia danej osoby w zakresie dostępu organów ścigania do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną. Takie są konsekwencje wyroku TSUE w sprawie C-470/21.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
RODO
W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.
Michał Kosiarski
11.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Prawo pracy RODO
Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
VAT Zawody medyczne
UOKiK pomoże w walce z zatorami płatniczymi? Można mieć wątpliwości, bo nowelizacja przepisów wprowadza złagodzenie przepisów i kar. Małe firmy dostały więcej czasu na dostosowanie się do krótkich terminów płatności, a w niektórych przypadkach może to być nawet cały rok. Skutkiem łagodzenia egzekwowania przepisów antyzatorowych może być dalszy wzrost zadłużenia polskich firm. W tym roku zwiększyło się już o ponad pół miliarda zł.
Ret
10.07.2024
Rynek
Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że nowelizacja ustaw dotyczących rynku finansowego z 2023 r., czyli tzw. warzywniak, są sprzeczne z konstytucją i wymagają zmiany. RPO rozumie, że wymusiły je negatywne zdarzenia na rynku finansowym takie jak: GetBeck S.A., upadłość Idea Banku S.A. i Getin Noble Bank S.A., które ujawniły brak systemowej ochrony interesów inwestorów. Takiej sytuacji nie można jednak naprawiać z naruszeniem podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.07.2024
Finanse
Sąd Najwyższy orzekł, że ten, kto ma możliwość skorzystania z potrącenia, nie może sięgnąć po zatrzymanie. Co to znaczy? Otóż celem instytucji zatrzymania jest zabezpieczenie zwrotu spełnionego świadczenia, a więc pełni ono właściwie wyłącznie funkcję zabezpieczającą. Natomiast potrącenie w pierwszym rzędzie służy spełnieniu świadczenia. Dlatego ten, kto może doprowadzić do spełnienia świadczenia (poprzez potrącenie), nie musi zabezpieczać jego spełnienia (poprzez zatrzymanie).
Konrad Dyda
10.07.2024
Prawo cywilne Finanse

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.
Monika Pogroszewska
10.07.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy
We wtorek, 9 lipca, Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych. W Polsce działają cztery takie biura. Obsługują one łącznie ponad 800 tys. klientów. Wszystkie posiadają w sumie ponad 200 milionów informacji gospodarczych i udostępniają ponad 50 milionów informacji rocznie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Prawo gospodarcze
Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje, że w nowych blokach, w garażach podziemnych, powinny znajdować się miejsca doraźnego ukrycia. W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich z projektu nie wynika jednak, jak powinny wyglądać. Ich budowa nie będzie prosta, nikt obecnie nie produkuje ... drzwi o parametrach narzuconych przez proponowane przepisy. PZFD ostrzega też, że ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Budownictwo
Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby firm. Zmowy na rynku pracy są nielegalne - przestrzega w specjalnym poradniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ret
09.07.2024
Prawo pracy
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie chwali zmiany w nowelizacji prawa autorskiego, które uwzględniają tantiemy z reemitowania. Stowarzyszenie podkreśla, że potrzebne są jeszcze zgodne z prawem unijnym ustawowe definicje kluczowych dla egzekwowania tantiem pojęć. Projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie będzie w najbliższy wtorek rozpatrywany w Senacie. Rząd przenosi dyskusję do Centrum Dialogu Społecznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2024
Prawo cywilne