Rumunia zgłosiła Komisji Europejskiej pomoc indywidualną w wysokości prawie 2 mln euro w formie podwyższenia kapitału na rzecz rumuńskiego przewoźnika lotniczego TAROM. Pomoc ta jest finansowana z budżetu ogólnego Rumunii i ma na celu zrekompensowanie spółce TAROM szkód poniesionych na 14 określonych trasach międzynarodowych w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się związanych z pandemią COVID-19. 29 kwietnia 2022 r.

Komisja uznała tę pomoc za zgodną z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b TFUE, bez wszczynania formalnego postępowania wyjaśniającego. Konkurujący przewoźnik lotniczy Wizz Air zaskarżył tę decyzję do TSUE, który oddalił 6 listopada jego skargę.

To była dozwolona pomoc 

TSUE stwierdził,  że pomoc rekompensująca szkody spowodowane zdarzeniami nadzwyczajnymi, takimi jak pandemia COVID-19, jest dozwolona. Miała ona zrekompensować TAROM szkody, jakie spółka ta poniosła w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. z powodu obowiązujących wówczas ograniczeń w przemieszczaniu się związanych z tą pandemią.

Sąd potwierdził również, że KE prawidłowo oceniła proporcjonalność pomocy przyznanej spółce TAROM i że rozpatrywany środek nie był źródłem nadmiernej rekompensaty. KE dokładnie obliczyła, na podstawie odpowiedniego alternatywnego rozwiązania, poniesione przez spółkę TAROM straty spowodowane bezpośrednio ograniczeniami w przemieszczaniu się oraz sprawdziła, czy spółka TAROM podjęła rozsądne środki w celu ograniczenia szkód w tymże okresie.

Ponadto TSUE oddalił argumenty Wizz Air, zgodnie z którymi komisja nie uwzględniła pomocy na ratowanie przyznanej wcześniej spółce TAROM na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c TFUE i umniejszyła znaczenie przewagi konkurencyjnej uzyskanej przez spółkę TAROM. Według TSUE, po pierwsze, wcześniejsza pomoc oraz rozpatrywany środek są odrębne i nie pokrywają tych samych kosztów, a po drugie, KE nie jest zobowiązana do uwzględnienia ewentualnej korzyści, którą spółka TAROM uzyskała pośrednio, takiej jak przewaga konkurencyjna zarzucana przez Wizz Air.

Czytaj w LEX: Wykorzystywanie przedsiębiorstw publicznych i z udziałem skarbu państwa do udzielania ukrytej pomocy państwa >