UOKiK poinformował w komunikacie, że postępowania dotyczą spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom. W stosunku to wszystkich tych podmiotów prezes urzędu kierował wcześniej tzw. wystąpienia miękkie, aby zwrócić uwagę na nieprawidłowości w regulowaniu zobowiązań i starać się zdyscyplinować spółki do niezwłocznej poprawy.
Najpierw wystąpienia miękkie, potem postępowanie
- Wystąpienia miękkie pozwalają szybko zareagować na dostrzeżone nieprawidłowości i potencjalny zator płatniczy, dając jednocześnie przedsiębiorcy możliwość niezwłocznego uregulowania zaległości. Nasze analizy wskazują, że prawie połowa przedsiębiorców, do których wystosowaliśmy wystąpienia miękkie w 2023 roku, poprawiła swoją dyscyplinę płatniczą. W najbliższym czasie planujemy kolejne wystąpienia do przedsiębiorców – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Jednocześnie brak poprawy kultury płatniczej, tak jak w przypadku tych sześciu podmiotów, powoduje wszczęcie postępowań administracyjnych - dodaje.
Od początku 2024 r. prezes UOKiK wystosował wystąpienia miękkie do 37 przedsiębiorców.
Czytaj w LEX: Bezpieczny biznes, czyli jak uniknąć zatorów płatniczych i nie stracić płynności finansowej >
Kary za zatory płatnicze
W komunikacie czytamy również, że prezes UOKiK będzie wyliczał kary pieniężne dla przedsiębiorców na podstawie znowelizowanej w 2022 r. ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych (tzw. ustawy antyzatorowej).
Wysokość kary będzie ustalana dwuetapowo:
- W pierwszym etapie - wyliczana będzie maksymalna kara pieniężna na podstawie wzoru z ustawy;
- W drugim etapie - prezes UOKiK dokona miarkowania kary, biorąc pod uwagę nie tylko wartość przeterminowanych płatności i długość opóźnień, lecz również wagę i okoliczności naruszenia, działania podjęte przez przedsiębiorcę z własnej inicjatywy w celu zaprzestania naruszenia oraz współpracę z urzędem w toku postępowania
Zatory płatnicze - specjalna strona UOKiK
UOKiK przypomina też o dedykowanej stronie internetowej poświęconej zatorom płatniczym i ich raportowaniu. Opublikowane na niej informacje pozwolą odpowiedzieć na pytania:
- Czym są zatory płatnicze?
- Kiedy w sprawach zatorów płatniczych może interweniować prezes UOKiK?
- Jak można zgłosić przedsiębiorcę nie wywiązującego się z zobowiązań?
- Kto może zgłosić przedsiębiorcę nie wywiązującego się z zobowiązań?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.