Ministerstwo domaga się srogich kar dla złodziei stroiszu

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zastopować kradzież gałązek jodłowych z lasów. Do ministra sprawiedliwości złożyło właśnie propozycje zmian w prawie, aby taki czyn był nie tylko wykroczeniem, ale i przestępstwem. Leśnicy przekonują, że stroisz jodłowy jest nielegalnie pozyskiwany nie tylko przed świętami listopadowymi i grudniowymi, ale przez cały rok.
Robert Horbaczewski
14.08.2024
Prawo karne Środowisko Administracja publiczna
Infrastruktura informatyczna Spółki American Heart of Poland SA została zaatakowana przez hakerów, którzy uzyskali w ten sposób dostęp do szczegółowych danych osobowych około 21 tys. osób. Prezes UODO ustalił, że doszło do tego, ponieważ spółka źle szacowała ryzyko. Dodatkowo w pandemii nie przestrzegała swojej własnej polityki dotyczącej bezpieczeństwa danych. Spółka odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Ret
13.08.2024
RODO
Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Adam Hellwig
13.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
VAT Akcyza Prawo europejskie
Pracodawca, u którego działa co najmniej jedna organizacja związkowa, zatrudniający co najmniej 50 osób wykonujących pracę zarobkową i który nie jest objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, będzie musiał podjąć raz na dwa lata rokowania w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Taki obowiązek chce wprowadzić do ustawy o UZP resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przy czym ma on dotyczyć tylko pracodawców. Zdaniem prawników taki przymus nie powinien mieć miejsca.
Grażyna J. Leśniak
13.08.2024
Prawo pracy
Rząd chce, aby producenci, eksporterzy i branża logistyczna dokładnie weryfikowali swoich zagranicznych kontrahentów z całego świata. Nie chodzi tylko o to, czy to podmioty pod rosyjską albo białoruską kontrolą, ale też czy nie handlują z przedsiębiorcami agresorów, obchodząc unijne sankcje. Za brak odpowiedniej dokumentacji grożą drakońskie kary.
Michał Kosiarski
13.08.2024
Prawo gospodarcze
Od 15 sierpnia można stawiać bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Mniej powinno być również problemów z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie. 15 sierpnia weszły w życie przepisy, które uproszczające życie zarówno budującym, jak i też urzędnikom.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.08.2024
Budownictwo

Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.
Łukasz Kempa Łukasz Kaza
13.08.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.
Krzysztof Koślicki
12.08.2024
Domowe finanse CIT Doradca podatkowy
400 mln złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie projektów w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Nowe technologie w zakresie energii". Połowę tej kwoty (200 mln zł) przeznaczono na projekty z obszaru Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu; drugą połowę - na kwestie z obszaru Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (tzw. geotermię).
Monika Sewastianowicz
12.08.2024
Zarządzanie oświatą
Przedsiębiorca nie może utrudniać dostępu do cennika usług, a konsument ma prawo wiedzieć, ile dokładnie zapłaci - przypomina UOKiK. Tymczasem według danych zgromadzonych przez Inspekcję Handlową blisko 23 proc. sprawdzonych myjni i parkingów samochodowych nie dba o prawidłowe informowanie konsumentów o cenach.
Agnieszka Matłacz
12.08.2024
Prawo gospodarcze

Silversi chcą pracować coraz dłużej. Badanie PARP i UJ

Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Opieka nad wnukami, zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku, a może kontynuacja kariery zawodowej? Jak polscy Silversi spędzają lub zamierzają spędzić emeryturę i czy chcą pracować jak najdłużej czy może odliczają dni do przejścia na emeryturę - odpowiedzi znaleźli eksperci, realizujący największe badanie rynku pracy w Polsce prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.
Joanna Maj
12.08.2024
Budownictwo Nieruchomości
Pod koniec 2023 roku w Polsce kształciło się ponad 1,2 mln osób, a dyplom ukończenia studiów otrzymało 292,1 tys. absolwentów (2022/23). Wielu z nich wakacje poświęca na rozpoczęcie ścieżki kariery. Młodzi ludzie, którzy kiedyś musieli godzić się na darmowe staże w nadziei na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, teraz mogą liczyć na wynagrodzenie za swoją pracę. Średnie stawki oferowane stażystom wahają się od 3,8 tys. zł do 5,3 tys. zł - wynika z analiz Grupy Progres. Są też benefity.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Znamy już datę wejścia w życie Prawa komunikacji elektronicznej. Ustawa, co do zasady, zacznie obowiązywać 10 listopada br.. Dla poszczególnych jej przepisów przewidziano jednak odrębne, inne daty wejścia w życie. Opóźnienie w implementacji unijnych przepisów, która wzmacniają pozycję abonentów wobec operatorów telekomunikacyjnych, kosztowało dotychczas Polskę 7 mln euro.
Ret/PAP Agnieszka Matłacz
12.08.2024
Prawo gospodarcze
Przepisy o kaucjach są niesprawiedliwe dla wprowadzających napoje w szklanych butelkach. Stawka za braki w ich zbieraniu jest naliczana od kilograma i wynosi tyle samo, co od naczyń plastikowych czy aluminiowych. Resort środowiska przygotowuje jednak nowelizację rozporządzenia, która ma to zmienić.
Zofia Jóźwiak
12.08.2024
Środowisko Prawo gospodarcze
Wspólnik mniejszościowy może stać się “więźniem” spółki z o.o. Mimo że udziały są często najcenniejszym składnikiem jego majątku, nie może on ich spieniężyć, a jednocześnie nie otrzymuje ze spółki żadnych korzyści. W takiej sytuacji, jedynym instrumentem prawnym przysługującym wspólnikowi mniejszościowemu jest wniesienie powództwa o rozwiązanie spółki. Praktyka orzecznicza pokazuje jednak, że sądy niechętnie rozwiązują spółki na jego wniosek - piszą radcowie prawni: Martyna Kunke i Tomasz Rutkowski.
Martyna Kunke Tomasz Rutkowski
12.08.2024
Spółki

Wiele gmin rozświetli Polskę tylko na własnych słupach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Energetyka
Samorządy mają zabezpieczone w budżetach pieniądze na realizację programu „Rozświetlamy Polskę” ale nie mogą z nich skorzystać w pełnym zakresie. Problemem jest własność infrastruktury i niekorzystne dla samorządów umowy, jakie chcą narzuć im spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie widzi potrzeby nowelizacji Prawa energetycznego. Zdaniem samorządowców problem rozwiązałaby też poprawa regulaminu.
Robert Horbaczewski
12.08.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Energetyka
Sądy zaczynają uchylać wyroki sędziów powołanych przy udziale tzw. neo-KRS. Prawnicy podkreślają, że rozwiązanie systemowe w tym zakresie potrzebne jest jak najszybciej, bo są takie kategorie spraw, w których neo-sędziowie orzekają znacznie częściej. Chodzi tu m.in. o kredyty hipoteczne. Banki na razie kwestionują jedynie skład SN, który wydał tzw. uchwałę frankową. Gdyby jednak zaczęły podnosić kwestie powołania i innych "nowych" sędziów, mogłoby to prowadzić do masowego uchylania wyroków frankowych.
Regina Skibińska Patrycja Rojek-Socha
12.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Standard ochrony dóbr osobistych przedsiębiorców powinien być wyższy niż podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej bądź zawodowej. Skutki naruszenia dóbr prawnych przedsiębiorców mogą być o wiele dotkliwsze niż w przypadku podmiotów niezajmujących się prowadzeniem własnego biznesu. Nieuzasadniona krytyka – zwłaszcza w internecie – może obecnie doprowadzić do niepowetowanych strat biznesowych.
Konrad Dyda
10.08.2024
Prawo cywilne

Ratownik medyczny na kontrakcie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Tylko ratownicy medyczni będący pracownikami, mają prawo do emerytury pomostowej. Sytuacji tych, którzy są na kontraktach, nie zmieniła zmiana przepisów, która weszła w życie z początkiem 2024 roku - potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wszystko dlatego, że jest to uprawnienie pracownicze powiązane z obowiązkiem odprowadzania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, którą odprowadza się wyłącznie za pracowników. Resort nie planuje zmian w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie narzędziem, które niesie wiele korzyści, jednakże brak jasnych przepisów określających odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez Al wpływa na brak pełnego zaufania do niej, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie jest ona jeszcze wykorzystywana na tak szeroką skalę, na jaką mogłaby być - pisze Klaudia Trzaska, adwokat.
Klaudia Trzaska
10.08.2024
Nowe technologie
Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Spółdzielnie energetyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć rachunki za prąd. Przykładem dobrego funkcjonowania takiej spółdzielni jest gmina Prószków w powiecie opolskim. W ramach lokalnej spółdzielni energetycznej wykorzystano hybrydowe rozwiązanie, łączące biogazownię z instalacją fotowoltaiczną - pisze Aleksandra Lindner, adwokat.
Aleksandra Lindner
09.08.2024
Energetyka
Wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej wzbudza kontrowersje - uważa Konfederacja Lewiatan. Taki przepis chce dodać do kodeksu pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawo pracy
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych z lipca 2019 roku istotnie zmieniła podejście ustawodawcy do zatorów płatniczych. Wprowadzono bowiem ochronę instytucjonalną sprawowaną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego aktywność jest w tym zakresie wysoka, a kompetencje daleko idące - pisze Zuzanna Ochońska-Borowska, radca prawny.
Zuzanna Ochońska-Borowska
09.08.2024
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Często wspólnicy mniejszościowi w spółce z o.o. mają problemy ze sprzedażą udziałów, a jednocześnie nie otrzymują ze spółki żadnych profitów. Wówczas jedynym instrumentem prawnym przysługującym wspólnikowi mniejszościowemu, jest wniesienie powództwa o rozwiązanie spółki. To jednak ostateczność. Szykuje się jednak zmiana prawa - łatwiej będzie można wyjść ze spółki z o.o. Nie wszystkim prawnikom się to podoba.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.08.2024
Spółki
Rzecznik Finansowy słynął z prokonsumenckiego podejścia do spraw frankowiczów i złotówkowiczów. Został jednak odwołany przed końcem kadencji, bo w ocenie rządu nie spełniał wymogów do pełnienia tej funkcji i brakowało mu doświadczenia. W ocenie prawników może mieć to wpływ na los wytoczonych przez Rzecznika powództw czy złożone skargi nadzwyczajne. Może też - choć nie będzie to proste - zostać podniesione w apelacjach.
Regina Skibińska
09.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Osoby na umowach cywilnoprawnych doświadczające mobbingu, stoją przed dylematem: walczyć najpierw o ustalenie stosunku pracy, a dopiero potem występować ze sprawą o mobbing, czy może iść najpierw do sądu cywilnego, wytaczając sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Tę pierwszą drogę wybrał pracownik, któremu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie ustalił stosunek pracy z OPZZ. Tymczasem zdaniem prawników wystarczyłoby wpisać mobbing do prawa cywilnego, aby poprawić sytuację osób na B2B albo na zleceniu.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawnicy Prawo pracy BHP
Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Katarzyna Racka
08.08.2024
Rynek i konsument Nowe technologie