To rodzice, którzy zdecydują się podjąć aktywność zawodową, będą decydowali na co przeznaczą 1500 zł, które otrzymają od państwa w ramach świadczenia „Aktywny rodzic”. Warunkiem otrzymania pieniędzy nie będzie zawarcie umowy uaktywniającej lub innej umowy z nianią czy z babcią-nianią. Zdaniem prawników, jednak nawet płacenie babciom-nianiom i zgłoszenie takiej umowy do ZUS, nie spowoduje, że będącym na emeryturze kobietom znacząco wzrośnie świadczenie.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Firmy objęte unijną dyrektywą w sprawie należytej staranności będą musiały identyfikować i - w miarę możliwości - również zapobiegać przypadkom naruszenia praw człowieka oraz szkodzenia środowisku. Już teraz warto więc przygotować się do aktualizacji wewnętrznych polityk przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie implementacji państwa członkowskie będą miały margines swobody - także w zakresie ustalania dodatkowych obowiązków.
Inga Stawicka
18.04.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Platformy internetowe już niedługo przekażą skarbówce raporty na temat sprzedających przez internet. Mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, to celem jest wychwycenie osób działających w szarej strefie. Eksperci spodziewają się, że efektem może być rejestracja nowych działalności gospodarczych. Rośnie też zainteresowanie tzw. działalnością nierejestrowaną, która - jak się okazuje - wcale nie jest taka prosta. Fiskus wymaga od internetowych sprzedawców kasy fiskalnej.
Monika Pogroszewska
18.04.2024
PIT Małe i średnie firmy
Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę dotyczącą obrotu roszczeniami z dekretu warszawskiego. Wynika z niej, że nabywcy roszczeń nie mają prawa do reprywatyzacji na podstawie tzw. dekretu warszawskiego. To bardzo ważne rozstrzygniecie, wręcz historyczne - pisze Zofia Gajewska, adwokat, partner w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Zofia Gajewska
17.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Zniesienie regionalizacji, dopuszczenie alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów zakaźnych, zwiększenie współpracy szpitali i samorządów. To postulaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynikające z najnowszej analizy rynku utylizacji odpadów medycznych. Zdaniem urzędu pozwoli to zmniejszyć koszty unieszkodliwiania odpadów nie tylko szpitalom, ale również zakładom kosmetycznym czy studiom tatuażu.
Ret
17.04.2024
Odpady
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w kodeksie karnym. Chodzi o konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Sąd będzie mógł orzec przepadek takiego pojazdu, ale nie będzie miał już takiego obowiązku. Zdaniem ekspertów podwyższanie sankcji karnych jest w istocie oznaką bezsilności państwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Koślicki
17.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Spółka Escobar Inc. z siedzibą w Puerto Rico, wniosła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar - jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług. Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił jednak rejestracji wskazując, że odbiorcy będą kojarzyć to imię i nazwisko z handlem narkotykami i narkoterroryzmem.
Inga Stawicka
17.04.2024
Prawo europejskie
Lekarz może wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po zakończeniu stosunku pracy z tym samym podmiotem medycznym. Interpretacja jest istotna dla lekarzy, który po ukończeniu specjalizacji planują nadal współpracować z dotychczasowym pracodawcą – placówką medyczną – jednak już jako niezależni przedsiębiorcy świadczący usługi medyczne.
Jakub Sitarski
17.04.2024
PIT

Raport ZUS: Sytuacja FUS jest stabilna

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna i prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2023 roku osiągnął 83,6 proc. – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po rekordowym roku 2022 był to drugi najlepszy wynik od początku reformy systemu emerytalnego w 1999 roku.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Ujednolicenie nazw form czynności prawnych w zakresie składanych przez pracownika jego oświadczeń woli, wniosków i zgód oraz umożliwienie wszystkim pracownikom składanie określonych dokumentów np. w formie dokumentowej - przez e-mail, to postulaty Pracodawców RP. Pismo z propozycjami zmian kodeksu pracy, z inicjatywy pracodawców, zostało wysłane do MRPiPS. Z kolei w sprawie systemu cyfryzacji dokumentów związanych ze stosunkiem pracy wystąpili posłowie.
Grażyna J. Leśniak
17.04.2024
Prawo pracy
Po przeszło trzech latach Sąd Najwyższy odpowie w końcu na sześć pytań dotyczących kredytów frankowych, czy jednak obecnie ma to jeszcze jakikolwiek sens? Część prawników twierdzi, że uchwała jest spóźniona i jedynie należy mieć nadzieję, że SN nie będzie próbował zawracać Wisły kijem oraz, że potwierdzi dotychczas wypracowane stanowisko TSUE. Jedyne pytanie, na które wciąż odpowiedź jest ważna, dotyczy przedawnienia. Nie wszyscy jednak tak uważają.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Rada Ministrów na posiedzeniu 2 kwietnia 2024 r. przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Kończy to ponad 2,5-letnie prace rządowe w tym zakresie, które rozpoczęły się w listopadzie 2021 r., jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Pomimo przeprowadzonych szeroko konsultacji społecznych i wprowadzenia wielu zmian, nie zakończyły się one wtedy przyjęciem projektu przez Radę Ministrów. Nie został on również przekazany do prac sejmowych – pisze Zbigniew Pindel, radca prawny.
Zbigniew Pindel
17.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Największe międzynarodowe firmy ujawnią dane o zapłaconych podatkach dochodowych w podziale na kraje. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w praktyce będzie dotyczyła sprawozdań składanych po raz pierwszy w 2026 r. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do raportowania ESG, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie nowych wymogów. Problemem może być jednak publiczne przedstawianie niektórych danych.
Monika Pogroszewska
17.04.2024
Rachunkowość Doradca podatkowy
Umożliwione zostanie podpisywanie oraz rozliczanie w euro umów, które dotyczą objęcia przedsięwzięcia wsparciem. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie zainteresowania środkami z części pożyczkowej Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). Dotyczy to w szczególności planowanej inwestycji związanej z budową morskich farm wiatrowych.
kn/pap
16.04.2024
Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa będą musiały publicznie ujawnić sprawozdania dotyczące podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach - stanowi tak nowelizacja ustawy o rachunkowości, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dane będą podawane oddzielnie dla wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz tzw. rajów podatkowych, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność.
Monika Pogroszewska kn/pap
16.04.2024
Rachunkowość Finanse
We wtorek w Szkole Głównej Handlowej odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland. Eksperci dyskutowali o najbardziej aktualnych tematach ze świata rynku kapitałowego. Jednym z istotniejszych zagadnień poruszanych w trakcie konferencji był wpływ regulacji ESG na przyszłość spółek i wyzwań stojących w związku z tym przed zarządem. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
16.04.2024
Środowisko Prawo gospodarcze ESG
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może stanowić przestrogę dla zagranicznych inwestorów, by odpowiednio szybko przewidywali powstanie obowiązku podatkowego w Polsce. NSA orzekł, że termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania rozpoczyna się od momentu, gdy podatnik osiągnie pierwszy przychód w Polsce, a nie od momentu utworzenia w Polsce zakładu podatkowego.
Szymon Łabędzki
16.04.2024
PIT
Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co zaoszczędzi im czasu. Nie będą musiały za każdym razem, gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Certyfikaty nie będą jednak obowiązkowe - przedsiębiorcy sami zdecydują, czy się o nie ubiegać. Raczej nie będą powszechnie używane.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.04.2024
Zamówienia publiczne
Do sfery cyfrowej przenosimy kolejne elementy życia społecznego i gospodarczego. Nie jest to jednak takie proste. Po drodze pojawiają się różnego typu problemy. Remedium na chaos w przepisach i standardach ma stanowić unijne rozporządzenie eIDAS2, które wprowadzi m.in. Europejski Portfel Cyfrowej Tożsamości. Czy czeka nas rewolucja w bezpieczeństwie i efektywności transakcji online - zastanawia się Michał Tabor i Artur Miękina, eksperci Związku Cyfrowa Polska.
Michał Tabor Artur Miękina
16.04.2024
Nowe technologie
Wiele przepisów w projekcie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wymaga doprecyzowania i uzupełnienia. Chodzi m.in. o kwestie dotyczące zakresu spraw, za które odpowiadać będą prezesi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej – uważa Konfederacja Lewiatan.
Ret
16.04.2024
Administracja publiczna
Udział kobiet w radach nadzorczych i zarządach nadal pozostaje za niski, a tempo zmian jest zbyt wolne. Najnowsza edycja raportu firmy doradczej Deloitte wskazuje, że liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce wzrosła jedynie o 2 punkty procentowe między 2021 r. a 2023 r. Na prawie 400 zbadanych rad nadzorczych w składzie aż 120 z nich występuje tylko jedna kobieta. Sytuacja nie wygląda lepiej w zarządach. W 103 spółkach w zarządzie zasiada tylko jedna kobieta, a jedynie 19 ma prezeskę.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Spółki Rynek pracy
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wystąpiła o reasumpcję decyzji Rady Ministrów z 2 kwietnia 2024 r. w sprawie projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Powodem są zmiany w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Prawnicy nie kryją zaskoczenia. Przyznają, że to są niezwykle rzadkie przypadki. I choć chwalą MRPiPS, że błędów nie zamiata pod dywan, to zwracają jednak uwagę na to, że resort nie oszacował skutków wdrożenia ustawy.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Przez ponad rok jak bumerang powracał temat prejudykatów w sprawach konsumenckich, których wprowadzenie zaproponowano również w drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy dotyczącej postępowań grupowych. I choć teoretycznie pierwotna propozycja została doprecyzowana, wątpliwości nadal były poważne - z naruszeniem konstytucyjnego prawa do sądu włącznie. Prawnicy uważają, że przepis powinien zostać całkowicie wyrzucony z projektu na kolejnych etapach. I wygląda na to, że urząd ich posłuchał, bo właśnie opublikowano trzecią wersję projektu.
Inga Stawicka
16.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych. A ich niedostosowanie niesie ze sobą ryzyko sankcji na gruncie kodeksu karnego skarbowego – pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.
Wojciech Majkowski
16.04.2024
CIT Doradca podatkowy
Wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze podatku liniowego - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok może mieć istotne znaczenie dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a system CEIDG przypisał im rozliczenie według skali. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniało wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem.
Monika Pogroszewska
16.04.2024
PIT Doradca podatkowy
We wrześniu 2023 roku weszła w życie duża nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe przepisy tej ustawy, które nadal budzą duże emocje i wątpliwości interpretacyjne. Czy nadal można powoływać się na potencjalne przeznaczenie nieruchomości - zastanawia się Marek Foryś, radca prawny.
Marek Foryś
16.04.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Już 16 kwietnia odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland, w trakcie której zostaną poruszone najbardziej aktualne tematy ze świata rynku kapitałowego a uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.
Ret
15.04.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy będą musieli wyraźnie oznaczać, ile cukru znajduje się w soku, a także to, ile owoców wykorzystano do zrobienia dżemu lub marmolady. Konsumentom ma być również łatwiej odszukać kraj pochodzenia miodu. To zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w ramach zmiany tzw. "dyrektyw śniadaniowych". Wynikają one z aktualnych problemów obserwowanych na rynku żywności.
Inga Stawicka
15.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nadchodzące zmiany w przepisach dotyczących korzyści dla społeczności lokalnych z nowych elektrowni wiatrowych są niedopracowane, ryzykowne dla rozwoju OZE i w obecnym stanie prawnym oraz technologicznym, praktycznie niemożliwe do wdrożenia. Dlatego Rada OZE Konfederacji Lewiatan proponuje dyskusję nad rozwiązaniem alternatywnym.
Ret
15.04.2024
Energetyka
Wiele firm i organizacji, mimo braku bezpośredniego obowiązku prawnego, już implementowało procedury sygnalizacyjne albo się do tego przymierza. Są też takie, zwykle te mniejsze, które podchodzą do tego jak pies do jeża. Zarządy wiedzą, że wkrótce będą musiały zapewnić pracownikom kanały do zgłoszeń sygnalizacyjnych, ale traktują to jako problem, a nie szansę - pisze Robert Socha, prawnik specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie”.
Robert Socha
15.04.2024
Spółki Małe i średnie firmy