Konkurs ten przeznaczony jest dla przedsiębiorców i naukowców. Zgłoszenia mogą nadsyłać konsorcja składające się z maksimum pięciu podmiotów, w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa. Zgodnie z regulaminem liderem konsorcjum, które składa wniosek, musi być przedsiębiorstwo.
Minister łatwiej odwoła szefa NCBR>>
Kilka faz realizacji projektu
Beneficjenci będą mogli przeznaczyć dofinansowanie na wykonanie studium wykonalności, realizację badań podstawowych, przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych. Projekt musi być realizowany w podziale na dwie fazy, gdzie maksymalny budżet poszczególnych faz w danym obszarze (tzn. T2 i T6) jest następujący: dla fazy I - 75 mln zł; dla fazy II - 125 mln zł. Wnioski można składać od 16 września do 15 listopada 2024 r. (godz. 16.00) za pośrednictwem systemu elektronicznego LSI.
Czas na realizację projektu wyniesie maksymalnie 60 miesięcy z podziałem na fazy: 24 i 36 miesięcy. Po 24 miesiącach od daty rozpoczęcia projektu nastąpi, trwająca maksymalnie 4 miesiące, ocena formalna i merytoryczna. Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Nowe technologie w zakresie energii", przygotowany przez Radę NCBR, został zatwierdzony w 2020 r. przez ministra edukacji i nauki. Program powstał, aby wspierać osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski. Wśród celów szczegółowych tego programu NCBR wymienia: wzrost potencjału przemysłu energetyki odnawialnej (w tym prosumenckiej); rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej (energetycznej); obniżenie emisyjności energetyki poprzez zwiększenie wykorzystania surowców biodegradowalnych oraz produktów odpadowych.
Program pozwala wdrażać rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększające konkurencyjność polskiej gospodarki, co w efekcie powinno się przyczynić do zwiększenia się udziału energii pochodzącej z OZE - informuje NCBR. Środki na realizację programu pochodzą z dotacji celowej na realizację strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych. - Obserwujemy dynamiczny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, co potwierdza konieczność zwiększania inwestycji w tym obszarze. W kontekście transformacji energetycznej Polski, która jest kluczowa dla naszego kraju, innowacyjne projekty z obszaru Energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, a także z obszaru Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia), są niezwykle ważne dla rozwoju sektora OZE w Polsce. Udział OZE w miksie energetycznym w Polsce stale rośnie. Powstałe projekty będą podstawą inicjatyw mających na celu osiągnięcie do roku 2050 przez Unię Europejską neutralności klimatycznej, do czego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju stale dążymy realizując liczne projekty z obszaru Green Deal, wspierające transformację energetyczną kraju. W tym konkursie poszukujemy więc źródeł energii przyszłości o dużym potencjale w warunkach polskich – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w informacji prasowej.(ms/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.