Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził kilka dni temu nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni, ponieważ prawodawca Unii nie wykazał, że dysponował wystarczającymi informacjami umożliwiającymi mu ocenę proporcjonalności tego środka. Pakiet mobilności w przeważającej większości jest jednak ważny.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
17 i 18 października odbędzie się konferencja "Cyfrowy Księgowy 2024 – Najważniejsze zmiany i wyzwania", organizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Tematem konferencji będą zmiany w zakresie KSeF, JPK CIT, ustawy o rachunkowości, controllingu oraz wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w działach księgowych i cyberbezpieczeństwem.
Monika Pogroszewska
08.10.2024
Rachunkowość Finanse
Budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o maksymalnej pojemności 10 m3 może być realizowana w oparciu o zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10 m3 nie mieszczą się w zwolnieniu z pozwolenia na budowę. Tego rodzaju inwestycje, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę - wyjaśnia ekspert programu LEX.
Maria Kopytowska
08.10.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo
Powodzianie mogą już odbudowywać i remontować swoje domy stosując uproszczone formalności budowlane, czyli bez zbędnej papierologii. Od 6 października obowiązuje rozporządzenie z wykazem kilkudziesięciu miejscowości, gdzie stosuje się specustawę budowlaną. Szkoda jednak, że rząd wdrożył te przepisy tak późno. Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski ze skutkami powodzi mierzą się już kilka tygodni.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.10.2024
Budownictwo Powódź
Chociaż od wejścia w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, znanego szerzej jako „RODO”, minęło już ponad sześć lat (!), to niektóre zagadnienia wciąż stanowią problem (lub jak zwykło się dziś mawiać „wyzwania”). Mierzą się z nimi zarówno przedsiębiorcy, którzy są zgodnie z RODO administratorami danych, jak i inspektorzy ochrony danych, którzy w sposób profesjonalny powinni świadczyć usługi doradcze w tym zakresie - pisze Oskar Zacharski prawnik, inspektor ochrony danych.
Oskar Zacharski
08.10.2024
RODO
Pracownica pojawiła się w zakładzie tylko pierwszego dnia pracy. Po kilku dniach nieobecności dowiedziała się, że jest w ciąży i zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru więc jest nieważna. Oceny tej nie podzielił sąd, który wskazał, że czynności podjęte przez pracownicę pierwszego dnia pracy wskazywały na faktyczne wykonywanie umowy.
Dorian Lesner
08.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wraz ze zbliżającym się końcem roku coraz więcej podatników otrzymuje zawiadomienia o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. Skarbówka intensyfikuje działania, by nie dopuścić do przedawnienia rozliczeń i zyskać więcej czasu na ich kwestionowanie. Mimo iż NSA w uchwale z 2021 r. uznał instrumentalne wszczynanie postępowań za nadużycie prawa, to organy podatkowe wciąż wykorzystują w tym celu kodeks karny skarbowy. Szukają też innych sposobów.
Monika Pogroszewska
08.10.2024
VAT Doradca podatkowy
Przedsiębiorca poszkodowany przez powódź we wniosku o państwową pomoc musi sam obliczyć wysokość wsparcia, korzystając z jednej z dwóch możliwych metod. Kwota świadczenia nie może przekraczać wysokości poniesionych strat, ponadto zależy też od tego, czy przedsiębiorstwo było ubezpieczone od następstw klęsk żywiołowych.
Tomasz Ciechoński
08.10.2024
Małe i średnie firmy Powódź
Przedsiębiorcy mogą otrzymywać odszkodowania za straty powodziowe, obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odszkodowania są uznawane za przychód, a zwolnienie ich z opodatkowania ma ograniczony charakter, wobec czego może ono nie objąć wszystkich poszkodowanych. RPO pyta Ministerstwo Finansów, czy rozważa wprowadzenie regulacji pozwalającej na zwolnienie z podatku tego rodzaju świadczeń lub też zaniechanie jego poboru.
Ret
07.10.2024
Finanse Powódź
Rodzice, którzy np. we wrześniu 2024 r. nabyli prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na dziecko, które uczęszcza do żłobka, mogą nadal pobierać to świadczenie na dotychczasowych zasadach, albo – jeśli taka będzie ich wola - ubiegać się o odpowiednie świadczenia z programu „Aktywny rodzic” - przekazał serwisowi Prawo.pl resort rodziny. Jeśli zamienią dotychczasowe dofinansowanie na nowe świadczenie, państwo zapłaci za żłobek dla ich dziecka - bezpośrednio żłobkowi. Nie więcej jednak niż 1500 zł. Ewentualna różnica pozostanie w budżecie państwa.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy
Niedawno SN uznał, że jeżeli naprawa samochodu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z OC posiadacza samochodu jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy. To radykalne odstępstwo od utrwalonej od wielu lat linii orzeczniczej SN i to na niekorzyść poszkodowanych. Mimo że dotyczy ona odszkodowań komunikacyjnych, a więc przedmiotu pozornie odległego od kwestii szkód powodziowych, może mieć znaczenie i w tym wypadku - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.
Mariusz Weiss
07.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Finansów przedstawiło trzecią wersję projektu, który zmieni definicje budowli i budynku w podatku od nieruchomości. Eksperci oceniają, że wbrew zapowiedziom rządu o zachowaniu podatkowego status quo, w niektórych obszarach dojdzie do zwiększenia opodatkowania. Przedmiotem sporów może być opodatkowanie wolnostojących trwale związanych z gruntem instalacji przemysłowych czy budowli wewnątrz budynku.
Monika Pogroszewska
07.10.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Jednorazowa pomoc dla przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, może wynieść nawet milion złotych. Nowe świadczenie wprowadzone specustawą przysługuje jednak tylko tym, którzy bezpośrednio na skutek żywiołu ponieśli fizyczną szkodę w majątku firmowym.
Tomasz Ciechoński
07.10.2024
Małe i średnie firmy Finanse Powódź
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi tylko wtedy, gdy zawarł wcześniej taką umowę z inną instytucją finansową. Zmiana instytucji finansowej powoduje konieczność zawarcia nowych umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych.
Anna Puszkarska
05.10.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Możliwość unieważnienia całości bądź części umów kredytowych z powodu niezgodności z prawem klauzul dotyczących wskaźnika WIBOR, to temat trudny i kontrowersyjny. Jednak zakładanie z góry jakiegokolwiek rozstrzygnięcia wydaje się błędem. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku.
Konrad Dyda
05.10.2024
Banki Kredyty
Handel odpowiada za 7 proc. marnowanej w Polsce żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma przeciwdziałać marnotrawstwu. Jego celem ma być m.in. zwiększenie przekazywania żywności przez sprzedawców do organizacji pozarządowych, które zajmują się jej redystrybucją. Z 10 do 50 groszy za kilogram wzrośnie dla sklepów opłata za marnowaną żywność.
Maria Dec-Kiełb
05.10.2024
Środowisko Odpady
Granty gotówkowe mają zastąpić zwolnienia z podatków PIT i CIT w strefach ekonomicznych - takie rozwiązanie przedstawili w piątek na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To odpowiedź na wdrożenie w Polsce globalnego podatku wyrównawczego. Wartość grantu byłaby uzależniona od wartości inwestycji, lokalizacji oraz liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych.
mp/PAP
04.10.2024
CIT Prawo europejskie
Burmistrz może się nie zgodzić, by przewoźnik zlikwidował wszystkie niedzielne kursy, powołując się na potrzeby społeczności. Jego decyzja ma niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przewozowego, ale nadużyciem byłoby twierdzenie, że burmistrz przekracza swoje kompetencje - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Marek Sondej
04.10.2024
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.
Grażyna J. Leśniak
04.10.2024
Małe i średnie firmy Finanse Powódź
To przedsiębiorcy muszą zadbać o wywiezienie odpadów przemysłowych, nierzadko niebezpiecznych, ze swoich zalanych przez powódź firm. Nie zawsze najlepszym sposobem będzie zakwalifikowanie ich do klęskowych. Nie ma jednego miejsca, w którym można sprawdzić, co zrobić z odpadami przemysłowymi. Nie da się też obejść odpadowej biurokracji.
Zofia Jóźwiak
04.10.2024
Odpady Powódź
Napoje alkoholowe o pojemności do 200 ml będą mogły być sprzedawane jedynie w szklanych opakowaniach lub puszkach - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych, nad którym pracuje resort rolnictwa. To efekt pojawienia się w sklepach alko-tubek, które zostały już wycofane ze sprzedaży.
Inga Stawicka
04.10.2024
Rynek i konsument
Dla poszkodowanych przez powódź kredytobiorców spłaty rat kredytu nawet przez 12 miesięcy, dodatkowe, płatne wolne dla pracowników, nowe świadczenie dla dzieci, skrócenie procedur dla pacjentów i preferencje dla gmin, aby pomóc im w odbudowie infrastruktury. Te i wiele innych zmian przewiduje nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W czwartek nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Robert Horbaczewski
04.10.2024
Samorząd terytorialny Powódź
W aglomeracjach najkrócej na wydanie warunków zabudowy czeka się w Łodzi. W wypadku pozwoleń na budowę pierwsze miejsce na podium zajmuje oprócz Łodzi, Gorzów Wielkopolski. Natomiast najlepsze pokrycie miejscowymi planami ma Kraków, bo aż 78 proc. swojej powierzchni - wynika z najnowszej edycji Rankingu Miast Polski, organizowanego przez Związek Firm Deweloperskich. Jego wyniki zostały ogłoszone w czwartek wieczorem podczas kongresu deweloperskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.10.2024
Budownictwo
Inspektorzy ustalili, że pomimo widniejącej przy wejściu do lokalu informacji o prowadzeniu wyłącznie sprzedaży hurtowej, dokonywano też sprzedaży detalicznej. W wyniku sprawdzenia przestrzegania przepisów, stwierdzono brak uwidocznienia cen oraz cen jednostkowych towarów. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że przedsiębiorca prowadził w miejscu sprzedaży hurtowej także sprzedaż detaliczną, więc zasadnie nałożono na niego karę za nieuwidocznienie istotnych dla konsumentów informacji.
Dorian Lesner
04.10.2024
Prawo gospodarcze

Platformę Przemysłu Przyszłości czeka likwidacja

Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie rozwiązana, a jej zadania od 1 stycznia 2025 r. przejmie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – zakłada projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Proponowane rozwiązania wzbudziły wątpliwości co do losów pracowników i wierzycieli.
Tomasz Ciechoński
04.10.2024
Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy uzależnienie powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury jest zgodne z prawem UE (sygn. I FSK 169/21). Gdyby TSUE uznał, że polskie przepisy naruszają unijną dyrektywę, podatnicy mogliby dokonać odliczenia wcześniej - w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, o ile tylko będą posiadali fakturę do dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji za ten okres (czyli do 25. dnia następnego miesiąca).
Monika Pogroszewska
04.10.2024
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli resortu zdrowia, projekt zmiany przepisów dotyczących ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu jest już na ostatniej prostej. Zostanie on połączony ze zmianami, których konieczność wprowadzenia ujawniła się po aferze związanej z "alko-tubkami". Eksperci podkreślają jednak, że alkohol na stacjach to tylko wierzchołek góry lodowej problemu. Większym jest choćby sprzedaż przez internet czy sponsorowanie wydarzeń przez branżę.
Inga Stawicka
04.10.2024
Rynek i konsument

Opinia rady gminy o lokalizacji kasyna gry a postępowanie koncesyjne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Podmiot zainteresowany udziałem w postępowaniu koncesyjnym na prowadzenie kasyna gry musi dołączyć do wniosku o udzielenie koncesji pozytywną opinię rady gminy o lokalizacji kasyna gry. Organ koncesyjny, rozpatrując wniosek koncesyjny, ma obowiązek zweryfikować, czy dołączona do wniosku opinia jest „aktualna” w dacie wydawania decyzji przez organ koncesyjny. Decydujące znaczenie ma nie data złożenia wniosku, lecz data podejmowania decyzji przez organ koncesyjny.
Barbara Rybińska-Kruszyńska
03.10.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej (dyrektywa Pillar II), co należało zrobić do końca 2023 roku. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku wyrównawczego na poziomie 15 proc. Komisja zaskarżyła też Hiszpanię, Portugalię i Cypr.
Monika Pogroszewska PAP
03.10.2024
CIT Prawo europejskie

Kiedy na terenach powodziowych zamówienia z wolnej ręki

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Powódź
Na terenach dotkniętych powodzią można stosować zamówienia z wolnej ręki lub tryb negocjacji bez ogłoszenia - wynika z opinii Agnieszki Olszewskiej, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. To odpowiedź na pismo samorządowców dotyczące konieczności uelastycznienia przepisów w zakresie np. zakupu towarów i usług oraz prac budowlanych na obszarach dotkniętych powodzią.
Robert Horbaczewski
03.10.2024
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Powódź