To już XIV Ranking Miast Polskich, który co roku przygotowuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Jego celem jest promocja samorządów, które najsprawniej wydają decyzje niezbędne do rozpoczęcia inwestycji deweloperskich oraz posiadających wysoki poziom pokrycia swoich terenów planami miejscowymi. Tegoroczna edycja uwzględnia również liczbę pozytywnych uchwał o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

Czytaj też: Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin - tu inwestorzy najszybciej załatwią formalności budowlane

Na warunki zabudowy wciąż czeka się długo

W  2023 roku zdecydowana większość decyzji o warunkach zabudowy w stolicach województw została wydana w czasie przekraczającym 60 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora. Niektóre miasta, np. Kraków czy Wrocław, wciąż mają dużo do zrobienia w tej kwestii.  Jeśli chodzi o szybkość wydawania warunków zabudowy, Łódź zdobyła pierwsze miejsce. Niemal 39 proc. decyzji w tej sprawie wydano w terminie krótszym niż 60 dni. Nieco więcej czasu, bo od 61 do 90 dni na wydanie warunków zabudowy potrzebował Gdańsk – 33,33 proc. i Lublin – 26,09 proc.

W obszarze inwestycji biurowych również – w zakresie szybkości wydawania warunków zabudowy – przoduje Łódź: 70 proc. decyzji inwestorzy dostali w terminie krótszym niż 60 dni. Najdłużej, bo powyżej 356 dni, czekali we Wrocławiu (50 proc.). Tyle samo (również 50 proc. decyzji) Wrocław wydał w czasie od 91 do 180 dni.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku inwestycji hotelowych. Żadne z miast nie wydało w 2023 r. decyzji o warunkach zabudowy w terminie do 60 dni. Łódź wydała 75 proc. takich decyzji w terminie od 61 do 90 dni, a Lublin 50 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w Katowicach, gdzie 50 proc. decyzji o warunkach zabudowy było wydawanych w czasie dłuższym niż 365 dni.

Czytaj w LEX: Obszary pomiaru skuteczności strategii marek miejskich - wnioski z analizy dokumentów strategicznych >

Krócej czeka się na pozwolenia na budowę

Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę to podobnie, jak w poprzedniej edycji rankingu, przoduje Gorzów Wielkopolski. W tym roku dołączyła do niego Łódź. W obu miastach 100 proc. decyzji o pozwoleniu na budowę wydawanych było w terminie nieprzekraczającym 65 dni (liczonym od momentu złożenia wniosku).

Także w wypadku pokrycia miast miejscowymi planami zagospodarowania terenu wygląda różnie. Najwyższe, jak wynika z tegorocznego rankingu, ma Kraków, aż w 78 proc. Na drugim miejscu jest Gdańsk. 

Inwestycje na podstawie lex deweloper

W tegorocznym rankingu uwzględniono pozytywne uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wydane przez miasta wojewódzkie w latach 2018-2023 na postawie  ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (dalej jako: lex deweloper).

Również w tym zestawieniu prym wiedzie Łódź.  Sytuacja wygląda dobrze także w Warszawie czy Kielcach.

PZFD alarmuje, że projekty inwestycyjne realizowane w oparciu o lex deweloper mogą być zagrożone z powodu skrócenia okresu obowiązywania tej ustawy do końca 2025 r. PZFD od dawna uważa, że jej obowiązywanie należy przedłużyć.