Podmiot zatrudniający może podjąć decyzję o zmianie instytucji finansowej, z którą łączy go umowa o zarządzanie PPK. Należy pamiętać, że wymaga to porozumienia z tzw. stroną społeczną (czyli z zakładową organizacją związkową, a w razie jej braku - z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie). Podmiot zatrudniający może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń (musi to być podmiot umieszczony w Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR - por. https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html). Warunki i okres wypowiedzenia umowy o zarządzanie PPK określa ta umowa.

Czytaj również: Przy podziale podmiotu zatrudniającego należy uwzględnić obowiązki dotyczące PPK>>

 

Zawarcie umów o prowadzenie PPK

Jeżeli osoby zatrudnione miały zawarte umowy o prowadzenie PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, podmiot ten zawiera dla nich umowy o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową - należy zrobić to niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Do PPK w nowej instytucji finansowej podmiot zatrudniający nie „zapisuje” osób, które nie są już osobami zatrudnionymi w tym podmiocie.

Przykład: Spółka zmienia instytucję finansową zarządzającą PPK. W terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, spółka ma obowiązek „zapisać” uczestników PPK do tego programu w nowej instytucji finansowej (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową). Spółka ma wątpliwości w odniesieniu do dwóch osób. Zleceniobiorca A podlegał wcześniej obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zlecenia, w związku z czym został „zapisany” przez spółkę do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, ale obecnie nie podlega już z tytułu zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w związku z czym nie jest „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. Powoduje to, że spółka nie może „zapisać” go do PPK w nowej instytucji finansowej. Pracownik B nie został „zapisany” przez spółkę do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, gdyż od razu po zatrudnieniu go w spółce złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Również pracownik B nie zostanie „zapisany” przez spółkę do PPK w nowej instytucji finansowej we wskazanym wyżej terminie 7 dni, gdyż nie należy on do osób zatrudnionych, które miały zawartą umowę o prowadzenie PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez spółkę umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Deklaracja o rezygnacji złożona przez tę osobę, pomimo zmiany instytucji finansowej, jest nadal skuteczna. Pracownik B ma 45 lat - jeżeli zechce, może złożyć spółce wniosek o dokonywanie wpłat do PPK i wtedy zostanie „zapisany” do tego programu.

 

Cena promocyjna: 5.5 zł

|

Cena regularna: 11 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 7.71 zł


Deklaracje o rezygnacji uczestników PPK      

Do PPK w nowej instytucji finansowej zostają „zapisani” także uczestnicy PPK, którzy złożyli deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK po „zapisaniu” ich do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej (oraz nadal są osobami zatrudnionymi w danym podmiocie). Złożone przez nich deklaracje o rezygnacji powodują, że - pomimo „zapisania” ich do PPK w nowej instytucji finansowej - od wynagrodzeń wypłaconych tych osobom nadal nie są obliczane, pobierane i dokonywane wpłaty do PPK. Złożone przez te osoby deklaracje o rezygnacji są skuteczne także w odniesieniu do wpłat do PPK do nowej instytucji finansowej.  

Przykład: W związku ze zmianą instytucji finansowej zarządzającej PPK, spółka ma wątpliwości, czy „zapisać” do PPK w nowej instytucji finansowej dwie osoby. Pracownik C został „zapisany” do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, ale obecnie nie pracuje już w spółce. Nie jest on już „osobą zatrudnioną”, w związku z czym spółka nie „zapisze” go do PPK w nowej instytucji finansowej. Pracownik D został „zapisany” przez spółkę do PPK w dotychczasowej instytucji finansowej, ale później złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Pracownika D należy „zapisać” do PPK w nowej instytucji finansowej, ale nadal nie będą za niego dokonywane wpłaty do PPK (ani do dotychczasowej, ani do nowej instytucji finansowej. Pracownik D ma 56 lat - w każdej chwili może złożyć spółce wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (spółka nie uwzględniłaby tego wniosku, gdyby osiągnął 70. rok życia).

Zobacz w LEX: Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) > >

 

Sprawdź również książkę: [E-book] Kodeks pracy. Przepisy >>


Wypłata transferowa na nowy rachunek PPK

W przypadku zmiany instytucji finansowej, uczestnicy PPK mogą skorzystać ze złożenia wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na rachunku PPK w dotychczasowej instytucji finansowej na rachunek PPK w nowej instytucji finansowej za pośrednictwem pracodawcy. Pracodawca informuje ich, że ma obowiązek złożenia wniosku o wypłatę transferową (ma na przekazanie tej informacji 7 dni od zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową). Jeżeli uczestnik PPK nie zgadza się na złożenie przez pracodawcę takiego wniosku, powinien poinformować o tym pracodawcę - w formie pisemnej - w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. Jeżeli uczestnik PPK poinformuje pracodawcę o braku zgody na złożenie wniosku o wypłatę transferową, środki zgromadzone na jego rachunku PPK w dotychczasowej instytucji finansowej pozostaną na tym rachunku. Uczestnik PPK może oczywiście sam, w każdym czasie, złożyć wniosek o wypłatę transferową pomiędzy swoimi rachunkami PPK.     

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 427)

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.